۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۰
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 84115992
۰ نفر

برچسب‌ها

ریل‌گذاری دولت در مسیر توسعه پایدار مناطق محروم شرق کرمان

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان و سایر مسئولان دستگاه‌های اجرایی با سفر به مناطق کمتر توسعه یافته شرق استان، مسائل و مشکلات منطقه را بررسی و تصمیمات لازم در راستای رفع این چالش ها را اتخاذ کردند که انجام این اقدامات در تمامی حوزه‌ها می‌تواند زمینه رشد و توسعه متوازن استان را فراهم آورد.

به گفته کارشناسان بسیاری از مسائل و مشکلات مناطق محروم با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و تلاش مسئولان قابل رفع شدن است و در این زمینه و در آغاز کار نماینده عالی دولت در استان کرمان با انتخاب مناطق محروم شرق استان به عنوان نخستین سفر شهرستانی نشان داد که ریل گذاری در مسیر توسعه پایدار و به فعلیت رساندن شعار توسعه متوازان رویکرد جدی دولت است .

سفر استاندار جدید کرمان به شرق استان در اولین هفته کاری خود و اقدام در جهت رفع مشکلات امنیتی، فرهنگی، گردشگری، چالش هالی اقتصادی بخش خصوصی و واحدهای تولیدی و پیشگیری از حوادث و بلایایی طبیعی نویدبخش آینده ای روشن برای کویرنشینان سخت کوش و انقلابی این مرز و بوم است.

در این سفر استاندار کرمان در آستانه اعمال محدودیت های تردد کرونایی بخشی از خطوط مواصلاتی و جاده های استان را مورد بازدید قرار داد و در ادامه به عنوان نخستین سفر شهرستانی خود پس از انتصاب به عنوان استاندار کرمان، به استقبال مشکلات شهرستان های ریگان و بم در بخش شرقی این استان رفت که مصوبات و ایده های جدید مطرح شده در این سفر برای رفع چالش های پیشرفت مناطق یاد شده ، پیش زمینه ای برای توسعه همه جانبه و پایدار و همچنین محرومیت زدایی در شرایط دشوار فعلی از چهره بخشی گسترده از استان کرمان تلقی می‌شود.

آثار فرهنگی کرمان با اولویت حمایت می شوند

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه ارگ بم جزیی از هویت فرهنگی ایرانی ها است، گفت: حمایت‌های لازم از آثار فرهنگی را یکی از اولویت های مدیریت استان می دانیم و آن را پیگیری می کنیم.

علی زینی‌وند افزود: استانداری کرمان تصویب طرح جامع گردشگری ارگ بم را پیگیری می کند زیرا این طرح علاوه بر بهبود وضعیت گردشگری به اقتصاد این خطه کمک می کند.

وی به پیگیری‌های معاونت عمرانی استانداری برای تامین اعتبار نورپردازی ارگ تاریخی بم از اعتبارات ملی و استانی اشاره کرد و ادامه داد: اقدامات اولیه برای طرح جامع گردشگری ارگ بم و اطراف آن از سوی فرمانداری انجام شده و حمایت از آثار فرهنگی که مسائل هویتی ما هستند را انجام خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: برای بررسی مشکلات دقیق شهرستان‌ها با فرمانداران و تعدادی از مدیران نشست خواهیم داشت و امروز کلیاتی از شهرستان‌ها را بررسی کردیم.

ناامنی‌های جنوب شرق کشور پایان می‌یابد

استاندار کرمان با اشاره به آغاز طرح لایروبی رودخانه‌های شهرستان ریگان، به بررسی مباحث امنیتی شرق استان در این سفر اشاره کرد و ادامه داد: طرحی برای پوشش امنیتی جنوب شرق کشور داریم که به خرده ناامنی‌ها در این مناطق پایان می‌دهد.

وی از دیگر دلایل سفر خود به شرق استان کرمان را  موضوع مسایل امنیتی دانست و گفت : زیرا منطقه شرق استان کرمان به دلیل هم مرزی با سیستان و بلوچستان گاهاً با مسایل و مشکلاتی که از سمت کویر سرازیر می شود روبرو است و درحال تدابیری هستیم تا این موضوعات برای همیشه حل شود.

اجرای طرح جامع گردشگری بم

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی در باغ شهر زیبای بم غیرقابل باور و سیمای این اثر جهانی را نازیبا کرده ، خواستار چاره اندیشی برای رفع این معضل اجتماعی در کمترین بازه زمانی از سوی دستگاه های متولی در استان شد.

زینی وند افزود: بم یک شهر عادی نیست و نماد هویتی ما محسوب می شود و باید بدانیم شهر بم با هویت آن خوب است همانطور که زلزله غمبار سال ۸۲ نتوانست هویتش را تغییر دهد ما نیز نباید این کار را انجام دهیم.

نماینده عالی دولت در استان کرمان با اظهار تاسف از اینکه  وقتی از شهر بم به این زیبایی ،شهر کوچه های خاکی نام ببریم اظهار داشت : اگر هر سال پنج درصد کوچه ها آسفالت می شد اکنون نباید با این وضعیت روبرو می‌شدیم و باید هر چه سریعتر طرح جامع گردشگری بم اجرایی شود زیرا فضای کشور همیشه یک جور نمی ماند.

وی افزود: طرح تفضیلی بم جزو ضروریات است و شهر راهی جز توسعه به جنوب ندارد و  باید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد زیرا اگر بم باغ شهر بودنش را از دست بدهد انگار ارگ تاریخی را از دست داده است و از سویی شهرداری بم باید با اجرای انواع و اقسام طرح ها به سمت درآمد پایدار برود.

حاشیه شهر بم سه سال پس از زلزله سال ۸۲ در محله موسوم به زمین‌های قشمی که قبلاً کاربری کشاورزی داشت به‌ وجود آمد و این زمین‌ها به افراد بی‌بضاعت و بی‌خانمانی که از نقاط مختلف به بم آمده بودند واگذار شد و کانکس‌های به جا مانده از زلزله خانه ای برای مهاجران شد.

توجه دولت به اقتصاد و واحدهای تولیدی

زینی وند درخصوص کارخانجات خودروسازی ارگ جدید هم گفت : از این کارخانجات به عنوان ظرفیتی بالا برای استقرار توسعه در منطقه یاد می شود.

وی اظهار داشت : باید با توجه به ظرفیت های موجود این واحدهای تولیدی را تقویت کرده و به خودروسازهای بخش خصوصی توجه بیشتری داشته باشیم.

پیشگیری از سیل و هفت طرح لایروبی رودخانه های شرق کرمان

در سفر استاندار کرمان به شهرستان ریگان عملیات لایروبی رودخانه اصلی ریگان که از زیر پل ۸۰۰ متری عبور می کند با هدف مراقبت از مناطق روستایی و شهری در مقابل سیلاب و  احداث دیواره حفاظتی شهر ریگان توسط شهرداری این شهرستان آغاز شد.

استاندار کرمان اظهارداشت: دلیل بعدی سفرم با توجه به سیل خیزبودن این منطقه و براساس پیش بینی ها که وارد دوره ترسالی در جنوب و جنوب شرق کشور خواهیم شد به‌منظور بررسی وضعیت مقابله ای با خسارت ناشی از سیلاب های احتمالی انجام گرفته است .

وی ادامه داد: بی توجهی به موضع لایروبی ، موجب شده که رودخانه های این منطقه به‌دلیل رسوب بیش از حد با سطح روستاها مساوی شوند تا جایی که دیگر رودخانه ها مشخص نیستند و باید در بازه ۲ ساله از طریق لایروبی رودخانه ها کمک کنیم تا بعد از هر بارندگی زندگی مردم مختل نشود.

وی گفت: طرح لایروبی رودخانه ها در هفت نقطه از مناطق شرقی و جنوبی این استان به‌منظور جلوگیری از خسارت سیل و سیلاب های احتمالی در دست اجرا است.

زینی وند افزود: طرح لایروبی رودخانه ها در مناطق مختلف استان آغاز شده است و این رودخانه ها در استان کرمان به روستاهای پرجمعیت خسارات زیادی را به پایین دست وارد می کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به اعتبارات محدود دولتی امکان لایروبی در گذشته وجود نداشت و این طرح هم اکنون با دستگاههای استان در سطح وسیع در حال انجام است.
استاندار کرمان بیان کرد:  در این طرح از ظرفیت ارتش جمهوری اسلامی و شرکت های معدنی استان استفاده شده است.

استاندار تاکید کرد: با توجه به بازه زمانی امکان لایروبی تمامی رودخانه ها وجود ندارد که در سالهای آینده این طرح تداوم خواهد داشت.

وی اضافه کرد: علاوه بر ایده ها و مصوبات یاد شده، همچنین در این سفر مقرر گردید که کارگروهی تشکیل شود و فرمانداران در حوزه انتخابیه خود مسائل و مشکلات را جمع بندی و اولویت بندی کرده تا هر چه سریعتر در کمترین بازه زمانی حل و فصل گردند زیرا ۷۰ درصد امور جاری استان ها با تصمیمات میدانی قابل حل است.

محرومیت زدایی و توسعه متوازن در تمام استان کرمان

استاندار کرمان درخصوص توسعه نامتوازن شهرهای استان کرمان افزود: تمام مناطق محروم در اولویت ما قرار دارند و برای ما فرقی نمی کند این مناطق در شرق، جنوب یا شمال استان قرار دارند.

امام جمعه بم نیز گفت: به فرموده مقام معظم رهبری سرمایه گذار مجاهد است و ما نیز از ظرفیت ارگ جدید حمایت کرده ایم اما کاستی ها و محرومیت هایی در شرق استان کرمان وجود دارد و توقع داریم در استان که از عدالت اقتصادی و عدالت توسعه صحبت می کنیم منطقه محروم را فقط منطقه جنوب محسوب نکنند .

حجت الاسلام قاسم دانشی خاطر نشان کرد: محرومیت زدایی در تمام استان باید شکل بگیرد ولی محرومیت هایی در شرق استان وجود دارد که شاید در برخی مناطق دیگر وجود نداشته باشد، مردم شرق استان از بی عدالتی ها ناراضی اند بطور مثال پل دهبکری حدود ۱۴ سال در حال ساخت است اما هنوز به سرانجام نرسیده است در صورتی که اگر از تونل ها عبور کنیم بیشترین دستگاه ها در منطقه جنوب در حال جاده سازی هستند .

وی بیان کرد: در آمار ۱۵ ساله اخیر در بخش های مختلف اعتبارات و تسهیلات ملی و استانی بیشترین اعتبارات به جنوب اختصاص داده شده اما شرق را هم ملاحظه بفرمایید چه میزان اعتبار اختصاص یافته است؟ انتظار می رود با توجه به ظرفیت های موجود در شرق استان و ظرفیت صنایع خودروسازی سازمان صنعت معدن و تجارت به شرق استان کرمان داده شود .

مشکلات شرق کرمان و راهکارها

نماینده مردم شهرستانهای بم، نرماشیر، فهرج و ریگان در مجلس شورای اسلامی گفت: جهت پیشبرد و ارتقای شرق استان و حل مشکلات آن کارگروه یا ستادی از مجموعه فرمانداران و کارشناسان تشکیل گردد و طرح های پیشرو و طرح هایی با ۷۰درصد پیشرفت را مشخص کنند تا هر چه سریعتر و بهتر راهکارها مشخص شود.

حجت الاسلام موسی غضنفر آبادی بیان داشت: از جمله مشکلات حوزه شرق استان کرمان پروژه انتقال آب از سد نسا به شهرهای بم ، بروات ، فهرج ، نرماشیر و ریگان است که باید هر چه سریعتر پیگیری شود و همچنین مشکلات راه، جاده و اشتغال را داریم که باید از ظرفیت های موجود شرق استان کرمان به صورت بهینه استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: استاندار فارغ از هر دیدگاهی است که بخواهد به منطقه ای آسیب وارد کند و نسبت به نظام و انقلاب بسیار دلسوز هستند و ایشان سیاست زده نیست .

استاندار کرمان در سفر به شهرستان بم از کارخانه های خودروسازی ارگ جدید، مرکز آموزشی و یگان تکاوری، ارگ تاریخی بم، خطوط تولید قطعات یدکی خودر و شرکت خدمات مخابراتی بازدید و روند ساخت بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی بم را نیز مورد ارزیابی قرار داد.

براساس این گزارش احداث دیواره حفاظتی شهر ریگان توسط شهرداری نیز طرح دیگری بود که امروز به صورت همزمان با طرح لایروبی رودخانه ها آغاز شد.

استاندار کرمان در بدو ورود به ریگان ضمن تجلیل با شهدای گمنام بر تسریع حرم شهدای گمنام تاکید کرد، زینی وند همچنین از روند اجرای جاده ریگان جاسک و معابر خاکی شهر ریگان بازدید کرد.

همانگونه که گفته شد، شناسایی و بررسی مشکلات از نزدیک، ارائه راهکارها و مصوبات و اقدام در راستای رفع مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شرق کرمان با تلاش خستگی ناپذیر دولت مردان و همکاری بخش خصوصی علاوه بر محرومیت زدایی زمینه توسعه همه جانبه دیار کریمان را در شرایط دشوار فعلی فراهم می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها