فرماندار: مهاباد در آستانه ورود به وضعیت قرمز کرونا قرار دارد

مهاباد- ایرنا- فرماندار مهاباد گفت: با توجه به آمار روزانه بیماران مبتلا به کرونا، این شهرستان در آستانه ورود به وضعیت قرمز و اعمال محدودیت‌های شدیدتر قرار دارد.

ایرج شجاعی روز پنج‌شنبه در جلسه مقابله با کرونای اسن شهرستان افزود: براساس آخرین آمار روزانه افراد مبتلا به کرونا هماکنون وضعیت این شهرستان در شرایط نارنجی قرار دارد که انتظار داریم با همکاری همه اقشار در رعایت پروتکل‌های بهداشتی این وضعیت حفظ و روبه به حالت عادی پیش رود.

وی ادامه داد: با اعلام وضعیت نارنجی برای مهاباد اعمال محدودیت‌ها از روز اول آذرماه برای صنف‌های گروه شغلی سوم و چهار اجرایی شده و فعالیت تمام اصناف به جز مراکز خدمات کالای اساسی نیز از ساعت ۱۸ به بعد ممنوع اعلام شده است.

فرماندار مهاباد با بیان اینکه حفظ جان و سلامت مردم در اولویت قرار دارد، اضافه کرد: در شرایط وضعیت نارنجی فعالیت دانشگاه‌ها، مدارس، ماسجد، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و زبان‌سراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، موزه ، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی ممنوع خواهد بود.

شجاعی اضافه کرد: آمار مبتلایان به کرونا روزانه توسط دانشگاه علوم پزشکی رصد شده و در صورت افزایش شیب مبتلایان با توجه به جمعیت هر لحظه امکان ورود به وضعیت قرمز و اعمال شدید محدویت‌های اجتماعی در مهاباد وجود دارد.

وی ازود: در وضعیت قرمز فعالیت همه واحدهای صنفی به غیر از مراکز ارایه خدمات و کالاهای اساسی تعطیل بوده و تردد بین شهری از شهرهای با وضعیت قرمز به نارنجی و بلعکس ممنوع خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه با توجه وضعیت موجود چاره‌ای جز اعمال محدودیت وجود ندارد، گفت: تمام محدودیت‌های درنظر گرفته شده تنها در راستای کاهش آمار مبتلایان و مراجعه کنندگان به بیمارستان و کاستن از فشار کاری کادر درمانی در ارایه خدمات بیماران است. 

شجاعی همچنین اظهار داشت: براساس مصوبات دولت در کنار اعمال محدودیت و تعطیلی بازار به کسانیکه دارای حقوق ثابت نیستند به ازای هر نفر یک میلیون ریال به مدت چهار ماه به حساب سرپرستان خانوار پرداخت خواهد شد.  

رییس مرکز بهداشت و درمان مهاباد هم در این جلسه ضمن قدردانی از همکاری اصناف و بازاریان در راستای اعمال محدودیت‌های اجتماعی بیان کرد: هم‌اکنون خستگی کادر درمانی بیمارستان کاملا مشهود بوده به طوریکه ادامه این روند موجب ناتوانی این نیروها در ارایه خدمات به بیماران خواهد شد.

قاسم امینی ادامه داد: امکان افزایش و اوج‌گیری دوباره بیماری کرونا در ماه‌های آذر و همپوشانی بیماری‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند شرایط فعلی را بحرانی‌تر کند.

وی با بیان اینکه کنترل شیوع این بیماری نیاز به عزم همگانی دارد، اظهار داشت: علاوه بر تعطیلی بخش عمده اصناف با توجه به شرایط اعمال محدودیت‌ها پیش بینی شده است محدودیت‌هایی نیز در مطب پزشکان و آزمایشگاه‌ها که مرکز تجمع بیماران است اجرا و راهکارهایی برای کاهش تجمع در این مراکز در نظر گرفته شود.

بیماری کرونا از اوایل اسفند در کشور و آذربایجان‌غربی شایع شد و ۱۷ اسفندماه سال گذشته نخستین موارد مثبت کرونا در مهاباد تایید شد. 

از ابتدای شیوع کرونا تاکنون چهار هزار و ۳۰۰ نفر در مهاباد به این بیماری مبتلا شده‌ و  ۲۴۲ نفر در این شهرستان بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند. 

هم‌اکنون ظرفیت بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد هم تکمیل شده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =