۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۸
کد خبرنگار: 985
کد خبر: 84115161
۰ نفر

برچسب‌ها

سایت موزه شهر یری مشگین‌شهر امسال افتتاح می‌شود

اردبیل - ایرنا - مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: با تجهیز کارگاه پوشش محوطه شهر یری و انجام اقدامات که با جدیت در این محوطه در حال پیگیری است، سایت موزه شهر یری تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش ایرنا ، نادر فلاحی روز چهارشنبه در بازدید پروژه‌های گردشگری مشگین‌شهر با اشاره به اهمیت حفاظت فیزیکی از سنگ افراشته‌های شهر یری افزود: پس از افتتاح این مجموعه مرمت سنگ افراشته‌ها و مطالعات آسیب‌شناسی آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی همچنین با بیان اینکه لاهرود با وجود ظرفیت‌های بالای گردشگری در حوزه طبیعی و تاریخی، بهشت پنهان و قطب جدید گردشگری کشور است، گفت: باغ‌های انگور و انواع میوه‌ها، چشمه‌های آبگرم معدنی مانند شابیل و قوتورسویی، شیروان‌دره و نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به قله سبلان و محوطه‌های تاریخی بی‌نظیر مانند شهر یری و روستای تاریخی اونار از جمله ظرفیت‌های لاهرود است که با وجود این جاذبه‌ها گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف استان و کشور پذیرا می‌باشد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل افزود: در حوزه گردشگری پروژه‌های بسیار ارزشمندی در این منطقه در حال اجراست که تلاش می‌کنیم تا در اسرع وقت به بهره‌برداری برسند و به طور قطع با استمرار این برنامه لاهرود نقش پررنگی در گردشگری مشگین‌شهر و استان ایفا خواهد کرد.

او زیپ‌لاین لاهرود و پیست اسکی شابیل را در کنار مجموعه‌های مدرن آبدرمانی از مهم‌ترین پروژه‌های توسعه گردشگری زمستانی کشور برشمرد و گفت: پس از کرونا منطقه لاهرود به قطب جدید گردشگری کشور تبدیل شده و در تمام طول سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بی‌شمار خواهد بود که از این طریق جهش تولید و اشتغال جوانان منطقه فراهم خواهد شد.

محوطه باستانی شهر یری با وسعت ۴۰۰ هکتار در بالادست روستای پیرازمیان واقع شده و قدمت آن بر اثر داده‌های باستان‌شناسی به دوران اواخر مفرغ، دوره نوسنگی، مس سنگی و اوایل آهن مربوط است.

محوطه شهر یری از سه قسمت معبد، قوشاتپه و قلعه تشکیل شده و قدمت آن به ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح مربوط می‌شود ، این محوطه در سال ۱۳۸۱ از سوی میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مشگین‌شهر در شمال غربی اردبیل واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =