حفظ محیط زیست اولویت استقرار صنایع در آران و بیدگل است

کاشان- ایرنا- فرماندار آران و بیدگل با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید گفت: حفظ محیط زیست و منابع پایدار آبی، اولویت نخست استقرار صنایع در این شهرستان است.

به گزارش ایرنا، اسماعیل بایبوردی روز چهارشنبه در نشستی با جمعی از فعالان اجتماعی و محیط زیست آران و بیدگل افزود: استقرار صنایع در منطقه باید پیوست زیست محیطی داشته باشد و این مهم به جد در دستور کار است و مجموعه مدیریتی شهرستان در این زمینه کوتاه نخواهد آمد.

وی یکی از شاخص‌های توسعه پایدار هر منطقه را حفظ محیط زیست و منابع آبی برشمرد و بیان کرد: استقرار صنعت فولاد هم در شهرستان آران و بیدگل از این قضیه مستثنی نیست و توسعه مرحله ذوب و صنایع بالادستی آن نیاز به پیوست زیست محیطی دارد که مدیران آن ملزم به ارایه هستند.

فرماندار آران و بیدگل با اشاره به دغدغه‌ها در بحث توسعه فاز ذوب فولاد، اضافه کرد: توسعه هر صنعتی در منطقه مزیت‌ها و معایبی دارد که باید تلاش کنیم در صورت فراهم بودن شرایط لازم برای توسعه فولاد، بتوانیم معایب آن را به حداقل برسانیم.

وی بر ضرورت خارج شدن آران و بیدگل از شرایط تولید تک محصولی اشاره کرد و اظهارداشت: توسعه صنایع مختلف در این شهرستان با شرط وجود پیوست زیست محیطی ایرادی ندارد.

بایبوردی تصریح کرد: مجوزهای توسعه فولاد در آران و بیدگل زمان مدیران پیشین در این شهرستان پیگیری و صادر شده است.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری ایجاد سیستم فاضلاب شهری در آران و بیدگل گفت: اجرای این سیستم می‌تواند موجب کاهش مصرف آب و استفاده از پساب آن در بخش‌های فضای سبز و صنعت شود.

فرماندار آران و بیدگل ادامه داد: ضروری است کارگروهی متشکل از فعالان اجتماعی و محیط زیستی، مدیران ذی‌ربط، مدیران فولاد و فرمانداری تشکیل شود تا چالش‌ها و فرصت‌های استقرار صنایع بالادستی فولاد مورد بررسی و کارشناسی دقیق قرار بگیرد.

عضو انجمن حافظان محیط زیست و گردشگری آران‌ و بیدگل نیز در این نشست گفت: مساله حفظ محیط زیست در شرایط کنونی کشور باید جدی گرفته شود، چراکه غفلت از این مهم آثار مخربی برجا خواهد گذاشت.

محسن سلطان‌محمدی افزود: ضروری است استقرار صنایع جدید در این شهرستان با پیوست زیست محیطی باشد که در این راستا زمزمه توسعه برخی صنایع در آران و بیدگل نگرانی‌هایی را به وجود آورده است که ضرورت دارد مدیران نسبت به ابهام‌زدایی اقدام کنند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه شهرستان آران و بیدگل اقلیم کویری دارد و بحران کم‌آبی و خشکسالی در آن جدی است، باید در استقرار صنایع جدید به این مسائل توجه شود.

یک فعال اجتماعی آران و بیدگل هم بیان کرد: بخشی از مردم نگران ایجاد فاز ذوب فولاد در حاشیه کویر هستند، زیرا اعتقاد دارند که توسعه فولاد در شهری که با بحران کم‌آبی و خشکسالی روبه‌رو است، توجیهی ندارد.

نصرت‌الله قربانی اضافه کرد: ایجاد فاز ذوب در این شهرستان با ابهامات زیادی همراه شده و برخی فعالان اجتماعی و محیط زیستی را بدین سبب نگران کرده است که آب و هوا و محیط زیست منطقه متاثر از آلودگی‌های فاز ذوب فولاد شود.

بیش از ۸۰۰ واحد تولیدی کوچک و بزرگ در شهرستان آران و بیدگل مستقر هستند که حدود ۶۰۰ واحد در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت می‌کنند.

شهرستان ۱۰۳ هزار نفری آران‌وبیدگل در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =