معاون وزیر کشور: مدیریت شهرها باید دانش پایه شود

مشهد- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: باید در بدنه مدیریت شهرها نگاه و گفتمان جدید توجه به دانش و دانش پایگی ایجاد شود.

مهدی جمالی‌نژاد روز پنجشنبه در نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری که در قالب وبینار به مرکزیت مشهد در حال برگزاری است افزود: شهر باید محل تبلور، نوآوری و ابتکار باشد، باید حوزه‌های فنی و تکنولوژی در شهرها دارای کرسی و گفتمان و شهرها ترسیم کننده آمال و آرزوی مردم خود باشند.
وی اضافه کرد: توجه به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی در برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های توسعه شهر ضروری است که متاسفانه در برنامه‌ریزی‌ها بیشتر، موضوعات کالبدی مطرح و کمتر به جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی توجه می‌شود.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: توجه ویژه به ابعاد اجتماعی و فرهنگی برنامه‌های شهری و تامین آرزوهای شهروندان در اولویت طرح‌های شهری است و باید مورد تاکید باشد و شهردار باید در تمام حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، معماری و هویتی دارای ایده و حرف تازه باشد و در سمت مقابل نیز شهروندان باید مسوول باشند.
جمالی نژاد افزود: شهر باید ارتقادهنده کیفیت زندگی و نقطه اتصال نیازهای پایه شهروندان، تغییردهنده تعاملات و روابط انسانی و انعطاف پذیر با شرایط باشد.
وی ادامه داد: در قرن جدید، شهرها ناچار به پذیرش تغییرات اقلیمی و آب و هوایی و حوادث مختلف هستند، گریزی از اپیدمی‌ها نیست و آمادگی ساختاری برای مقابله با این بحران‌ها بسیار مهم است.
رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت مدیریت شهرها باید طوری باشد که انعطاف در برابر بحران و قدرت بسیج امکانات را داشته و مهمتر آنکه شهروندمحور باشد، شهر سبدی از مسوولیت ها و اقدامات است.
جمالی نژاد افزود: در طراحی برنامه‌های مدیریتی شهرها باید پژوهش و مطالعات در تصمیم‌سازی اثرگذار باشد، دانش بومی می‌تواند در توسعه و توانمندی مدیران کمک شایانی کند اما توجه به تجارب و دانش نوین جهانی و الگوهای موفق شهرهای جهان را نباید از نظر دور داشت.
نهمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین‌المللی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد، شورای اسلامی شهر مشهد و معاونت برنامه‌ریزی شهرداری مشهد در قالب وبینار از ۲۸ آبان ماه  آغاز شد و امروز به کار خود پایان می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =