کلینیک ترک دخانیات بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد افتتاح شد

مشهد- ایرنا- کلینیک ترک دخانیات بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد در اجرای گام‌های ۹ گانه دریافت برند بیمارستان بدون دخانیات راه‌اندازی شد.

به گزارش روز پنجشنبه آستان قدس رضوی، سرپرست واحد ارتقای سلامت بیمارستان رضوی در حاشیه راه‌اندازی این کلینیک گفت: با توجه به اینکه سلامت‌محوری یکی از سیاست‌های بیمارستان رضوی بوده و در کنار آن ارتقای سلامت گیرندگان خدمات از اهداف این مرکز درمانی به شمار می‌رود، دستیابی به برند "بیمارستان بدون دخانیات" نیز در دستور کار این مرکز قرار گرفت.

دکتر انسیه عرب‌عامری افزود: با توجه به اینکه در مشهد، با وجود کلینیک‌های متعدد در حوزه ترک اعتیاد، در خصوص ترک دخانیات نهاد حمایتی وجود ندارد، این کلینیک در بیمارستان فوق تخصصی رضوی راه‌اندازی شد و برای شروع فعالیت آن از استادان مجرب در این حوزه دعوت به عمل آمده و ۱۰ نفر از پزشکان عمومی و روانپزشک این مرکز تحت آموزش قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: مراجعان به این کلینیک، پس از مصاحبه انگیزشی توسط پرستاران و پزشکان متخصص این حوزه معاینه شده و سپس پیگیری تمام مراحل درمان انجام می‌شود.

سرپرست واحد ارتقای سلامت بیمارستان رضوی گفت: این واحد فعالیت‌های خود را برای دریافت برند بیمارستان بدون دخانیات به صورت منسجم و با توجه به دستورالعمل کلی و ۹ گام اجرایی  انجام داده که برخی از  گام‌های اجرایی آن مربوط به داخل سازمان و تشکیلات بیمارستان است به‌عنوان مثال سازمان بیمارستانی باید با ابلاغ دستورالعمل‌هایی، استعمال دخانیات را در اماکن بیمارستان برای کارکنان و مراجعان ممنوع کند.

وی افزود: هم‌چنین بیمارستان متقاضی دریافت این برند باید علاوه ‌بر اینکه در گزینش کارکنان خود عدم استعمال هرگونه دخانیات را لحاظ کند باید برای کارکنانی که استعمال‌کننده سیگار هستند نیز تسهیلات ترک دخانیات را فراهم نموده و اقدام به شناسایی و درمان کارکنان سیگاری خود کند.

دکتر عرب‌عامری ادامه داد: بیمارستان متقاضی این برند باید برنامه‌های آموزشی برای مراجعان و کارکنان خود داشته باشد و از روش‌های آموزشی مانند طراحی و فضاآرایی با پوستر و بروشور برای آموزش و ارتقای سطح دانش کارکنان و مراجعان خود بهره ببرد.

وی گفت: در کنار این فعالیت‌ها، دو گام از دستورالعمل اجرایی این برند، با محیط پیرامون بیمارستان مرتبط است و باید اقداماتی انجام دهد تا محیط پیرامون خود را نیز به محیط بدون دخانیات تبدیل کند. در این راستا، بیمارستان رضوی نیز با نهادها و افراد مرتبط با این مسائل در پیرامون بیمارستان مرتبط شده و با نهادهای مجاور بیمارستان مانند شرکت کارخانجات نان رضوی، هتل توریست توس، شهرداری ‌منطقه و واحد اصناف منطقه جلساتی برگزار کرده و خواستار همکاری در این راستا شده تا بتواند محیط پیرامون بیمارستان را تا حد ممکن به محیط عاری از دخانیات تبدیل کند.

تاکنون بیمارستان‌های کسرا و مسیح دانشوری در تهران موفق به دریافت گواهینامه برند بیمارستان بدون دخانیات شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha