نیمی از ۸۰۸ تن شیر تولید روزانه یزد مازاد بر مصرف است

یزد - ایرنا - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به عرضه ۲۶ تن شیر روزانه در سال جاری در استان گفت: هم اکنون میزان تولید این فرآورده به ۸۰۸ تن رسیده ست که نیمی از آن مازاد بر نیاز است که در دیگر مناطق کشور عرضه می‌شود.

نادر سلیم عصر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ابرکوه افزایش طرح توسعه واحدهای پرورش گاو شیری با سرمایه گذاری بخش خصوصی و پرداخت تسهیلات از سوی دولت را علت افزایش تولید شیر ذکر کرد.

وی اظهار کرد: بخشی از شیر مازاد بر مصرف یزد در بازار استان های اصفهان ، کرمان ، هرمزگان ، فارس و تهران عرضه می‌شود.  

این مسوول ادامه داد: بخشی از شیر تولیدی استان روزانه جمع آوری و در تعدادی از واحدهای مواد لبنی صنعتی به فرآورده تولید و مقداری هم به صورت فله در تعداد از فروشگاه‌ها و مغازه های ماست بندی غیرصنعتی عرضه و فروخته می‌شود. 

هم اکنون هرکیلوگرم شیرخام در مغازه های یزد ۴۵ هزار ریال عرضه می شود. 

تولید ۴۱۷ هزار تن فرآورده های دامی در یزد

سلیم ، ادامه داد: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۴۱۷ هزار تن انواع فرآورده‌های دامی و طیور از سوی کشاورزان و دامداران تولید و روانه بازار مصرف شده است.

وی اظهار کرد: این میزان فرآورده شامل ۲۹۵ هزار تن شیرخام ،  ۱۹ هزارو ۵۰۰ تن گوشت قرمز ،۶۳ هزار تن گوشت مرغ ، ۲۹هزار تن تخم‌مرغ ، ۶ هزار و ۸۰۰تن گوشت سایر ماکیان و ۳۸۴ تن عسل است.

این مسوول بابیان اینکه بخش عمده این میزان فرآورده دامی و گوشت سایر ماکیان در حاشیه فعالیت‌های جانبی بخش کشاورزی به دست می‌آید، اضافه کرد: هم‌اکنون تولید فرآورده‌های پروتئنی استان ۱۵ درصد نسبت به سال‌های قبل افزایش دارد.

وی ، تصریح کرد : پارسال بیش از۵۰۰ هزار تن فرآورده‌های دامی خوراکی و غیرخوراکی شامل ۳۰۳ تن پشم کرک و مو ، هزار و ۹۳۰ تن آلایش خوراکی و ۴۵۱ هزار تن آلایش غیرخوراکی شامل پوست و کود در دامداری‌ها تولید شده است.

معاون امور دام جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه در زمینه صنعت طیور سرمایه‌گذاری بسیار خوبی طی سال‌های اخیر در استان شده است ، خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر در بخش دامی واحد های صنعتی با بهره‌وری بالا مجهز به سیستم مکانیزه در این استان راه‌ اندازی شده است.

پرورش بیش از چهار میلیون  واحد دامی در یزد 

استان یزد چهار میلیون و ۵۳۳ هزار و ۱۶۲ واحد دامی، ۱۴۳ هزار ۵۶۱ رأس گاو شیری و گوساله و یک هزار و ۱۰۰ واحد مرغداری صنعتی دارد که از این تعداد ، ۲۸۹ هزار تن شیرخام ، ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۶۰ هزار تن گوشت مرغ ، ۲۷ هزار و ۹۰۰ تن تخم‌مرغ ، چهار هزار و ۴۰۰ تن گوشت سایر ماکیان و ۲۴۷ تن سایر فرآورده ها تولید می شود.

یزد هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =