دانشگاه‌های کارآفرین، حل معضلات جامعه و صنعت را در دستور کار دارند

یزد- ایرنا- رییس دانشگاه یزد با بیان اینکه امروز صحبت از دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم است گفت: دانشگاه‌های کارآفرین علاوه بر مسئولیت اجتماعی، حل معضلات جامعه و صنعت را در دستور کار خود دارند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد دکتر برید لقمانی در آیین معارفه نودانشجویان دانشگاه که به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد با اشاره به رشد، شکوفایی و موفقیت‌های چشمگیر دانشگاه یزد درعرصه‌های ملی و بین‌المللی گفت: استمرار و ارتقای این مسیر، نیازمند مراقبت، تلاش و همدلی بیشتر همگان خصوصا دانشجویان بوده و اینک پرچم این حرکت مبارک تحویل دانشجویان نوورود داده می‌شود.

وی ضمن توصیه نودانشجویان به یادگیری عمیق و نه حفظ کردن مطالب درسی، اظهارداشت: فرصت‌های شغلی و کارهای اداری بسیار کم و با درآمد ناکافی است لذا در گردونه رقابت کسی موفق است که با تکیه بر پایه علمی قوی خود و به محصول رساندن ایده‌های نوآورانه در قالب شرکت‌های دانش بنیان، علاوه بر اشتغال و کارآفرینی برای خود و دیگران گره‌گشای مشکلات کشور نیز باشد.

وی اظهار داشت: درکارگاه‌های نوآوری دانشگاه یزد ضمن استقبال از ایده‌های فناورانه دانشجویان برای ساخت و به محصول رساندن ایده‌ها کمک‌های بلاعوض نیز صورت می‌پذیرد.

وی با تاکید بر لزوم تک‌بعدی نبودن دانشجویان، خواستار مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه شد و افزود: کانون‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و روابط عمومی دانشگاه از همکاری دانشجویان خلاق در زمینه‌های ایده پردازی، ساخت انیمیشن، نویسندگی و گویندگی و همچنین همکاری با تیم‌های ورزشی و سایر فعالیت‌های فوق برنامه استقبال می‌کنند.

دکتر لقمانی بیان داشت: دانشجویان نباید فرصت یادگیری حداقل یک زبان خارجی، نرم افزارها و دروس علمی مورد نیاز رشته خود را از دست بدهند.

وی با توجه به اینکه امروز صحبت از دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم است اضافه کرد : دانشگاه‌های کارآفرین علاوه بر مسئولیت اجتماعی، حل معضلات جامعه و صنعت را در دستور کار خود دارند.

وی درپایان از دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواستار انتخاب موضوع پایان نامه و رساله درسی خود در راستای تقاضای واقعی جامعه و صنعت و در جهت حل مشکلات کشور شد.

در ادامه مراسم، حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی حرزاده رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد با بیان اینکه دانشجویان نوورود ضمن کسب علم و دانش باید کارآفرین نیز باشند، افزود: در کنار یادگیری علم و مهارت برای سعادتمندشدن باید به سراغ ایمان نیز رفت.

وی علم و ایمان را دو بال درکنار هم برای حرکت و پرواز انسان در رسیدن به مقصد و موفقیت توصیف کرد و اذعان داشت: اگر یکی از این دو بال کوتاهی کند، انسان به سعادت نمی‌رسد و به هدفی که خداوند به عنوان معرفت، کمال و سعادت مشخص کرده است، نخواهد رسید.

ناطق با بیان اینکه علم به انسان توانایی می‌دهد اظهار داشت: کسی که علم را فرا می‌گیرد سلطه و برتری پیدا خواهد کرد و در غیر این صورت دیگران بر او غلبه خواهند کرد. علم علاوه بر افزایش توانایی، هنر ساخت ابزار و جهاد بیرونی، ایمان، عشق، امید و گرمی به انسان می‌بخشد.

به گفته وی انسان در پرتو یادگیری علم از خرافات دنیوی دور می‌شود و انسانی که ایمان دارد دچار خرافه نخواهد شد.

وی در پایان به معرفی اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های مشارکت‌ دانشجویان در تحقق اهداف و برنامه‌های نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد پرداخت.

در پایان این مراسم دکتر احمد ساویز پژوهشگر مسائل انسانی و اجتماعی طی پیام تصویری با موضوع امید در مسیر رشد برای دانشجویان نوورود به سخنرانی پرداخت.

پخش نماهنگ‌های معرفی دانشگاه یزد، معاونت‌ها و حراست و همچنین معرفی نهادهای دانشجویی و تبیین آموزش مجازی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

از حدود ۲۰۰۰ دانشجوی نو ورود، نزدیک به ۱۴۰۰ نفر به صورت مجازی در این مراسم حضور داشتند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =