سازمان ملل: ۳۰ هزار آواره اتیوپیایی تاکنون وارد سودان شده اند

تهران- ایرنا- سازمان ملل شمار آوارگان اتیوپیایی که در پی درگیری های اخیر این کشور به سودان گریخته اند را ۳۰ هزار تن اعلام کرد.

خبرگزاری سودان به نقل از «اکسل ایشو» نماینده دائم سازمان ملل در امور پناهندگان در سودان گزارش داد: شمار آوارگانی که تاکنون از مناطق درگیری در اقلیم تیگرای واقع در شمال اتیوپی به سودان گریخته اند، به ۳۰ هزار تن رسیده است.

وی از  مقام های ایالت القضارف واقع در شرق سودان بخاطر اسکان آوارگان اتیوپیایی در اردوگاه ام راکوب و الطنیدبه قدردانی کرد.

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که سودان نیازمند کمک های بیشتری برای مقابله با هجوم آوارگان جدید است که شمار آنان تاکنون به ۳۰ هزار تن رسیده است.

سلیمان علی موسی فرماندار ایالت القضارف نیز گفت که افزایش شمار پناهجویان فراتر از امکانات این ایالت است.

وی روز سه شنبه در سخنانی بر لزوم مداخله هرچه سریعتر جامعه جهانی و سازمان های بشردوستانه برای ارایه کمک های مورد نیاز به پناهجویان مستقر در این ایالت تاکید کرد.

اتیوپی اخیرا با متهم کردن شبه نظامیان جبهه آزادیبخش تیگرای به حمله به نیروهای فدرال، جنگ با این ایالت را آغاز کرد.

ابی احمد" نخست وزیر اتیوپی در صدر دولت ائتلافی این کشور ۱۴ آبان (۴ نوامبر)  با صدور دستور حمله به شبه نظامیان "جبهه آزادیبخش تیگرای" مستقر در ایالت شمالی تیگرای عملا وارد جنگی شده است که ممکن است به تجزیه این کشور منجر شود.

این در حالی است که نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای اخیرا با شلیک موشک اریتره، کشور همسایه اتیوپی را هدف قرار دادند و به این ترتیب درگیری دو هفته گذشته در منطقه شاخ آفریقا تشدید شد.

براساس گزارش های دریافتی تا کنون براثر این جنگ صدها تن از دو طرف کشته شده اند.

«دبرتسیون جبرمیشل" رهبر جبهه آزادیخبش تیگرای ، اریتره را به ارسال تانک ، تجهیزات ونیروهای نظامی برای پشتیبانی از دولت اتیوپی در حمله به تیگرای متهم کرده است.

از سوی دیگر عثمان صالح وزیر امور خارجه اریتره نیز ضمن رد این اتهامات تاکید دارد که کشورش درگیر جنگ داخلی در اتیوپی نمی شود.

ایالت تیگرای به عنوان یکی از مناطق نیمه خودمختار اتیوپی ۹ میلیون نفر جمعیت دارد و جبهه آزادیبخش تیگرای به مدت سه دهه در دولت ائتلافی این کشور صاحب نفوذ و قدرت بوده است.

جبهه آزادیبخش تیگرای از  سال ۱۹۷۵ با دولت موقت نظامی مستقر در آدیس آبابا درگیر بود و طی سالیان متمادی با انجام عملیات نظامی سرانجام در اواخر دهه ۸۰ میلادی موجب سقوط دولت مرکزی اتیوپی شد. از آن زمان جبهه آزادیبخش تیگرای از جمله چهار جناح قومی تشکیل دهنده ائتلاف حاکم در اتیوپی بود که در سال ۲۰۱۸ به دستور ابی احمد نخست وزیر اتیوپی این ائتلاف ملغی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =