ورود سومین کاروان نظامیان آمریکا از سوریه به عراق در یک هفته

بغداد - ایرنا - سومین کاروان نظامیان آمریکایی متشکل از شماری خودرو و تانکر در طول کمتر از یک هفته، از سوریه وارد عراق شد.

به گزارش ایرنا، نیروهای آمریکایی یک کاروان جدید متشکل از خودرو و تانکر را از پایگاههای خود در منطقه «الجزیره» در سوریه وارد خاک عراق کردند.

منابع محلی امروز (پنجشنبه) به خبرگزاری سوریه (سانا) گفتند که یک کاروان متشکل از ۳۰ خودرو و تانکر و کامیون‌های یخچال‌دار دیروز از طریق گذرگاه غیرقانونی «الولید» از منطقه «تل حمیس»  سوریه وارد عراق شد.

این درحالی است که روز سه شنبه نیز یک ستون متشکل از دستکم ۶۰ کامیون حامل تجهیزات و سلاح و شماری تانکر نفت و کامیون‌های یخچال‌دارِ نیروهای آمریکایی از طریق همین گذرگاه وارد عراق شده بود.

یکشنبه گذشته نیز نیروهای آمریکایی در سوریه کاروانی شامل ۵۰ زره‌پوش و تانک را رهسپار عراق کردند.

نیروهای آمریکایی و گروه موسوم به "نیروهای دمکرات کردستان سوریه" (قسد) همپیمان با آنها، بخش عمده‌ای از میدان‌های نفتی در منطقه الجزیره در سوریه در دو استان الحسکه و دیرالزور را در اختیار دارند.

به گزارش سانا، نیروهای آمریکایی با همدستی «قسد» در طول ماههای گذشته صدها تانکر حامل نفت سرقتی سوریه از منطقه الجزیره خارج کرده و در خارج از این کشور فروخته‌اند.

«دونالد ترامپ»  رئیس جمهوری آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۹ با طرح خروج نیروهای کشورش از سوریه موافقت کرد، اما بعدها در اثر اعمال فشار اعضای دولت متبوع خود، تقریبا هزار نظامی را در سوریه نگه‌داشت تا بتواند بدین ترتیب تسلط آمریکا بر میدان‌های نفتی در شمال شرق سوریه را تضمین نماید.

ورود کاروان‌های آمریکایی از خاک سوریه به عراق در طول هفته جاری همچنین با تصمیم ترامپ برای کاهش نیروهای آمریکایی در این کشور از سه هزار نفر به دو هزار و پانصد نفر همزمان شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =