با انتقال پساب تصفیه شده تهران کمبود آب کشاورزی ورامین رفع می‌شود

تهران- ایرنا- فرماندار شهرستان ورامین گفت: دشت ورامین شامل شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا و پاکدشت از اراضی حاصلخیزی برخوردار است که با کمبود آب مواجه است، با انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران به این بخش از استان تهران قسمتی از این کمبود برطرف می‌شود.

حسین کاغذلو روز پنجشنبه در جریان بازدید سرپرست معاونت هماهنگی امور عمران استانداری تهران از پروژه انتقال پساب جنوب تهران به دشت ورامین گفت: ورامین بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که به دلیل احداث سدهای لتیان و ماملو، بخشی از حق‌آبه کشاورزان این شهرستان حذف و باعث شد تا هم اکنون تنها ۳۸ هزار هکتار این اراضی زیر کشت محصولات زراعی و باغی رود.
وی افزود: کمبود منابع آب سطحی در سال‌های گذشته باعث افزایش میزان استحصال آب از منابع زیرزمینی شد که این امر به بروز پدیده فرونشست در دشت ورامین منجر شد، پدیده‌ای که زیرساخت‌ها را از بین برده و امکان کشاورزی را در این اراضی سلب کرده است.
وی تصریح کرد:با اجرای فاز نخست انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین، بخشی از این حق‌آبه تأمین شد و به منظور تأمین میزان بیشتری از این حق‌آبه، فاز دوم این طرح با استفاده از لوله‌های پلی‌اتیلن آغاز و هم اکنون در مرحل اجرایی است که تکمیل  آن به سرعت بخشیدن به روند فعالیت نیاز دارد.
کاغذلو افزود: این طرح به طول ۳۶ کیلومتر و با استفاده از لوله هایی به قطر ۳ متر و جنس پلی اتیلن دو جداره در حال اجرا است که با تکمیل آن سالانه ۲۸۳ میلیون متر مکعب از پساب‌های تصفیه خانه جنوب تهران به دشت‌های ورامین، پاکدشت و شهرری منتقل می‌شود.
فرماندار ورامین گفت: با همکاری مستقیم فرمانداری و مسوولان شهرستان پاکدشت، اجرای بخشی از این پروژه از مناطق مسکونی، به حاشیه کمربندی جنوبی پاکدشت منتقل شده که این امر نقش مهمی سرعت بخشیدن به روند این طرح مهم دارد.
عملیات اجرایی فاز دوم طرح ملی – استانی انتقال پساب فاضلاب جنوب تهران به شهرستان‌های جنوب شرق و شهرری از بیستم بهمن ماه سال ۱۳۹۲ آغاز شد .
سامانه خط انتقال پساب تهران به دشت ورامین به طول ۳۶ کیلومتر و با استفاده از لوله پلی اتیلن دو جداره مسلح شده با ورق های فولادی به قطر ۳ متر انجام می شود که این نوع عملیات برای نخستین بار در کشور اجرا می شود.
هزینه اجرای این طرح بر اساس آخرین قیمت دیماه سال ۹۱ و بر اساس مطالعات صورت گرفته بالغ بر یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده بود که باتوجه به نحوه مناقصه مبنی بر ساخت ، بهره برداری واگذاری ، سرمایه گذار اختیار دارد سامانه پیشنهادی خود را ارائه دهد و دراجرای آن با محدودیت مواجه نیست که این امر بستر لازم برای سرمایه گذار فراهم کرده تا با استفاده از انواع لوله بتواند این طرح را اجرا نماید . 
هزینه سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اجرای این پروژه بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.
ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها