۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84115185
۰ نفر

برچسب‌ها

دستگاه آب شیرین‌کن خورشیدی در یزد ساخته شد

یزد _ایرنا_تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد موفق به اختراع دستگاه آب شیرین‌کن با استفاده از انرژی تابشی خورشید شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه، عنوان تخصصی این پروژه را طراحی و ساخت دستگاه آب شیرین کن از نوع رطوبت‌ده و رطوبت‌زدا بیان کرد و گفت : این دستگاه به کمک پنل‌های خورشیدی، انرژی خود را تامین می‌کند.

 احمدرضا فقیه خراسانی  اظهار داشت: تیم تحقیقاتی توانسته است با بازده تقریبی ۲ لیتر بر ساعت، آب آشامیدنی مطلوب از آب شور تهیه نماید. 
به گفته وی پنل‌های استفاده شده در این دستگاه علاوه بر تامین برق مورد نیاز پمپ‌ها و فن موجود، آب شور ورودی را پیش گرم می‌نماید که باعث افزایش بازدهی دستگاه می‌شود.
فقیه خراسانی گفت: این دستگاه به راحتی قابلیت تولید انبوه داشته و تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد قصد دارد تا ضمن معرفی دستگاه به مشتریان بالقوه آن، به تجاری سازی آن نیز همت گمارد.

وی تصریح کرد:بسیاری از روشهای فعلی تولید آب شیرین، نمی‌توانند با سرعت و کیفیت لازم و نرخ مناسب، آب شیرین تولید نمایند.

 فقیه خراسانی افزود: همچنین تامین آب آشامیدنی برای بسیاری از مکان‌ها همچون پایگاه‌های نظامی، ایستگاه‌های حراست از خطوط انتقال انرژی و مناطق مسکونی کم جمعیت و دور دست مقرون به صرفه نیست.

به گفته وی، با وجود آنکه تامین آب سالم، یک مساله حیاتی است، در برخی از این مناطق و اینگونه مکانها حتی انرژی برق نیز در دسترس نبوده و عملا استفاده از دستگاه‌هایی با مصرف انرژی نیز کارایی ندارد.

طرح ساخت دستگاه آب شیرین کن خورشیدی از ۲ سال پیش با همراهی تعدای از اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه یزد و با حمایت کارگاه نوآوری این دانشگاه پایه ریزی شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =