عشایر شهربابک، در برابر کرونا متعهدتر از همیشه

کرمان - ایرنا - عشایر شهربابک که در تامین اقتصاد شهرستان نقش مهمی را ایفا می‌کنند، امروز و برغم شیوع ویروس کرونا، متعهدتر از قبل سعی در تولید و فرآوری محصولاتی کاملا بهداشتی دارند.

به گزارش ایرنا، قریب به ۱۰ماه از شیوع ویروس کرونا در کشورمان می‌گذرد، ویروسی که بی سلاح به جنگ انسان ها آمده و به راحتی حتی افرادی که نشانی از هیچ بیماری ندارند را در عرض چند روز از پا در می آورد.

ویروسی که همه افراد را ملزم به انجام اقداماتی برای بالا بردن سطح ایمنی بدن انسان کرده است.

در این بین یکی از اقشاری که وظیفه مهم و حیاتی به عهده دارند، عشایری هستند که تحت هر شرایطی با کوشش فراوان بخش مهمی از اقتصاد کشور را به دوش می کشند.

عشایر شهربابک بخش عمده ای از تولیدات استان کرمان به ویژه در بخش تولید گوشت قرمز و محصولات لبنی را برعهده دارند.

اما امسال و با توجه به شیوع ویروس کرونا، باید بیش از گذشته به سلامت و بهداشت تهیه، تولید و فرآوری محصولات توجه شود.

ضروری است محصولاتی که به نوعی تامین کننده نیازهای غذایی اولیه انسانی هستند طی فرآیندی کاملا سالم  و عاری از کوچکترین آلودگی به دست متقاضیان و مصرف کنندگان برسد.

شرایط آب و هوایی مناسب و محیط زیست سالم شهربابک، محصولات عشایری این شهرستان را از دیرباز از کیفیتی مطلوب و منحصر به فرد برخوردار ساخته است.

امروز نیز به حسب شرایط مهمی که در بخش بهداشت و درمان ایجاد شده ، احساس مسئولیت سنگین تر از گذشته بر دوش عشایر متعهد است و تلاش بر این شده که محصولی بهداشتی و در صحت کامل به دست مشتریان برسد.

مسئول امور عشایر شهرستان شهربابک، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: علیرغم  شیوع ویروس کرونا، با توجه به رعایت پروتکل ها و دستور العمل های  بهداشتی توسط  عشایر شهرستان ، خوشبختانه تا به حال گزارشی از  مرگ و میر در جامعه عشایری این منطقه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نداشتیم.

سعید رئیسی افزود: اطلاع رسانی لازم در خصوص رعایت نکات بهداشتی در فرآوری محصولات لبنی از طریق برگزاری کلاس های آموزش و ترویج به عشایر مناطق شهرستان با همکاری دستگاه های متولی در موعد مناسب به عشایر ارائه شده که خوشبختانه در این خصوص نکات لازم رعایت شده است.

رئیسی ادامه داد: با توجه به بارندگی نسبتا خوب در سال زراعی گذشته، اکثر عشایر شهرستان، امسال در فصل ییلاق  مشغول به امر تولید و امرار معاش بودند و با توجه پوشش خوب مراتع شهرستان، تولید محصولات لبنی آنان به لحاظ کیفیت و کمیت از ارزش بالای برخوردار بوده است که خوشبختانه  به همین دلیل  علیرغم بحث ویروس کرونا،عشایر در فروش محصولات لبنی به دلیل رعایت موارد بهداشتی و ارگانیک بودن، مشکل خاصی در این زمینه نداشتند.

وی با اشاره به این نکته که مهمترین محصول تولیدی عشایر که همان گوشت قرمز است، بیان داشت: متاسفانه به دلیل کاهش تقاضا و افزایش قیمت نهاده های دامی  و کمبود علوفه مشکلات این قشر شده است.

رئیسی خواستار توجه جدی مسئولان امر به این موضوع شد و ابراز امیدواری کرد: که با توجه به رایزنی های صورت گرفته،  مشکل تامین نهاده های دامی مورد نیاز این جامعه مولد و سختکوش  در فصل قشلاق مرتفع گردد.

سرپرست فرمانداری شهرستان شهربابک نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه در پیک های اول و دوم شیوع ویروس کرونا، شرایط شهرستان مطلوب بود و به مرز هشدار نرسید، گفت: متاسفانه شرایط شهربابک در پیک سوم کرونا که از اوایل آبان ماه آغاز شد به سمت وضعیت هشدار رفت.

قاسم شمسی افزود: وضعیت قرمز شهربابک ادامه دار بوده و جزو شش شهرستان بحرانی استان کرمان محسوب می شود.

وی بیان داشت: برای کنترل وضعیت بحرانی محدودیت هایی از قبیل کنترل عبور و مرورها، تعطیلی بازار و کاهش کارمندان ادارات اعمال شد.

شمسی از ادامه دار بودن محدودیت ها در شهربابک تا روز شنبه خبر داد و اظهار داشت: در صورت ادامه داشتن شرایط بحرانی شهربابک، محدودیت ها تشدید و شامل کنترل راه های مواصلاتی و ورود و خروج ها به شهرستان می شود.

وی به رعایت پروتکل های بهداشتی توسط عشایر و روستاییان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه عشایر در قشلاق هستند و از ابتدای شیوع ویروس کرونا شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی توسط عشایر که بخش مهمی از اقتصاد شهرستان شهربابک را تامین می کنند بوده ایم.

شهربابک در ۲۴۰ کیلومتری کرمان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها