نگاهی به رویدادهای خبری کردستان

سنندج - ایرنا - تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به ساخت سریال سنجرخان، دیدار مدیرکل حوزه وزارت و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی با استاندار، پلمب سه واحد نانوایی متخلف و تعطیلی دانشگاه‌ پیام نور، خرید کپسول اکسیژن ساز، درگذشت پیشکسوت ورزشی از جمله رویدادهای خبری کردستان است.

به گزارش ایرنا، استاندار کردستان عصر پنجشنبه در دیدار مدیرکل حوزه وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی با اشاره به بروز خسارت شدید به بخش گردشگری این استان به علت شیوع ویروس کرونا، گفت: پیگیر مشکلات فعالان حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان هستیم.

بهمن مرادنیا افزود: مباحث اقتصادی در کردستان در سنوات گذشته بیشتر حول محور کشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی بوده لذا حوزه گردشگری مورد کم توجهی واقع شده است.

وی با اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت سریال سنجرخان، افزود: جشن بین المللی نوروز با حضور سفرای بیش از ۷۰ کشور قرار بود امسال در سنندج برگزار شود که بدلیل شیوع کرونا این کار فرهنگی مهم لغو نشد.

مدیرکل حوزه وزارتی و امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی نیز گفت: این وزارتخانه نگاه مثبتی به توسعه همه جانبه کردستان دارد و این یک فرصت است که با تعامل و رایزنی بتوان اعتبارات مورد نیاز را جذب و از حمایت‌های دولت بهره‌مند شد.

علیرضا ایزدی اضافه کرد: اینک که مراحل ثبت جهانی اورامان در دست اقدام است فرصتی برای معرفی هر چه بهتر پتانسیل‌های کردستان بوجود آمده تا بتوان فضا را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه فراهم کرد.

وی اظهار داشت: هیچ استانی ظرفیت، توانایی و آزادی عمل کردستان را ندارد، اینکه شما عنوان دار شهر خلاق موسیقی هستید اما از این عنوان به خوبی استفاده نشده و بهره کافی نبرده‌اید.

ایزدی یادآور شد: نه اینکه دولت و سازمان مدیریت کمک نکنند، اما بیشتر اعتبارات ما به صورت گلوبال در وزارتخانه است، با عنایت به نگاه مثبت و ویژه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کردستان،  پیگیری خواهیم کرد تا سهم مناسبی از اعتبارات ملی در اختیار این استان قرار گیرد.

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم رفع مشکلات حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان گفت: پیگیر اختصاص اعتبار هزینه ای برای رفع مشکلات اداره کل میراث فرهنگی و همچنین انجام حمایت های لازم از بخش های خصوصی تحت حمایت این اداره کل هستیم.

محسن فتحی اظهار داشت: ثبت جهانی غار کرفتو باید یکی از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی کردستان باشد و در این راستا حمایت‌های لازم صورت خواهد گرفت.

وی افزود: شهرستان‌های این استان باید هم به لحاظ زیرساختی و هم اعتبارات تقویت شوند به این منظور حمایت وزارت میراث فرهنگی و استانداری ضروری است.

کردستان مظلوم واقع شده است

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان در دیدار با مدیرکل جدید دادگستری این استان نیز اظهار داشت: کردستان همواره بر اثر تبلیغات منفی توسط منافقین،  مظلوم واقع شده است.

محمود الله مردای افزودک بر خلاف تبلیغ رسانه‌های جبهه استبکار مردمان غیور و مرزدار کُرد همواره مدافع نظام و انقلاب بوده‌اند و مسوولین باید دلسوز نظام و انقلاب باشند و خدمت به مردم را مایع افتخار خود بدانند.

وی با اشاره به اینکه مردم از مسوولین اجرایی انتظار دارند که به صورت جهادی در رفع مشکلات  و محرومیت زدایی این استان اقدام کنند و یادآور شد: کردستان یک استان فرهنگی است و به تبع آن رویکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان نیز حول محور مسائل فرهنگی و اجتماعی است.

شرکت فولاد کردستان ۴۰ کپسول اکسیژن ساز برای بیمارستان قروه می‌خرد 

فرماندار قروه در پی اعلام مشکل کمبود اکسیژن در بیمارستان شهید بهشتی قروه برای رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا از شرکت فولاد کردستان درخواست مساعدت برای رفع این مشکل حاد در بیمارستان را کرد که با موافقت مجموعه فولاد کردستان تهیه ۴۰ کپسول اکسیژن ساز و ۱۰ دستگاه ونتیلاتور برای بیمارستان  این شهرستان در دستور کار این شرکت صنعتی قرار گرفت.

در این راستا شامگاه امروز پنجشنبه تعداد ۱۵ کپسول اکسیژن تحویل بیمارستان شهید بهشتی قروه گردید و مابقی وسایل موردنیاز هم به زودی تأمین می شود.

با این وجود شاید بخشی از مشکل کمبود اکسیژن در بیمارستان شهید بهشتی قروه رفع شده باشد اما همچنان با بالا رفتن تعداد مبتلایان به کرونا محدودیت امکانات وجود دارد و می طلبد مردم به تمامی پروتکل های بهداشتی عمل کنند و در قطع زنجیره کرونا یاری رسان باشند.
 

سه واحد نانوایی در سقز پلمب شد

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سقز به ایرنا گفت: آبان امسال ۴۵ واحد خبازی متخلف توسط کارشناسان و بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت سقز شناسایی و برای آنها به علت انجام تخلف صنفی، پرونده تشکیل شد.

بهنام میرزایی با بیان اینکه عمده‌ترین تخلفات این واحدها کم فروشی و عرضه خارج از شبکه نان است، افزود: در ۲ ماه گذشته نانوایی‌های سطح شهر را بصورت شبانه روزی در راستای جلوگیری از گران فروشی و کم فروشی و همچنین فروش خارج از شبکه آرد و نان رصد و پایش کردیم.

وی با اشاره به اینکه سه واحد نانوایی متخلف در این شهرستان شناسایی و پلمب شدند، تاکید کرد: با قطع سهمیه این واحدها جهت تعیین تکلیف به منظور پلمب، پرونده آنها به مراجع قضایی ارسال و با حکم قضایی قانون اجرا شد.

میرزایی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف، گران فروشی، کم فروشی و احتکار آرد در نانوایی‌ها موضوع را از طریق سامانه ۲۴ ساعته ۱۲۴ اطلاع رسانی کنند تا بازرسان نسبت به بررسی و برخورد با متخلفان اقدام لازم را بعمل آورند.

در شهرستان سقز تعداد ۲۷۲ واحد لواشی شامل ۱۸۵ شهری و ۸۷ روستایی، ۲۰ واحد سنگک پزی، ۴۲ واحد بربری، ۲۱ واحد نان‌های سنتی مثل کلانه و کولیره، یک واحد نان روغنی و در مجموع ۳۵۶ واحد خبازی وجود دارد.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

 دانشگاه پیام نور کردستان و مراکز و واحدهای تابعه از اول آذر تعطیل است

دانشگاه پیام نور کردستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به اعلام ستاد ملی مدیریت کرونا و قرمز بودن وضعیت اکثر شهرهای استان به منظور کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس،  مراکز و واحدها از روز شنبه اول آذر تا اطلاع ثانوی بطور کامل تعطیل و صرفا کارکنانی که برای حفاظت فیزیکی و حفاظت تاسیسات و سامانه‌های الکترونیکی حضورشان ضروری باشند، در محل کار حاضر خواهند بود.

کلاس‌های آموزشی به صورت الکترونیکی برگزار و اساتید و کارکنان مرتبط، موظف به برگزاری و پشتیبانی از ارائه خدمات فوق به نحو احسن به دانشجویان هستند.

کارکنان و اساتید ضمن پاسخگویی تلفنی به ارباب رجوع و دانشجویان موظف هستند در این مدت به صورت دورکاری از طریق اتوماسیون، سامانه جامع اداری و مالی(erp)، سامانه جامع گلستان  وظایف محوله خود را انجام دهند.

حضور بسکتبال کردستان در لیگ یک کشور قطعی شد

حامد جولایی مدیر کل ورزش و جوانان استان اظهار داشت: تیم هیات بسکتبال کردستان با مربیگری رامین احمدیان در فصل جدید لیگ یک باشگاه های کشور حضور پیدا می‌کند.

وی همچنین از درگذشت سیدحمید عدنانی پیشکسوت ورزش‌های زورخانه در سنندج و کردستان و رییس اسبق هیات ورزش‌های زورخانه ای استان روز پنجشنبه ۲۹ آبان خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =