نماینده روسیه: آژانس و ایران روحیه سازنده توافق را حفظ کنند

لندن – ایرنا– نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین با اشاره به گزارش ادعایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص شناسایی ذرات هسته‌ای اعلام نشده در مکانی در ایران ابراز امیدواری کرد که دو طرف روحیه سازنده توافق ماه اوت (شهریور) را برای حل و فصل این مساله حفظ کنند.

به گزارش ایرنا، «میخاییل اولیانوف» روز چهارشنبه با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که آژانس و ایران برای حل و فصل مساله ذرات هسته‌ای پیدا شده در یکی از سایت‌های ایران علاقه‌مند هستند. 

وی افزود: روسیه امیدوار است و حمایت می‌کند که در این روند دو طرف روحیه سازنده بیانیه مشترک ماه اوت(شهریور) را حفظ کنند.

آژانس پیش تر ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح کرده بود.  

دو طرف، چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ در پایان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.  

با این حال گروسی امروز با ادعای کشف برخی ذرات اورانیوم در مکانی در ایران، خواستار رفع ابهام در این خصوص شد.  وی در جلسه شورای حکام آژانس بیان داشت: ضروری است از طریق تعامل و همکاری پایدار با ایران در ماموریت خود در زمینه راستی‌آزمایی در این کشور پیشرفت داشته باشم.

مدیرکل آژانس محل کشف این ذرات را اعلام نکرده اما دو سال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر صهیونیستی ادعا کرده بود که ایران در محلی به نام تورقوز آباد فعالیت اعلام نشده اتمی داشته است.

ایران نیز با تاکید بر اینکه تعهد کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست، گفته است که قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنان به‌روی آژانس باز نمی‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار جهان