۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۷
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84115259
۰ نفر

برچسب‌ها

پایان همایش جامعه شناسی ایران و روسیه با تاکید بر شناخت دوملت

مسکو - ایرنا - اولین همایش جامعه شناسی ایران و روسیه که در آن بیش از یکصد اندیشمند و متفکر جامعه شناسی ایرانی و روس شرکت داشتند و در طول سه روز درباره موضوعات مختلف علمی در ارتباط با شناخت جامعه های دو کشور صحبت کردندبا تاکید برضرورت شناخت دو ملت از هم پایان یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا مسکو، روز چهارشنبه روز پایانی همایش در واقع روز برگزاری کارگاه های آموزشی برای جامعه شناسان جوان بود که در آن چندین نفر از اعضای آکادمی بین المللی جامعه شناسان جوان شرکت داشتند.

این کارگاه های آموزشی با موضوعات «شاخص های آماری و شیوه های برای پژوهش های اجتماعی»، «تعیین ابزارهای برای پژوهش های اجتماعی: شیوه نظرسنجی برای درک رفتار اقتصادی جوانان»، «ویژگی های آنالیز جامعه شناسی روند همگرایی اوراسیایی» و «ریسک و چالش های عصر دیجیتالی در رابطه با مناسبات محلی و جهانی» برگزار شدند و در هر کدام چند نفر از کارشناسان جامعه شناسی سخنرانی کرده و دیدگاه های خود را بیان کردند.

همه مقاله هایی که در سه روز همایش جامعه شناسی ایران و روسیه ارائه شد در یک مجموعه چاپ و ارائه خواهد شد و در این همایش از نخستین اطلس جامعه شناسی ایران و روسیه نیز رونمایی شد که به 10 نفر از اشخاص شرکت کننده در آن واگذار شد و این کتاب بزبان های روسی و انگلیسی در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

همایش سه روزه جامعه شناسی ایران و روسیه به  ابتکار آکادمی علوم روسیه برگزار شد و بخش عمده بحث ها و مقاله های علمی که در آن ارائه شد به صورت برخط بود و کارشناسان و اندیشمندان جامعه شناسی از مسکو و تهران و نیز چندین شهر روسیه در آن شرکت کردند.

روز دوشنبه روز نخست این همایش به مراسم افتتاحیه اختصاص و دو نشست عمومی در آن روز برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه همایش، «آندره فورسنکو» دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سیاست علمی و فناوری و دبیر شورای علم و آموزش این کشور، خاطرنشان کرد که روابط بین مراکز آموزشی و دانشگاهی ایران و روسیه توسعه می یابد.

«والری فالکوف» وزیر علوم و آموزش عالی روسیه نیز آن مراسم اعلام کرد: وزارت علوم و آموزش عالی روسیه روابط با ایران را عالی ارزیابی می کند و به همکاریهای آموزشی و علوم با این کشور توجه فراوان دارد.

«ناتالیا بوچارووا» معاون وزیر علوم و آموزش عالی روسیه، نیز گفت: از اینکه در این شرایط بحرانی و غیرعادی که در رابطه با شیوع همه گیر کرونا بوجود آمده است می توانم به برخی کارهای صورت گرفته در روابط علمی ایران روسیه اشاره کنم، خرسندم.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه سخنران دیگر همایش نیز با بیان اینکه در توسعه جوامع مختلف عامل جمعیت و تغییرات جمعیتی، سطح آموزش، پراکندگی جمعیتی، سن و سواد و سیاست های جمعیتی و برخی عوامل از مولفه های بسیار مهم است، اظهار کرد: کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. ایران کشوری است که در پنج دهه اخیر نوسان های جمعیتی بسیاری را تجربه کرده است.

کاظم سجادپور رئیس مرکز آموزش و مطالعات وزارت خارجه هم تصریح کرد: ایران و روسیه با چالشهای مشترکی روبرو هستند  و برای مقابله با این چالشها تبادل تجربیات نظیر این همایش ها می تواند راه گشا و کار امد باشد.

مهدی سنایی مشاور عالی وزیر امور خارجه و مدیر موسسه مطالعات ایران و اورآسیا (ایراس) نیز با بیان اینکه اهمیت برگزاری این همایش در این است که روسیه و ایران به یکدیگر نه به عنوان کشور بزرگ بلکه تمدن بزرگ نگاه می کنند، اظهار کرد: روسیه به ایران به عنوان قدیمی ترین تمدن و ایران به روسیه به عنوان تمدن بزرگ نگاه می کند.

آناتولی تورکونوف رئیس دانشگاه روابط بین الملل مسکو وابسته به وزارت خارجه روسیه سخنران دیگر همایش خاطرنشان کرد: برگزاری همایش به شناخت بیشتر محافل علمی ایران و روسیه کمک می کند. 

در دومین روز همایش جامعه شناسی ایران و روسیه، مسائل جمعیتی و مشکلات اجتماعی ایران و روسیه توسط جامعه شناسان جوان دو کشور بررسی شد.

«تامارا راستوفسکایا» معاون انستیتو جمعیت شناسی روسیه، در سخنانی با بیان این که همایش جامعه شناسی ایران و روسیه رویداد بی نظیر است، اظهار داشت: تاکنون چنین همایش مشترک بین ایران و روسیه در عرصه جامعه شناسی برگزار نشده بود.

«مارینا خرامووا» دستیار امور علمی رئیس انستیتو جامعه شناسی روسیه نیز گفت که شیوع همه گیر کرونا باعث بروز مشکلاتی در عرصه مهاجرتی شده و محدودیت های بوجود آمده برای مهاجران مشکل آفرین شده است.

«سرگئی ریازانتسف» رئیس انستیتو جمعیت شناسی آکادمی علوم روسیه، با اشاره به روند کاهش جمعیت روسیه خاطرنشان کرد که با ملحق شدن شبه جزیره کریمه به روسیه جمعیت این کشور تا حدودی افزایش یافت و در زمان حاضر به ۱۴۶ میلیون نفر رسیده است.

وی افزود: در سال های اخیر بار دیگر جمعیت روسیه رو به کاهش گذاشته است و پدیده مهاجرت برای روسیه یک راه مهم برای غلبه بر کاهش جمعیت است. اما نکته مهم که در پذیرش مهاجران از کشورهای همسود این است که جذب بی نهایت منابع انسانی این کشورها نیز پیامدهایی خواهد داشت و باید از زیاده روی در این عرصه پرهیز کرد.

«مهدی افضلی» محقق ایرانی انستیتو جمعیت شناسی آکادمی علوم روسیه نیز با اشاره به تبادل علمی ایران با روسیه گفت: در سالهای اخیر همکاری های بین دانشگاهی بین دانشگاههای ایران و روسیه بیشتر انجام می شود.

«سرگئی اوستینکین» رئیس پژوهشگاه جمعیت شناسی منطقه ولگای روسیه در شهر نیژنی نووگراد به همکاری این منطقه با ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۱۱ کنگره ایرانی زبانان منطقه نیژنی نووگراد روسیه فعالیت می کند، اظهار داشت: ایرانیان، تاجیک ها، پشتوها و سایر اقوام از خانواده ایرانی در این کنگره عضویت دارند که هدف انسجام و پیشرفت اقوام ایرانی در این منطقه روسیه را دنبال می کند.

در روز دوم همایش در مجموع ده مقاله ارائه شد و بیشتر موضوعاتی که در آن روز بررسی شد طرح هایی برای شناخت مسائل اجتماعی روسیه بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =