استاد دانشگاه: مشهد از ناقص‌ترین مجموعه‌های شهری است

مشهد- ایرنا- دبیر علمی نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌‎المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری گفت: براساس مطالعات انجام شده مشهد به دلیل تمرکز بسیار در شهر، ناقص‌ترین مجموعه‌های شهری را در بین کلانشهرهای کشور داراست.

محمد شکوهی روز پنجشنبه در نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری که در قالب وبینار در حال برگزاری است، افزود: این نقیصه موجب رشد سریع قیمت‌ها در مناطق مرکزی، حذف فضای سبز و کاهش منابع آب می‌شود.
وی ادامه داد: نتایج آمارها و بررسی‌ها حاکی از رشد بسیار سریع جمعیت در مشهد است، این درحالی‌ است که امروز در اغلب کلانشهرهای جهان رشد جمعیت منفی شده و با پدیده احتمال مرگ کلانشهرها مواجه هستیم.

عضو هیات علمی گروه جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مدتهاست در دنیای مدرن دیگر کلانشهرها رشد نمی‌کنند و این رشد سریع جمعیت در مشهد سبب گسترش فیزیکی شهر شده و مطرح شدن موضوعاتی مانند تخریب ارتفاعات جنوبی یا توسعه غرب و تداخل مشهد با شهرهای همسایه، از جمله تبعات آن است.
وی افزود: قطبی شدن از دیگر مسائلی است که مشهد با آن درگیر شده است که این امر به معنای تفاوت نیست بلکه این شهر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده که مرکز و غرب در پوشش اقشار دارای درآمد بالا و متوسط قرار گرفته و شرق شهر محل سکونت گروههای کم درآمد شده است.
شکوهی ادامه داد: جدایی دانش وثروت از تبعات چنین شهری است و در حال حاضر افراد دارای سواد بیشتر به سوی مناطق کم برخوردار رانده شده‌اند و میانگین سواد و مدارک تحصیلی در مناطق کم برخوردار مشهد بالاتر از مناطق تحت پوشش خانوار پردرآمد است.
وی گفت: کمبود مسکن نیز بیشتر گریبان شرق شهر را که پرتراکم و پرجمعیت است، گرفته و توسعه فیزیکی و رشد بی رویه شهر از بزرگترین مشکلات آن است، مشهد در سال ۲۰۵۰ به سوی غرب و جنوب شهر توسعه یافته و به طرقبه شاندیز متصل می‌شود و تفرجگاه‌های جانبی شهر به تصرف مشهد درمی‌آید.
دبیر نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌‎المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری نیز در این کنفرانس گفت: ۲۵۱ مقاله برای ارائه در این کنفرانس ارسال شده که از این تعداد ۹۸ مقاله پذیرفته شده ‌است.
محمدهادی مهدی‌نیا افزود: مقالات پذیرفته شده برتر براساس توافق با مجله "جغرافیا و توسعه فضای‌شهری"، در این مجله به چاپ خواهند رسید.
وی ادامه داد: این دوره از کنفرانس با هماهنگی و همراهی شورای شهر مشهد، دانشگاه فردوسی، شهرداری مشهد و مرکز پژوهش‌های شورای شهر و تعدادی از دانشگاه‌های مشهد و کشور برنامه‌ریزی و برگزار شده است.
مهدی‌نیا گفت: این کنفرانس در ابتدا قرار بود اردیبهشت‌ماه سال جاری و به صورت حضوری برگزار شود اما شیوع ویروس کرونا این امکان را از ما سلب کرد و پس از برگزاری جلسات مختلف و هماهنگی‌ها، امروز و به صورت وبینار شاهد برگزار شدن آن هستیم.
وی افزود: محور اصلی این همایش "شهرهای آینده و تغییرات اقلیمی" است و طی ۲ روز برپایی این کنفرانس، کارگاه آموزشی و نشست‌های تخصصی مرتبط با این موضوع برنامه ریزی و برگزار شده‌ است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در این کنفرانس گفت: انسان‌محوری و احیای دانش کهن ایرانی از نیازهای اساسی شهرهای آینده است.
آیدا مهربان افزود: هرچند توسعه پایدار، مفهومی جدید برای ورود به قرن ۲۱ و به عنوان دستور کار شناخته شده تا دنیا و زمین را از مخاطرات عصر نوین نجات دهد اما این مهم در شهرسازی و معماری ایران سابقه دیرینه دارد و منطبق بر ظرفیت‌های اکولوژیک و بوم و اقلیم کشور بنیان پایدار داشته است.
وی ادامه داد: دانش معماری ایرانی به همین سبب در طول قرن ها ماندگار شده و معماری و شهرسازی ایرانی به اقلیم و بوم کیفیت ویژه ای بخشیده چرا که بهترین کاربرد از آب و خاک را به کار گرفته و بهترین ارتباط و هم پیوندی با محیط پیرامون انسان را ایجاد کرده است.
مهربان گفت: توجه جدی به انسان محوری و مشارکت مردمی در برنامه‌ریزی و تولید طرح‌های شهری باید مدنظر قرار گیرد.
نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری که با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد، شورای اسلامی شهر مشهد و معاونت برنامه‌ریزی شهرداری مشهد در قالب وبینار از ۲۸ آبان ماه  آغاز شده است امروز به کار خود پایان می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها