۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۹
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 84115278
۱ نفر

برچسب‌ها

بارندگی‌های آبان ماه یزد، امیدبخش روزهای بهتر

یزد- ایرنا- با وجودی که در مهرماه هیچ بارندگی در استان یزد اتفاق نیفتاد ولی بارندگی های آبان ماه امسال نقطه امیدبخشی برای روزها و ماههای آینده بود.

از ابتدای مهرماه ۱۳۹۹ تا ۲۷ آبان ماه میانگین میزان بارندگی ها در کشور ۲۱ میلیمتر گزارش شده که بر اساس آن استانهای گیلان ، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با ۱۵۶.۶ ، ۱۲۳.۶ و ۶۳.۳ میلیمتر بیشترین بارش ها را داشته اند.
در نقطه مقابل استانهای سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و خراسان رضوی با ۳.۶ ، ۴.۳ و ۸.۷ میلیمتر کمترین میزان بارش را دارند و در مجموع ۱۱ استان ایران از میانگین بارندگی کشور کمتر بارندگی داشته است.
بر اساس جدول اطلاعات بارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ، استان یزد با وجودی که در سال قبل در این بازه زمانی مشابه تنها ۲.۵میلیمتر و در بلندمدت هم ۵.۱ میلیمتر بارندگی داشته ، امسال و تاکنون شاهد بارش ۱۰.۷ باران و برف بوده است.
این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از چهار برابر و نسبت به بلندمدت نیز بیش از ۲ برابر رشد داشته که شاید بیانگر زمستانی پربرکت برای استان در این شرایط سخت و خشکسالی های متوالی باشد.
در این میان بعد از یزد در افزایش بارندگی ها نسبت به مدت مشابه سال قبل استانهای آذربایجان غربی با بیش از ۲ برابر و خراسان جنوبی با ۱۰۰ درصد افزایش و نیز در مقایسه با بلندمدت استانهای خراسان جنوبی با ۵۷.۲ درصد و فارس با ۵۱.۳ درصد افزایش قرار دارند.
در سوی دیگر در استانهای هرمزگان با منفی ۸۶.۳ ، سیستان بلوچستان با منفی ۸۴ و لرستان با منفی ۶۷.۶ درصد کمترین میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته و استانهای لرستان با منفی ۷۴.۴ ، کرمانشاه با منفی ۶۲.۶ و ایلام با منفی ۵۷.۷ درصد نسبت به بلندمدت بیشترین کاهش بارندگی گزارش شده است.
در مجموع میانگین بارندگی ها در سال آب امسال ( از اول مهر تا ۲۷ آبان ) در کشور ۲۱ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۹ میلیمتر و بلندمدت که ۲۶.۸ میلیمتر بوده به ترتیب ۲۷.۷ و ۲۱.۷ منفی بوده و با کاهش مواجه شده است.
اما میانگین درصد تأمین بارش سال آبی امسال ۸.۹ اعلام شده این در حالی است که این آمار در استان یزد ۱۱.۵ بوده است.
به هر حال امیدواریم امسال شاهد تداوم بارندگی های مطلوب در سطح کشور و بخصوص استان یزد که طی چند سال گذشته کم بارش ترین استان ایران بوده ، باشیم و ذخیره گاههای آبی استان بویژه قنوات و چشمه سارها مملو از برکت الهی شوند و خشکسالی به ترسالی تبدیل شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها