۲۹ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۰
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84115844
۰ نفر

برچسب‌ها

واکنش گروه‌های عراقی به حمله به منطقه سبز بغداد

بغداد - ایرنا - حمله موشکی سه شنبه شب به منطقه «سبز» در مرکز بغداد که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد، واکنش گروههای مقاومت عراقی طی دو روز اخیر به دنبال داشته است.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، این گروهها در واکنش‌های جداگانه حمله موشکی به منطقه سبز را مشکوک خوانده و از دست داشتن مزدوران آمریکایی در آن برای صدور بحران داخلی این کشور به خارج و سرپوش گذاشتن بر شکست «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته‌اند.

این گروهها تاکید کرده‌اند که اگر خواسته باشند، از نیروهای آمریکایی و پایگاههای آنها انتقام بگیرند، توانمندیهای بسیار بالاتر از آن دارند که خواسته باشند با چند فروند موشک «کاتیوشا» این کار را انجام دهد.

اما گروه های مقاومت اسلامی عراق همزمان به دولت آمریکا هشدار داده‌اند که مهلت داده شده برای خروج کامل نظامیان آمریکایی از عراق تا ابد ادامه نخواهد یافت و آنها باید این موضوع را به خوبی درک کنند.

آنها تاکید کرده‌اند که آمریکا باید بداند که عراقی‌ها اجازه نخواهند داد خاک کشورشان نظیر کویت یا قطر محل استقرار پایگاههای آمریکا برای سالیان طولانی باشد.

در همین پیوند، «کتائب حزب الله» عراق در بیانیه خود حمله موشکی به سفارت آمریکا را پوششی برای شکست ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر دانسته است.

کتائب حزب الله تصریح کرده است: "حمله به سفارت شرارت‌آمیز از دو حال خارج نیست؛ یا نادانی و حماقت تا مرز دیوانگی یا مزدوری برای ترامپ و تیم او است".

در این بیانیه گفته شده که "حمله موشکی به سفارت آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر شکست ترامپ در انتخابات از طریق صدور بحران‌های داخلی این کشور و تلاش به منظور نشان دادن او به عنوان یک ژنرال جنگی صورت گرفت".

«عدی عواد» نماینده فراکسیون «صادقون» وابسته به گروه مقاومت اسلامی «عصائب اهل الحق» عراق نیز "ماجراجویان و نادان‌ها و مزدوران ترامپ" را در پس پرده حمله اخیر به منطقه سبز بغداد دانسته و ارتباط گروههای مقاومت با آن را رد کرده و این اقدام را کار "جماعات وابسته به برخی جریان‌های سیاسی" داخلی برشمرده است.

وی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که گروههای (مقاومت) از نیروهای آمریکایی و پایگاه‌های آنها انتقام می‌گیرند و حملات اخیر شایسته توانایی‌های ما نیست.

عواد حمله به منطقه سبز را کار "ماجراجویان، افراد نادان و مزدوران ترامپ" دانست و افزود: ما این موضوع را به آگاهی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق رسانده‌ایم.

وی تصریح کرد که موشک کاتیوشا را افراد سبک مغز استفاده می‌کنند و گروههای (مقاومت) از آن در عملیات خود استفاده نخواهند کرد و این گروهها سالها تجربه و امکانات و همزمان گزینه‌های مشخص و شناخته شده‌ای را برای طرف آمریکایی دارند.

این نماینده فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق تصریح کرد: یک گفت وگوی راهبردی برای جدول بندی اخراج نیروهای آمریکایی وجود دارد تا عراق به یک کشور واقعا مستقل تبدیل شود.

وی تاکید کرد که طرف آمریکایی نجات بخش نبوده، بلکه عامل بدبختی‌ها و مصیبت‌ها مردم عراق است.

این نماینده بر لزوم برچیده شدن پایگاههای آمریکا در عراق تاکید کرد و گفت که نمی‌خواهد وضعیت عراق نظیر کویت و قطر باشد که سالیان سال است پایگاههای نظامی آمریکا در آن کشورها قرار دارد.

وی تصریح کرد: از الکاظمی خواسته شد که در جریان سفرش به واشنگتن یک راه حل نهایی برای مسئله حضور آمریکا در عراق بیابد. نخست‌وزیر با دو گزینه مذاکره جهت خروج نیروهای آمریکایی یا حرکت ما به سمت گزینه مقاومت روبرو است.

عواد بار دیگر بر توانمندیهای بالای گروههای مقاومت در صورت حرکت به سمت گزینه دوم تاکید کرد و آن را فراتر از استفاده از چند موشک کاتیوشا توسط انسان‌های کم عقل دانست.

«کتائب سیدالشهداء» عراق نیز با اشاره به اینکه مهلت گروههای مقاومت به آمریکا برای خروج نیروهایش از کشورشان ابدی نیست، در عین حال گفت که این گروهها حمله اخیر به منطقه سبز را انجام نداده‌اند.

«کاظم الفرطوسی» سخنگوی کتائب سیدالشهداء افزود: توافقی میان گروههای عراقی و نیروهای آمریکایی نیست و تنها مهلتی از سوی گروهها به دولت آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از عراق داده شده است.

الفرطوسی گفت: گروههایی که به آمریکا برای خروج نیروهایش ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند، عملیات سه شنبه شب را انجام ندادند.

وی در عین حال تاکید کرد: ضرب‌الاجل تا ابد ادامه ندارد و در نتیجه دولت آمریکا باید از این مهلت برای خارج کردن همه نیروهایش از کشور ما استفاده کند تا مانع ضربات مشابه گرفته شود.

منطقه سبز در مرکز بغداد سه شنبه شب شاهد حمله‌ای با هفت فروند راکت کاتیوشا بود. ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که در اثر این حمله یک نفر کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شدند.

در بیانیه ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق درباره جزئیات حمله به منطقه سبز بغداد تصریح شد: هفت راکت شلیک شد که چهار فروند آن به منطقه سبز اصابت کرد و سه راکت دیگر نیز در خارج از این منطقه فرود آمد.  

بر اساس این گزارش،  یکی از سه راکت در نزدیکی مجتمع پزشکی و دیگری به ورودی پارک «الزوراء» اصابت کرد و سومین راکت نیز در آسمان منفجر شد.

بیانیه ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق افزود که محل شلیک این راکت‌ها خیابان «الضغط» در محله «الامین الثانیه» بغداد بود که به کشته شدن یک کودک و زخمی شدن پنج نفر دیگر منجر شد که همگی غیرنظامی بودند.

این درحالی است برخی منابع عراقی نیز آسیب دیدن غیرنظامیان را بر اثر ترکش موشک‌های سامانه‌های پدافندی آمریکا موسوم به «سی‌رم» دانستند که در سفارت این کشور برای مقابله با راکت‌های یاد شده، وارد عمل شده بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha