۲۵ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های قزوین اهدا شده است

قزوین- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین گفت: امسال ۲۵ هزار جلد کتاب توسط شهروندان قزوینی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به کتابخانه‌های استان اهدا شده که این میزان نسبت به سال گذشته با ۴۰ درصد افزایش روبرو بوده است.

فاطمه محمدبیگی روز پنجشنبه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا فزود: کتاب‌های اهدایی توسط این مرکز پس از تایید، استعلام و ثبت در سامانه، براساس نیاز به کتابخانه‌های عمومی سراسر استان  ارسال می‌شود تا اعضا و علاقه‌مندان بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌ها به عنوان یک نهاد فرهنگی یکی از وظایف خود را ارتقای سطح فرهنگ جامعه می‌داند ، اظهار داشت: ارتقای فرهنگ عمومی در گرو ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی است و برای اینکه بتوانیم فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه نهادینه کنیم باید زیرساخت‌های لازم را داشته باشیم.

محمدبیگی با اشاره به اینکه سرانه فضای کتابخانه براساس استاندارد به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک باب کتابخانه است، افزود: در حال حاضر در استان قزوین به ازای هر ۲۰ هزار نفر یک کتابخانه داریم و برای رسیدن به حد استاندارد باید بیش از۱۱۰ کتابخانه دایر کنیم .

به گفته وی، در حال حاضر ارتباط مستقیمی بین تعداد کتابخانه‌های عمومی با افزایش سرانه کتابخوانی وجود دارد و لذا باید بکوشیم در سطح استان قزوین تعداد کتابخانه‌ها افزایش یابد.

این مسوول کتابخانه‌ای ادامه داد: برای اینکه بتوانیم مردم فرهنگ مطالعه را در بین مردم ترویج دهیم، تفاهم نامه‌های متعددی را با دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی منعقد کرده‌ایم و امیدواریم با همکاری این ارگان‌ها به نتایج مطلوب‌تری در این زمینه دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان قزوین هستند، افزود: ۹۸۴ هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف از جمله ادبی، هنری، اجتماعی، تاریخی و عمومی در کتابخانه‌های استان وجود دارد که این میزان نسبت به سال گذشته با افزایش ۵ درصدی منابع روبرو بوده است. 

محمدبیگی با اشاره به اینکه تمامی کتابخانه‌های عمومی استان به بخش کودک مجهز هستند، ادامه داد: بخش کودک کتابخانه‌ها به اسباب‌بازی‌های خلاقانه تجهیز شده و خردسالان کمتر از ۶ سال می‌توانند به صورت رایگان از خدمات آن بهره‌مند شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین با بیان اینکه محدودیتی در عضویت کتابخانه‌های استان وجود ندارد، تصریح کرد: هم اکنون کوچکترین عضو کتابخانه‌های استان با کمتر از۲ سال سن و کهنسالترین عضو نیز با ۹۳ سال سن از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.

استان قزوین دارای ۳۷ کتابخانه نهادی و ۲۲ کتابخانه مشارکتی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =