آسایشگاه تاریخی پادگان ارتش در تبریز حفظ می‌شود

تبریز-ایرنا- شهردار تبریز با تاکید بر حفظ جنبه های تاریخی و فرهنگی «پارک باغشمال»، گفت: آسایشگاه سربازان پادگان قدیمی ارتش در تبریز به عنوان ابنیه تاریخی و خاطره انگیز حفظ می‌شود.

 ایرج شهین‌باهر روز پنجشنبه در جلسه بررسی آخرین وضعیت احداث پارک تاریخی و فرهنگی باغشمال، افزود: حفظ آسایشگاه‌ سربازان در قالب مکانی خاطره‌انگیز برای بزرگسالان در دستور کار قرار دارد و کاربری‌های مختلفی چون کارخانه نوآوری، تماشاخانه، نگارخانه، موزه صدا و موسیقی، آمفی‌تئاتر، باغ کتاب کودک، نوجوان و بزرگسالان با نظر بهره‌برداران این حوزه، احداث خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این خصوص، اظهر داشت: مقرر شد پس از تأیید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی این پارک تحت عنوان «پارک تاریخی و فرهنگی باغشمال» نام گذاری شود.

شهین باهر به پیشینه تاریخی این پارک به عنوان یکی بزرگ ترین باغ‌های اصلی تبریز در دوران آق قویونلوها اشاره و اضافه کرد: فرایندی طولانی برای تملک این پارک طی شده است و طی ۶۰ تا ۷۰ جلسه‌ با ارتش جمهوری اسلامی ایران موفق به تملک این پارک شدیم.

وی ادامه داد: عملیات مطالعه بازسازی و احیای عمارت کلاه‌فرهنگی باغشمال نیز به اتمام رسیده است که به زودی وارد فاز اجرایی می شود و پیش‌بینی ما این است که تا خرداد سال آینده این پارک مورد بهره‌برداری قرار گرفته و در اختیار شهروندان و هنرمندان شهر قرار گیرد.

یکی از استادان دانشگاه تبریز نیز در این جلسه احیای پارک باغشمال را یکی از مهمترین اقدامات دوره پنجم شورای شهر تبریز توصیف کرد و گفت: تلاش شورای شهر و شهردار در خصوص احیای یکی از ارکان هویتی و تاریخی شهر تبریز قابل قدردانی است و در حقیقت بخشی از هویت تاریخی شهر با این اقدام احیا می شود.

رسول قربانی اظهار داشت: نباید در این پارک تنها به دنبال ایجاد فضای سبز باشیم، بلکه بر روی احیای هویت تاریخی این پارک باید تمرکز کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =