جزئیات طرحهای کنترل ویروس کرونا در خراسان رضوی اعلام شد

مشهد- ایرنا- جزئیات طرح‌های "مدیریت و کنترل کرونا به شیوه محله و خانواده محور" و "مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید۱۹" در استان خراسان رضوی اعلام شد.

به گزارش روز پنجشنبه استانداری خراسان رضوی، دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در این استان در نشست کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی این ستاد گفت: هدف از این طرح‌ها افزایش نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون، آزمایش گسترده هدفمند و هوشمند در استان، قرنطینه افراد مبتلا و رهگیری آنان در جامعه، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، حفاظت از گروه‌های آسیب پذیر سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای‌، ایجاد محدودیت هدفمند، تقویت فرآیند درمان سرپایی، کاهش حداکثری موارد بستری و قرنطینه افراد است.

حسن جعفری با اشاره به اجرای طرح "مدیریت و کنترل کرونا به شیوه محله و خانواده محور" افزود: از نکات مهم این طرح این است که هر خانواده و هر محله در قبال ویروس کرونا از خودش محفاظت می نماید. در این راستا این طرح با مشارکت بسیج مستضعفین، دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه‌های مربوطه و در قالب تهیه نقشه راه محلات استان اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: براساس این طرح در محلات و در حوزه‌های درمانی و خدماتی، به مبتلایان کرونا ارائه خدمت شده و همچنین ضمن کنترل و نظارت، بسته‌های حمایتی نیز در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در این استان یکی دیگر از ویژگی‌های این طرح را تمرکززدایی و واگذاری مبارزه با کرونا به کوچکترین واحدهای اجتماعی یعنی محله و خانواده دانست و گفت: از وظایف ویژه فعالان این طرح شناسایی و ردیابی بیماران، ایزوله کردن مبتلایان در خانه، مراکز قرنطینه و درمانی است.
وی در خصوص طرح "مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای استان" نیز افزود: براساس این طرح شهرها به سه وضعیت قرمز، نارنجی و زرد تقسیم شده و براساس وضعیت‌هایی که روزهای دوشنبه هر هفته توسط وزارت بهداشت به روز خواهد شد، تصمیم گیری می‌شود.
جعفری ادامه داد: در این طرح اصول قرنطینه شامل آموزش صحیح چگونگی قرنطینه به خانواده‌ها، اولویت قراردادن افراد ساکن در خانه‌ها و سپس مرتبطین آنها و فراهم نمودن اماکنی نظیر هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و اماکن دولتی برای قرنطینه، استراحت و تحت نظر بودن مبتلایان در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی گفت: افرادی که بعد از آزمایش و مثبت شدن نتیجه آن قرنطینه را رعایت نکنند، شناسایی و با آنان برخورد قانونی خواهد شد و در طول دوران اجرای طرح تمامی کارگزاران حمل و نقل عمومی جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی به افرادی که دوره قرنطینه را رعایت نکنند خدمات ارایه نکرده و از سفر آنان ممانعت به عمل خواهند آورد.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی افزود: تمامی مراکز بهداشتی، تشخیصی، درمانی و خدمات سلامت در بخش خصوصی، عمومی و عمومی غیردولتی مکلفند اطلاعات بیماران را به دانشگاه علوم پزشکی ارایه نمایند. در این راستا ستاد مقابله با کرونای استان همکاری مردم با طرح را ضامن موفقیت آن دانسته و بر آگاهی بخشی، آموزش و تبلیغات توسط صدا و سیما و رسانه‌ها تاکید می‌نماید.
وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها و صدا و سیما مبنا و اساس کار طرح‌های اعلام شده هستند ادامه داد: از آنها خواهش می‌کنیم نه تنها اطلاع رسانی کنند بلکه آموزش سبک زندگی مردم با کرونا، ارایه مطالب در خصوص حذف ترددهای غیر ضروری، حمایت از تعطیلی به نسبت عمومی و تشویق به همراهی، همکاری و رعایت اصول طرح‌ها را در دستور کار قرار دهند.
جعغری گفت: در خصوص ممنوعیت تردد و با توجه به وضعیت هر شهرستان، ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ تا چهار صبح در حوزه درون شهری خواهد بود و همچنین در حوزه‌های برون شهری هر شهرستان نیز خودروهای بومی نمی‌توانند از محدوده تعیین شده خارج شوند و خودروهای غیر بومی نیز نمی‌توانند وارد شوند.
وی با اشاره به تردد غیر مجاز در سطح شهرها، افزود: مبلغ ۲۰۰ هزار تومان برای تردد در شهرهای زرد، ۵۰۰ هزار تومان برای تردد در سطح شهرهای نارنجی و یک میلیون تومان برای تردد در شهرهای قرمز جریمه پیش بینی شده که پس از گذشت هر ۲۴ ساعت قابلیت تکرار مجدد دارد.
دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی ادامه داد: در خصوص حضور کارکنان در شرایط اعلام شده شهرستانهای دارای وضعیت قرمز یک سوم از کارکنان، وضعیت نارنجی ۵۰ درصد و در وضعیت زرد دو سوم کارکنان با برنامه ریزی و تشخیص مدیران دستگاه‌های مربوطه در ادارات حضور خواهند داشت. همچنین فعالیت مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها به صورت غیرحضوری خواهد بود.
وی گفت: در خصوص تعطیلی مشاغل نیز چنانچه شهرستان در وضعیت زرد قرار گیرد گروه شغلی چهار در آنها محدود می‌شود و چنانچه در وضعیت نارنجی قرار گیرد محدودیت مشاغل سطح سه و چهار در آنها اجرا می‌شود. از طرفی چنانچه در وضعیت قرمز قرار گیرد همه مشاغل سطح ۲، سه و چهار دچار محدودیت می‌گردند و صرفا مشاغل سطح یک فعال خواهند بود.
جعفری افزود: بر اساس ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا تمامی مراسم فرهنگی و مذهبی به مدت دو هفته محدودیت برگزاری خواهند داشت، همچنین برگزاری جلسات اداری در وضعیت زرد با حداکثر ۳۰ نفر، نارنجی ۲۰ نفر و قرمز با حداکثر ۱۵ نفر می‌باشد.
وی ادامه داد: مدیران موظفند تا پایان هفته جاری در سطح استان و شهرستانها برنامه ریزی لازم برای نوبت بندی کارکنان خود را برای هر یک از وضعیت‌های سه گانه هشدار انجام و به فرمانداریها و استانداری اعلام نمایند، در این راستا مسوولیت نظارت بر این امر بر عهده فرمانداری‌ها و استانداری است.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌ها موظفند نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دورکاری کارکنان برنامه ریزی کنند، گفت: در  وضعیت‌های سه گانه هشدار، ماموریت‌های اداری غیرضروری لغو می گردد و مدیران موظفند از ابلاغ ماموریت‌های غیرضروری خودداری کنند و ماموریت‌های ضروری با تایید بالاترین مقام در استان صورت می‌گیرد. همچنین کارکنان ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های اساسی مدیریت شهری در وضعیت زرد با صددرصد ظرفیت، در وضعیت نارنجی با دو سوم و در وضعیت قرمز با یک دوم ظرفیت حضور خواهند داشت.
وی افزود: در مدیریت هوشمند محدودیت‌ها برای دستگاه‌هایی نظیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستگاه قضایی، دانشگاه علوم پزشکی، راه و شهرسازی، نیروی انتظامی، بسیج مستضعفین، اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و ستاد استانی کرونا وظایفی بصورت ریز در نظر گرفته شده که توسط ستاد مقابله با کرونای استان به آنها ابلاغ و ملزم به برنامه‌ریزی و اجرای آن و اعلام نتایج به دبیرخانه هستند. از طرفی در این طرح به ستاد استانی امکان اصلاح در فرآیندهای اجرایی داده شده است.
جعفری ادامه داد: در این طرح اختیاراتی به فرمانداران داده شده تا برخی موارد اضطراری و ضروری تردد در حوزه شرکت‌ها، سازمانها و یا کسانی که در یک شهر اسکان و محل کارشان در جای دیگر است را مدیریت و مجوز مربوطه را صادر نمایند و مقرر است در ستاد مقابله با کرونای هر شهرستان مشکلات تردد مردمی که در اطراف شهرها کشاورزی، دامداری و مشاغلی دارند رسیدگی و تصمیم گیری شود.
وی گفت: در خصوص شاخص بندی وضعیت شهرها نیز اگر در هر شهری به ازای هر صد هزار نفر جمعیت در روز نتیجه آزمایش چهار نفر مثبت شود وضعیت زرد ، اگر این تعداد ۶ نفر باشند وضعیت نارنجی و چنانچه تعداد این افراد به ۱۰ نفر برسد وضعیت قرمز است. همچنین افراد، مشاغل و فعالیت‌هایی که مشمول محدودیت می‌شوند به پنج گروه خدماتی، اداری، تجاری، بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی تقسیم شده‌اند.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا خراسان رضوی افزود: تمام تلاش این ستاد این است که از وضعیت قرمز به نارنجی، از نارنجی به زرد و از زرد به سفید برگردیم، در این راستا منشاء رفع محدودیت‌ها کاهش سطح هشدار است.
وی ادامه داد: چنانچه شهرستانها رعایت نکنند محدودیت‌ها تمدید خواهد شد و بر این اساس ستاد مقابله با کرونای استان ابراز امیدواری می‌کند که ظرف دو هفته آینده شاهد کاهش بیماری در سطح استان باشیم.
جعفری با بیان اینکه در مسیر اجرای طرح چنانچه اشکالاتی دیده شود مورد بررسی قرار گرفته و در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع خواهد شد، گفت: مشارکت مردم در کاهش زمینه بروز بیماری کرونا موثر بوده و انتظار می‌رود مردم همکاری و همراهی بسیار داشته باشند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =