تاکید رئیس جمهوری عراق بر افزایش همکاری‌ها برای کاهش تنش‌های منطقه

بغداد – ایرنا- رئیس جمهوری عراق امروز بر تداوم همکاری بین المللی برای مبارزه با تروریسم و کاهش تنش های منطقه ای تاکید کرد.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق امروز در جریان دیدار «جان لوریمر» مشاور وزارت دفاع و «استفان هیکی» سفیر انگلیس در عراق با وی در کاخ «السلام» بغداد، بر لزوم تداوم همکاری برای مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

در بیانیه دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری عراق آمده است: در این دیدار روابط عراق و انگلیس و اهمیت تقویت آن در همه سطوح و همکاری در زمینه های نظامی و امنیتی درخصوص آموزش و مسلح کردن نیروهای امنیتی عراق و همکاری در مقابله با تروریسم بررسی شد.

برهم صالح در این دیدار گفت: جنگ علیه تروریسم همچنان پابرجاست و همیاری بین المللی در ادامه نبرد علیه گروههای تروریستی به عنوان خطری فرامرزی و تهدید کننده همگان ضروری است.

وی افزود: نیروهای امنیتی عراق توانستند گروه تروریستی داعش را شکست دهند اما برخی هسته های آن هر از چند گاهی در تلاش برای تهدید امنیت و ثبات شهروندان در برخی از شهرها و روستاها هستند.

رئیس جمهوری عراق تصریح کرد: دستگاههای امنیتی با هماهنگی ائتلاف بین المللی به تعقیب تروریست ها برای جلوگیری از رسیدن به اهدافشان ادامه می دهند.

براساس این بیانیه، برهم صالح همچین "بر اهمیت کاهش شدت تنش ها در منطقه و مسدود کردن راه گروههای تروریستی افراطی که از خلاءها و بحران ها برای تهدید صلح و امنیت اجتماعی سوء استفاده می کنند، تاکید کرد".

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "رئیس جمهور عراق در این دیدار بر لزوم تلاش برای تقویت فرصت های توسعه و شکوفایی از طریق هماهنگی و کار مشترک و اینکه عراق محوری در راستای تقویت امنیت و ثبات باشد و نیز احترام به حاکمیت عراق و سرزمین آن و اینکه عراق عرصه تسویه حساب ها نباشد، تاکید کرد".

براساس این بیانیه، مشاور وزارت دفاع انگلیس نیز "طرح های رئیس جمهور عراق را تایید و بر اهمیت همکاری برای مبارزه با تروریسم تاکید کرد".

وی همچنین "بر التزام کشورش به حمایت آموزشی و تسلیحاتی نیروهای امنیتی عراق و تحقق امنیت و ثبات در عراق تاکید کرد".

این دیدار در سایه تصمیم دولت آمریکا برای کاهش نیروهایش در عراق صورت گرفت. سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه شنبه شب با اعلام کاهش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان و عراق گفت که تا پانزدهم ماه ژانویه (۲۶ دی ماه)، شمار نیروهای آمریکایی در هر یک از این دو کشور به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید.

پیش از این ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرده بود.

نیروهای اشغالگر آمریکا در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار در غرب این کشور است.

پارلمان عراق پیش‌تر با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تاکید کرده است.

مردم عراق در مناسبت‌های مختلف مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا اعلام داشته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =