امام جمعه بندرعباس: مردم در کتابخانه‌سازی سهیم باشند

بندرعباس- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، کتابخانه‌ها را مهم‌ترین عنصر سخت افزاری در حوزه فرهنگ متمدن دانست و گفت: نباید ساخت کتابخانه‌ها را تنها از دولت و حاکمیت انتظار داشت، بلکه مردم و خیرین نیز باید بر این امر مهم، سرمایه‌گذاری کنند.

حجت‌الاسلام و المسملمین محمد عبادی‌زاده چهارشنبه شب در آیین تقدیر از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی هرمزگان اظهارداشت: هفته کتاب، فرصت و بهانه خوبی است تا یک بار دیگر، داشته و نداشته‌های خود را در عرصه کتابخوانی بررسی کنیم.

وی ادامه ادامه داد: زیرساخت فرهنگ متمدن شامل دو بعد سخت‌افزاری و نرم افزاری است که در بخش سخت افزاری فرهنگ و تمدن اسلام، کتاب نقشی اساسی و کم نظیر دارد و در تمدن اسلامی هم زمانی به پیشرفت رسیدم که نهضت ترجمه وارد اسلام شد و کتاب‌های یونانی به عربی ترجمه و در دسترس مردم قرار گرفتند.

امام جمعه بندرعباس بیان داشت: در بعد نرم افزاری فرهنگ متمدن، دانش، سبک زندگی ایرانی اسلامی و اخلاق به عنوان پایه‌های تمدن بشری در اسلام  هستند که جز با کتاب و مطالعه، محقق نخواهند شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی‌زاده، یکی از وظایف مهم اهل قلم، روحانیون و خطبا را ترغیب مردم به کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و افزود: اگر کودکان و نوجوانان با کتاب انس بگیرند، شاهد تحولی عظیم در پیشرفت جامعه خواهیم بود.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان ابرازداشت: خوشبختانه رهبر انقلاب اسلامی، خود اهل کتاب است، ارزش و جایگاه کتاب را می‌داند و هیچ شبی را بدون مطالعه کتاب، سپری نمی‌کند؛ بنابراین مردم کشور ایران که نگاهشان به رهبری است باید او را در زمینه کتابخوانی الگوی خود قرار دهند و خود را به مطالعه کتاب عادت دهند و ارزش واقعی کتاب را در زندگی خود دریابند.

وی اضافه کرد: ‌به‌رغم کاستی‌های مختلفی که در استان هرمزگان وجود دارد، گرایش جوانان و نوجوانان هرمزگانی به سمت کتاب، خشنود کننده است و امیدوارم به شرایطی برسیم که استان هرمزگان در بین مردم به عنوان استان دوستدار کتاب و اهل مطالعه بدرخشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی‌زاده از مسوولان حوزه صنایع خواست به مسوولیت‌های اجتماعی خود نگاه ویژه‌ای داشته باشند و در راستای ترویج کتابخوانی به گونه‌ای عمل کنند که در استان جایی را نداشته باشیم که از نظر امکانات کتاب و کتابخوانی در محدودیت و تنگنا باشند.

امام جمعه بندرعباس به مردم توصیه کرد که به کتابخانه‌ها، کتاب اهدا کنند تا کمبود ناشی از کمبود منابع در کتابخانه‌ها برطرف و با این شیوه قدم‌های مثبتی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش دانش و بینش مردم برداشته شود.

در این آیین از انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان میناب، بندرخمیر و بستک به عنوان انجمن‌های برتر، زهرا پورحسن، مسوول کتابخانه عمومی فرهیختگان ایسین بندرعباس و زینب بارانی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید بهشتی میناب به عنوان کتابداران برتر فعالیت در فضای مجازی؛ مهرانه امیری، مسوول کتابخانه عمومی خلیج‌فارس قشم و نسرین بلندآبادی، کتابدار کتابخانه عمومی آل محمد(ص) میناب به عنوان کتابداران برتر در حوزه فعالیت‌های ترویجی، ناصر برقی، همکار برتر حوزه خدمات و سونیا ملاحی، عضو نوجوان کتابخانه عمومی خلیج فارس قشم به عنوان کتابخوان برتر، تجلیل شد.

۲۴ آبانماه با عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است که سرآغاز بیست‌وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =