خادمان نشر و فعالان حوزه کتاب چهارمحال و بختیاری تجلیل شدند

شهرکرد- ایرنا- آیین تجلیل از خادمان نشر و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی استان چهارمحال و بختیاری روز پنجشنبه با حضور محدود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و از طریق ارتباط مجازی برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری در این آیین با اشاره به اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی در ارتقای فرهنگ جامعه، بر ضرورت ترویج این امر مهم تاکید کرد و گفت: باید بستری برای ایجاد نهضت کتابخوانی در استان فراهم شود.

ابراهیم شریفی افزود: برای مقابله با حجم بالایی از واردات فرهنگی بیهوده که جامعه در معرض آن قرار گرفته است که اگر کتاب و کتابخوانی را ترویج نکنیم بی‌شک مغلوب خواهیم شد.

وی با بیان اینکه فرهنگ اساس و زیربنای هر جامعه‌ای به شمار می‌رود، تصریح کرد: باید به نهضت کتابخوانی که یکی از پایه‌های اساسی فرهنگ به شمار می‌رود بیش از پیش به آن توجه شود.

یک استاد دانشگاه نیز در این آیین با تقسیم‌بندی کتاب‌ها به 2 دسته کتاب‌های انسانی و شیطانی، اظهار داشت: همان‌طور که در همه حوزه‌ها شاهد وجود خیر و شر هستیم در مقوله کتاب نیز شاهد وجود دو دسته کتاب انسانی و شیطانی هستیم که شناخت این کتاب‌ها نیازمند معرفت و دین‌شناسی است.

احمدرضا بسیج ادامه داد: کتاب فی نفسه ارزشمند است اما اگر این کتاب تلنگری بر فطرت و اندیشه تعالی‌خواه انسان باشد، کتاب الهی و انسانی می‌شود اما کتابی که به هدایت منجر نشود و انسان را دعوت به غفلت و گریز از حقیقت اصلی کند ارزش خواندن ندارد و کتاب شیطانی نام می‌گیرد.

وی کمک به تشکیل تمدن نوین اسلامی را از مهمترین ویژگی‌های کتاب خوب در حکومت اسلامی دانست و گفت: کتابی که در راستای اهداف انسانی و الهی است باشد در نهایت منجر به تمدن نوین اسلامی و زمینه‌ساز ظهور می‌شود.

به گزارش ایرنا، در این آیین از احمدرضا بسیج ناشر فعال حوزه دفاع مقدس، اصغر شهبازی و جلیل دهقانی به عنوان ناشران فعال سال استان، علی گرجی، محمد جان‌نثار، عباس قنبری، فرهاد خاکیان، کبری موسوی، امید مردانی، احمد کرمی به عنوان نویسنده و از مریم محمدی مروج نمونه کتاب و کتابخوانی و سیدسراج الدین جزایری کتابفروشی نمونه سال استان تقدیر شد.

۲۴ آبان ماه تا یکم آذرماه به عنوان هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =