مثلث طلایی گردشگری اصفهان، یزد و فارس راه‌اندازی می‌شود

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت:در راستای تحقق گردشگری سلامت، بدنبال این هستیم تا با استان‌های یزد و فارس بتوانیم مثلث طلایی گردشگری را راه‌اندازی کنیم.

به گزارش ایرنا، عباس رضایی روز پنجشنبه در آیین افتتاح ۲ طرح توسعه فرودگاهی در اصفهان که با دستور رییس جمهوری بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: اقدامات اولیه، کارهای نرم‌افزاری و نوگرایانه بسیاری با همکاری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان در زمینه مثلث گردشگری انجام شده است.

وی اظهار داشت: برنامه‌ریزی بسیاری برای راه‌اندازی گردشگری سلامت با همکاری اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان انجام شد و شهرداری و شورای اسلامی شهر اصفهان هم در این زمینه همکاری خوبی داشتند.

استاندار اصفهان ادامه داد: نخستین کنفرانس مثلث طلایی گردشگری، هفته گذشته بین سه استان یزد، فارس و اصفهان برگزار شد و به نتایج خوبی در این زمینه رسیدیم و قرار شد نشست سه‌جانبه‌ای بین استانداران و شهرداران این سه استان برگزار شود.

پنجشنبه هفته گذشته نشست مثلث گردشگری اصفهان، یزد، شیراز  بصورت ویدئو کنفرانس با حضور رییسان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و معاونان استاندار سه استان تشکیل شد تا مقدمه تشکیل جلسه اصلی با حضور استانداران باشد.

رضایی اضافه کرد: از مجمع نمایندگان اصفهان تقاضای همکاری در زمینه تحقق مثلث طلایی گردشگری بین سه استان را داریم.

رضایی گفت: شیوع کرونا خسارت‌ زیادی به گردشگری استان‌های فارس، یزد و اصفهان وارد کرد اما بیشترین زیان ناشی از شیوع این ویروس بین استان‌های مختلف کشور به گردشگری اصفهان وارد شده است.

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی‌های خوبی برای برگزاری "اصفهان ۲۰۲۰ "در زمینه گردشگری سلامت انجام شده بود اما شیوع ویروس کرونا، همه این برنامه‌ها را برهم ریخت.

طرح اصفهان ۲۰۲۰ در نظر داشت تا با اخذ دیدگاه‌های فعالان گردشگری و شهروندان، این شهر را تا سال٢٠٢٠ در مسیر توسعه مبتنی بر ظرفیت‌های گردشگری قرار دهد. این طرح در سه محور گردشگری، هنر و میراث فرهنگی هدفگذاری شده و بر توسعه پایدار شهری و توسعه فراصنعتی اصفهان تأکید دارد.

استاندار اصفهان همچنین گفت: زحمات بسیاری برای راه‌اندازی پرواز مُختص اصفهان انجام شده اما بدلیل بروز مشکلاتی از جمله شیوع کرونا، هنوز تحقق پیدا نکرده است.

وی افزود: بدنبال این هستیم که تا پایان آذر سالجاری هر یک ساعت یک پروازی را در مسیر اصفهان - تهران برقرار کنیم.

رضایی اضافه کرد: گردشگران و مسافران نباید برای پرواز به تهران و بازگشت به اصفهان بیش از یک ساعت معطل شوند و در این پیوند، اقدامات و مذاکرات مقدماتی با ۲ ایرلاین انجام شده است.

وی گفت: بطور قطع باید سوبسیدی(یارانه) را در این زمینه بدهیم اما ارائه این طرح در رونق و توسعه اقتصادی و گردشگری استان بسیار موثر است .

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: صاحبان سرمایه، گردشگران و اصفهانی‌ها بیش از یک ساعت برای پرواز به تهران و بازگشت به اصفهان منتظر نخواهند بود.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: وضعیت پیشین فرودگاه اصفهان بعنوان شهر گُنبدها و آثار تاریخی برای پروازهای خارجی بسیار بد بود.

وی تصریح کرد: سالن ترمینال پروازهای بین المللی در گذشته بگونه‌ای بود که سنخیتی با کرامت انسان‌ها و مُستقبلین در فصول مختلف سال  نداشت اما امروز فضای خوب و مناسبی فراهم شده است.  

۲ مشکل اصلی برای توسعه باند فرودگاه اصفهان

استاندار اصفهان گفت: با پیگیری بسیار مُقرر بود حدود ۴۰۰ هکتار زمین برای توسعه باند فرودگاه اصفهان الحاق شود و مراحل زیادی از این کار هم طی شده است که وزارت راه و شهرسازی و یا شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران باید پیگیری‌های تکمیلی را در این زمینه انجام دهد تا مشمول بند "د" شود و هرچه سریعتر این زمین‌ها به فرودگاه الحاق پیدا شود.

وی ادامه داد: در صورت الحاق این زمین‌ها، فرودگاه اصفهان بعنوان سومین فرودگاه بزرگ کشور و از نظر حجم پروازها پنجمین فرودگاه کشور خواهد شد.

رضایی با تاکید براینکه باید هرچه سریعتر این ۴۰۰ هکتار را برای توسعه باند به فرودگاه اصفهان اضافه شود، خاطرنشان کرد: امروز همه زیر ساخت‌های لازم در فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان فراهم شده است و بعنوان نخستین فرودگاه پشتیبان فرودگاه امام خمینی(ره) تهران محسوب می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرچه زودتر طرح الحاق این ۴۰۰ هکتار زمین به فرودگاه اصفهان محقق شود.

استاندار اصفهان همچنین با اشاره به افتتاح آزادراه کنار گذرشرق گفت: مهمترین مزیت بهره‌برداری این آزادراه کاهش آلودگی کلانشهر اصفهان است.

وی با بیان اینکه هیچ مساله‌ای مهمتر از توجه به سلامت مردم نیست، تصریح کرد: سال گذشته تنها ۲۴ روز هوای پاک در شهر اصفهان داشتیم اما بطور قطع افتتاح این آزادراه به کاهش آلودگی هوا و افزایش روزهای پاک این کلانشهر کمک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، امروز بهره‌برداری همزمان از ۱۰ پروژه فرودگاهی، ۶۳ کیلومتر از آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان، ۹۷ کیلومتر از کُریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب و باند دوم کنارگذر کرمان به ارزش سه هزارو ۱۴۳ میلیارد تومان با حضور رییس‌ جمهوری در سراسر کشور آغاز شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =