تحریم‌ها و شیوع کرونا منابع درآمدی دولت را با چالش مواجه کرده است

مهاباد- ایرنا- معاون نظارت و هماهنگی و همکاری منطقه‌ای معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به محدودیت‌های مالی دولت گفت: تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا منابع درآمدی دولت را با چالش اساسی روبرو کرده است.

مهدی علیخانی روز چهارشنبه در سفر به شهرستان مرزی سردشت آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود این محدودیت‌های مالی، دولت همچنان پیگیر عملی مشکلات و مطالبات مناطق محروم کشور از جمله این شهرستان مرزی است.

وی اضافه کرد: رییس جمهوری برای حل مشکلات شهرستان سردشت دستورهای ویژه‌ای را صادر و در همین راستا معاون اول رییس جمهوری بررسی مشکلات این شهرستان را به صورت ویژه به وزارتخانه‌ها ابلاغ کرده است.

علیخانی هدف از سفر خود به شهرستان سردشت را نظارت و پیگیری مصوبات جلسه دهم تیرماه سال جاری و پیگیری روند اجرای ابلاغیه ویژه معاون اول رییس جمهوری عنوان کرد و افزود: امروز طی وبیناری که با وزارتخانه‌ها برگزار کردیم،  مشخص شد که بخشی از مشکلات حل شده و بخشی در حال اجراست و برخی از آنها به دلیل مشکلاتی که وجود دارد، هنوز اقدام موثری انجام نشده است.

معاون نظارت و هماهنگی و همکاری منطقه‌ای معاون اول رییس جمهوری افزود: با توجه به دستور اکید رییس جمهوری برای حل مشکلات این شهرستان به صورت ویژه، بناداریم باقیمانده مشکلات را نیز در اسرع وقت حل کنیم.

علیخانی همچنین گفت: داروخانه کینیک مصدومان شیمیایی سردشت راه اندازی شده ولی هنوز نیازهای دارویی مصدومان شیمیایی به دلایل مختلفی از جمله تحریم‌ها و کمبود دارو به طور کامل رفع نشده است.

وی اضافه کرد: همچنین تامین یک دستگاه MRI برای این شهرستان از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است که تاکنون توسط دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی تحویل گرفته نشده و باید سریعتر این دستگاه در سردشت نصب شود.

وی همچنین به پیگیری مطالبات بخش فرهنگی، کمیسیون‌های پزشکی و راه از طریق وزارتخانه‌های متبوع در وبینار امروز اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ادبی از جمله جشنواره سراسری "بیت و حیران" در این شهرستان، تامین اعتبار شده است و مشکل بررسی، رسیدگی و شناسایی مصدومان شیمیایی را در کمیسیون‌های پزشکی رفع کرده ایم و تنها مشکل موجود در این زمینه بحث ستاد مقابله با کرونا در رابطه با تجمع‌ها است.

علیخانی اضافه کرد: همچنین بهسازی مسیر بازارچه مرزی "کیله" باتوجه به حجم زیاد صادرات و تجارت از این منطقه مرزی به کشور در دستور کار وزارت راه قرار گرفته است.

وی همچنین از موافقت دولت با تاسیس تعاونی اشتغال توسط اداره ورزش و جوانان خبر داد و افزود: در بحث فضاهای آموزشی نیز کمبودهایی در سردشت وجود دارد ضمن آنکه بخشی از فضای آموزشی این شهرستان نیز نیاز به تخریب و بازسازی دارد.

علیخانی در خصوص توسعه صنعت گردشگری نیز گفت: سردشت به لحاظ گردشگری دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که این مهم می‌تواند این شهرستان را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری کشور تبدیل کند ضمن آنکه برای اشتغال روستاییان در بخش صنایع دستی و گردشگری به صورت نامحدود تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می شود.

وی همچنین اظهار داشت: موزه صلح سردشت یکی از طرح‌های مهم در حوزه فرهنگی و گردشگری است که فاز اول آن به اتمام رسیده است و در حال رایزنی برای اجرای این پروژه از محل اعتبارات ملی و استانی هستیم.

معاون نظارت و هماهنگی و همکاری منطقه‌ای معاون اول رییس‌جمهوری در بدو ورود به شهرستان مرزی سردشت به اتفاق مشاور معاون اول رییس جمهور، فرماندار سردشت و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی از روند اجرا و مشکلات بخش‌های درمانی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی و مرز کیله این شهرستان نیز بازدید کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها