رقابت فرهنگ شفاهی مانع بروز گسترش فرهنگ کتابت شد

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری هرمزگان گفت: رقابت شدید فرهنگ شفاهی و کتابت، مانع بروز استعدادها و گسترش فرهنگ کتابخوانی و کتابت شده است.

احمد نفیسی چهارشنبه شب در آیین تقدیر از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی هرمزگان اظهارداشت: هر مرحله‌ای از زندگی بشر امروز با یک فعالیت مهم و برجسته شناسایی می‌شود به عنوان مثال انقلاب کشاورزی، انقلاب صنعتی و انقلاب دیجیتال که هر کدام با ویژگی‌هایی خاص و منحصر به فرد شناسایی می‌شوند.

وی ادامه داد: اما قبل از همه این تحولات، مهم‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی که بشریت را وارد مرحله مهم و حساسی کرده است، انقلاب خطی است که مردم را با الفبا و مفهوم کتابت آشنا کرده است و کتاب، مهمترین محصول این انقلاب می‌باشد.

به گفته مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری هرمزگان، صنعت چاپ در قرن ۱۵ و ۱۶ اختراع شد و کتاب را وارد مرحله بسیار متفاوتی کرد و متأسفانه مناطق خاورمیانه در این عصر، همگام با تحولات انقلابی نتوانستند پیش بروند و در انقلاب مشروطه، بسیاری از کتاب‌ها در هندوستان و دیگر کشورها چاپ می‌شدند.

نفیسی افزود: در زمان قبل از انقلاب اسلامی، پدیده ممیزی، محدودیت شدیدی را برای چاپ و ورود بسیاری از کتاب‌ها به بازار ایجاد می‌کرد، اما در حال حاضر این محدودیت‌ها رفع شده و نویسندگان به راحتی می‌توانند به تألیف آثار ارزشمند بپردازند و مردم نیز به آنها دسترسی داشته باشند و همین امر نیز فرصتی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی پدید خواهد آورد.

این مقام مسوول به اهمیت و ارزش تألیف کتاب اشاره کرد و افزود: چه بسیار کتاب‌هایی نوشته شده‌اند که همه مردم آنها را مطالعه نکرده‌اند ولی اثرگذاری بالایی بر فکر و عمل جامعه داشته است به عنوان مثال همه مردم، آثار مولوی، سعدی و حافظ را مطالعه نکرده‎اند ولی شاهد تأثیر عمیق آن بر جامعه هستیم.

مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیزگفت: در حال حاضر در این استان که دارای یک میلیون و ۷۰۰ نفر جمعیت می‌باشد ۱۴۸ نفر از همکاران در مجموعه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در حال ارائه خدمات به مردم هستند.

مهدی صباغ افزود: این استان با ۱۳ شهرستان و ۴۲ شهر، ظرفیت مناسبی برای اقدامات فرهنگی و ترویج کتابخوانی است و ۹۶ درصد از پرسنلی که در حال ارائه خدمات کتابخوانی در استان هستند از تحصیلات تکمیلی برخوردارند که این خود، امتیاز مهمی برای افزایش سرانه مطالعه در استان است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی باید از موقعیت استفاده کرد و با استفاده مطلوب از ظرفیت فضای مجازی، تلاش شود این تهدید را به فرصت تبدیل نمود و مردم را به سمت کتاب و کتابخوانی سوق دهیم.

مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد: با استفاده از این شرایط باید چراغ ترویج فرهنگ کتابخوانی را روشن نگه داشت و همه تلاش مجموعه بر جذب حداکثری کتاب خوانان در فضای مجازی با تأکید بر تمام گروه‌های سنی باشد.

صباغ افزود: تعامل سازنده با سازمان‌ها و مجموعه‌های فرهنگی باید به گونه‌ای باشد که با هم افزایی و انجام فعالیت‌های فرهنگی با محوریت کتابخوانی بتوانیم فضا را به گونه‌ای مهیا کنیم تا کتابخوانان بتوانند از فضای مجازی استفاد و ساعت حضور خود در منزل را غنی کنند.

در این آیین از انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب، بندرخمیر و بستک به عنوان انجمن‌های برتر، زهرا پورحسن، مسوول کتابخانه عمومی فرهیختگان ایسین بندرعباس و زینب بارانی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید بهشتی میناب به عنوان کتابداران برتر فعالیت در فضای مجازی؛ مهرانه امیری، مسوول کتابخانه عمومی خلیج‌فارس قشم و نسرین بلندآبادی، کتابدار کتابخانه عمومی آل محمد(ص) میناب به عنوان کتابداران برتر در حوزه فعالیت‌های ترویجی، ناصر برقی، همکار برتر حوزه خدمات و سونیا ملاحی، عضو نوجوان کتابخانه عمومی خلیج فارس قشم به عنوان کتابخوان برتر، تجلیل شد.

۲۴ آبانماه با عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است که سرآغاز بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =