فعالیت‌های فن‌آفرینانه در جهت حل چالش‌های اساسی کشور هدف‌گذاری شود

اصفهان - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: لازم است فعالیت‌های فن‌آفرینانه در جهت حل مسائل، مشکلات و چالش‌های اساسی و مهم کشور هدف‌گذاری شود که جشنواره ملی شیخ بهایی در این زمینه بسیار موثر است.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی عصر روز پنجشنبه در پیام خود به آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی که در اصفهان و بصورت مجازی برگزار شد، افزود: معرفی شرکت‌های فعال و تاثیرگذار دانش بنیان در جشنواره ملی شیخ بهایی در استقبال و اقبال سرمایه‌گذاران و تاثیرگذاری آنها موثر و این رویداد مکمل زنجیره تکامل واحدهای فناور و سرمایه‌گذاری است.

وزیر علوم با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌های جشنواره ملی شیخ بهایی استفاده از مدیران و نمایندگان بخش دولتی و خصوصی و خیران کارآفرینی است، اظهار داشت: سرمایه‌گذاران خطر پذیر، موتور محرکه و پشتیبان جدی توسعه رویدادهای فناورانه خواهند بود و این جشنواره، فرصت ویژه‌ای را برای تقویت زیست بوم ایجاد شده در این زمینه فراهم می‌کند.

غلامی با اشاره به اینکه دستاوردهای این جشنواره در اختیار نسل‌های بعد قرار خواهد گرفت، اضافه کرد: معرفی طراحان کسب و کار، فن آفرینان و سرمایه‌گذاران برتر در این رویداد، الگوی مناسبی برای نسل فعال در این عرصه است.

وزیر علوم تاکید کرد: برگزاری جشنواره ملی شیخ بهایی در شرایط شیوع ویروس کرونا ناشی از اراده قوی، تلاش همکاران و علاقه‌مندان و کارآفرینان برای حضور موثر در عرصه حل مسائل و مشکلات مختلف در جامعه است.

وی با بیان اینکه جشنواره ملی شیخ بهایی از سال ۱۳۸۳ با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی و حمایت از کارآفرینان برتر و موفق برگزار می‌شود، اضافه کرد: این رویداد به غنای فعالیت‌های فناورانه می‌افزاید و فرصتی را برای تبادل تجربه‌ها و ارائه جدیدترین دستاوردها فراهم می‌کند.

غلامی شناسایی علاقه‌مندی‌های سرمایه‌گذاران و تسهیلگران سرمایه گذاری را یکی از دستاوردهای مغتنم این جشنواره خواند و گفت: این سرمایه مهم را باید حفظ و تقویت کرد.

وی با بیان اینکه پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی همزمان با هفته جهانی کارآفرینی برگزار شد، تصریح کرد: لازم است از امکان حضور در فضای مجازی در شرایط حاضر برای جذب بیشتر مخاطبان بویژه در عرصه بین الملل استفاده کرد.

بیست و هشتم آبان تا چهارم آذر هفته جهانی کارآفرینی است.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری تسهیل ارتباط شرکت‌های دانش بنیان با سرمایه‌گذاران، کمک به رونق و اثر بخشی کسب و کارهای فناورانه و گسترش بازار و خدمات شرکت‌های دانش بنیان را از دستاوردهای ویژه جشنواره ملی شیخ بهایی عنوان و اضافه کرد که از این دستاوردها باید بهره برداری حداکثری شود.

استاندار اصفهان نیز در این آیین گفت: جشنواره ملی شیخ بهایی، مهمترین رویداد فناوری کشور است و به توسعه فناوری، خلاقیت و نوآوری کمک می‌کند.

عباس رضایی با بیان اینکه جهش تولید سرلوحه عملکرد دولت بوده است، افزود: توسعه فناوری، زمینه اصلی جهش تولید و اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی است که موضوع اصلی جشنواره شیخ بهایی را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه محصولات دانش بنیان از طریق شکل‌گیری کسب و کارهای متوسط و کوچک بویژه در این روزهای سخت که با تحریم های ناجوانمردانه مواجه هستیم، جان می گیرد، اظهار داشت: مردم ایران امروز در بخش‌های مختلف حتی دارو، تحریم هستند و شیوع ویروس کرونا نیز اقتصاد همه دنیا از جمله کشورمان را تحت تاثیر قرار داده است. 

رضایی همچنین با بیان اینکه اصفهان، پایه‌گذار پارک های علم و فناوری در کشور است و در زمان حاضر بیش از ۵۴۰ شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی این استان فعالیت دارند، تصریح کرد: استمرار این حرکت بزرگ باید بعنوان یک اصل مد نظر ما و شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

وی به ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در اصفهان اشاره و خاطرنشان کرد: این منطقه، استمرار پارک‌های علم و فناوری در شرایط روز کشور است و مسوولان بطور جد پیگیر اجرای آن هستند.

پانزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی روز چهارشنبه بیست و هشتم آبان در اصفهان آغاز بکار کرد و پس از ۲ روز برگزاری امروز با معرفی برترین فن‌آفرینان، طراحان کسب و کار و سرمایه‌گذاران به کار خود پایان داد.

جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.

این جشنواره در ۲ بخش مسابقه‌ای و غیر مسابقه‌ای برگزار می‌شود که بخش‌ مسابقه‌ای شامل طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان و فرصت‌­های سرمایه­‌گذاری است؛ بخش‌های غیرمسابقه‌ای نیز شامل فرصت‌­های سرمایه‌­گذاری، نشست‌های انتقال تجربه و نمایشگاه است.

از آنجا که شیخ‌ بهاء‌الدین محمد عاملی متخلص به شیخ‌ بهایی از مفاخر بزرگ جهان اسلام و  باعث خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی و عمرانی در ایران بود برای زنده نگه داشتن یاد او، این جشنواره به ' شیخ‌بهایی' نامگذاری شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها