فواد حسین: نیروهای آمریکایی باقیمانده در عراق، رزمی نیستند

بغداد – ایرنا- وزیر امور خارجه عراق با اشاره به گام های آمریکا برای کاهش نیروهایش در عراق گفت: نیروهای باقیمانده آمریکا، رزمی نیستند.

به گزارش ایرنا، «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق امروز در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به دیدار دو روز پیش خود با سفیر آمریکا در بغداد برای بحث درباره نتایج گفت وگوی راهبردی بین دو کشور تصریح کرد: در این گفت وگو به استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق اشاره شد و ما بر جدول زمانی عقب نشینی (نیروهای آمریکایی از عراق) تاکید کردیم.

وی افزود: "گام هایی از جانب آمریکا درخصوص کاهش نیروهایش در عراق برداشته شد و نیروهای باقیمانده آمریکایی در عراق رزمی نیستند."

فواد حسین تصریح کرد: "نیروهای ائتلاف به درخواست دولت عراق در این کشور حضور دارند و کار در آینده با طرف آمریکایی در زمینه داده های اطلاعاتی و رایزنی های نظامی و آموزش نیروهای عراقی ادامه دارد".

سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه شنبه شب با اعلام کاهش حضور نظامییان آمریکایی در افغانستان و عراق گفت که تا پانزدهم ماه ژانویه (۲۶ دی ماه) شمار نیروهای آمریکایی در هر یک از این دو کشور به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید.

پیش از این ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرده بود.

نیروهای اشغالگر آمریکا در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار در غرب این کشور است.

پارلمان عراق پیش‌تر با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تاکید کرده است.

مردم عراق در مناسبت‌های مختلف مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا اعلام داشته اند.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی خود درباره حمله موشکی سه شنبه شب به منطقه «سبز» در مرکز بغداد که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد، ابراز عقیده کرد: تجاوز آشکار به منطقه سبز، حمله به دولت و ملت عراق به شمار می رود.

منطقه سبز در مرکز بغداد سه شنبه شب شاهد حمله‌ای با هفت فروند راکت کاتیوشا بود. ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرده که در اثر این حمله یک نفر کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شدند.

در بیانیه ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق درباره جزئیات حمله به منطقه سبز بغداد تصریح شد: هفت راکت شلیک شد که چهار فروند آن به منطقه سبز اصابت کرد و سه راکت دیگر نیز در خارج از این منطقه فرود آمد.

این ستاد افزود: یکی از سه راکت یاد شده در نزدیکی مجتمع پزشکی و دیگری به ورودی پارک «الزوراء» اصابت کرد و سومین راکت نیز در آسمان منفجر شد.

بر اساس این بیانیه، محل شلیک این راکت ها خیابان «الضغط» در محله «الامین الثانیه» بغداد بود که به کشته شدن یک کودک و زخمی شدن پنج نفر دیگر منجر شد که همگی غیرنظامی بودند.

این درحالی است برخی منابع عراقی نیز آسیب دیده غیرنظامیان را بر اثر ترکش موشک‌های سامانه‌های پدافندی آمریکا موسوم به «سی‌رم» دانستند که برای مقابله با راکت های یاد شده، وارد عمل شده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =