بیشترین آمار مرگ ناشی‌ از کرونا در زنجان مربوط به سالمندان است

زنجان - ایرنا - استاندار زنجان گفت: بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در زنجان مربوط به سالمندان است و استان به این لحاظ در رتبه سوم کشوری قرار دارد.

فتح الله حقیقی روز پنجشنبه در جلسه تببین طرح شهید قاسم سلیمانی و طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت هایی کرونایی افزود: با گذشت ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا عده ای همچنان به رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژ استفاده از ماسک بی توجه هستند بر این اساس از روز یکم آذرماه قانون در مورد این افراد اجرایی می شود.

وی اظهار داشت: با نگاهی به گذشته این موضوع  مشخص می شود که اقشار مختلف مردم هنگامی که کشور به آنها نیاز داشت، عزیزان خود را در راه اعتلای نظام اسلامی تقدیم کردند و در شرایط کرونایی حاضر علاوه بر کادر بهداشت و درمان بارها اقشار مختلف مردم نیز  خواستار مشارکت فعالانه برای مقابله و پیشگیری از این بیماری بوده اند.

 استاندار زنجان ادامه داد: از شیوع  کرونا تا اکنون نصیحت به افراد بی توجه مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی اثرگذاری لازم را به همراه نداشت و بر این اساس باید قانون در ارتباط با این عده قلیل، به طور جدی اجرا شود.

حقیقی با بیان اینکه در اجرای هر طرحی باید تمامی ابهامات آن برطرف شود، گفت: با همکاری فرمانداری زنجان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نسبت به ایجاد دالان های ضدعفونی در مکان های تعیین شده به ویژه فروشگاه‌های زنجیره ای اقدام کرده است که این مهم در سایر شهرستان ها نیز باید عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه برای بهبود وضعیت داخل بیمارستان ها اقدامات لازم باید توسط دانشگاه علوم پزشکی انجام شود، اظهار داشت: این واحد دانشگاهی مقرر بود سه طرح مطرح شده در ستاد کرونا را اجرا و اعلام کند تا از سوی استانداری ابلاغ  شود که این مهم تا کنون انجام نگرفته است.

حقیقی با اشاره به اینکه فرمانداران تمامی شهرهای استان به ویژه سه شهر دارای وضعیت قرمز بر اساس برنامه اعلامی کمیته انتظامی و امنیتی در مدت باقیمانده نسبت به برگزار ی جلسه با هدف تبیین اقدامات مبادرت کنند، افزود: قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا نیز به معنی اجرایی کردن مصوبات استانی و کشوری است و در این خصوص بایداهتمام جدی داشت.

وی اظهار داشت: شهرهای دارای وضعیت غیر از قرمز استان به معنی عادی شدن وضعیت در آنها نیست، بلکه فرمانداران باید با اجراهای طرح های مختلف اعلام شده در راستای بهبود وضعیت کنونی تلاش بیشتری داشته باشند.

استاندار زنجان ادامه داد: فرمانداران شهرهای قرمز این استان توجه کنند که هدف اصلی محدودیت ها طی ۲ هفته بهبود شرایط فعلی کرونایی بوده در غیر اینصورت محدودیت ها تداوم خواهد یافت.

وی با بیان اینکه فرمانداران با  جدولی که برای ارزیابی طرح ها ارائه می شود، موظفند روزانه این موارد را تنظیم و تکمیل کنند، اضافه کرد: معاون اقتصادی استاندار نیز جدول تنظیم بازار را تهیه کنند که این مهم باید در دوران محدودیت ها  نیز مورد توجه قرار گیرد.

حقیقی افزود: ستاد تنظیم بازار استان نقش سیاستگزاری را داشته و باید با نظارت جدی آرامش را در بین عموم ایجاد کند تا مشکلی ایجاد نشود و این مهم همه روزه رصد شود.

وی به لزوم بهره گیری از نقاهتگاه‌ها در شرایط کرونایی استان اشاره کرد و گفت: در این خصوص نسبت به شناسایی تمامی مهمانسراهای دستگاه‌های اجرای استان و هتل ها اقدام شود که این می تواند به اجرای برنامه های مورد نظر کمک کند  در این میان آموزش لازم نیز باید ارایه شود.

استاندار زنجان ادامه داد: در صورت افزایش تست های کرونایی که اقدامی مثبت تلقی می شود، اگر پروتکل های بهداشتی رعایت نشود، چنین کارهایی بی نتیجه خواهد بود و ارائه آموزش و آگاهسازی به عموم به ویژه در خصوص ابعاد این طرح ها بصورت مستمر انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای هر شهر جدولی جهت ارزیابی طرح های یاد شده ایجاد می شود که در این ارتباط عوامل افزایش آلودگی ها مشخص می شود.

استاندار زنجان اظهار داشت: افرادی که از اجرای پروتکلهای بهداشتی تمکین نمی کنند بدانند که صنفی که  این کار را انجام ندهد در مرحله اول با مسوول اتحادیه سپس با صنف مربوطه برخورد خواهد شد، چرا که دیگر با هیچ فردی شوخی نداریم.

 به گفته حقیقی، در صورت بروز تخلف و برخورد با واحد و صنف مربوطه این مهم در شورای تامین استان به عنوان اخلال در نظم و سلامت معرفی و به دادستانی نیز شکایت خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها