هشت حفار عتیقه در دامغان دستگیر شدند

سمنان- ایرنا- رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان گفت: هشت حفار به جرم مشارکت در ۲ فقره حفاری غیرمجاز برای کشف اشیای عتیقه در جنوب و شمال این شهرستان دستگیر شدند.

به گزارش ایرنا، مهدی قاسمی روز پنجشنبه از کشف ۲ فقره حفاری غیر مجاز در روستاهای مناطق جنوب و شمال دامغان خبر داد و بیان کرد: برخی افراد سودجو با وسوسه گنج‌یابی و به دست آوردن اشیای عتیقه، اقدام به حفاری کرده بودند.

وی با اشاره به دستگیری حفاران غیرمجاز در مناطقی از شمال دامغان، اظهار داشت: ۶ نفر در حین حفاری شبانه، با تلاش نیروهای یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی شهرستان دامغان و کمین‌های شبانه نامحسوس، شناسایی و دستگیر شدند.

قاسمی ادامه داد: نیروهای یگان حفاظت با همکاری عوامل انتظامی شهرستان دامغان، براساس گزارش مردمی از روستای برم دامغان مبنی بر رفت و آمد افراد مشکوک درتپه‌های تاریخی واقع در جنوب شهرستان، با حضور به موقع در منطقه موفق به شناسایی ۲ حفار غیرمجاز شدند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان افزود: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش به قصد به‌دست آوردن اموال فرهنگی‌تاریخی ممنوع بوده و مرتکب آن، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شود.

شهروندان و دوست داران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق تماس با سامانه خبری به شماره تلفن ۳۱۷۰۵ اعلام کنند.

دامغان، با عنوان شهر صددروازه و با قدمت هفت هزار ساله،  ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی دارد که از این تعداد ۴۰۰ اثر شناسایی و تاکنون ۱۲۶ اثر ثبت ملی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =