شهرداری تربت‌حیدریه سه هزار میلیارد ریال بدهی دارد

تربت‌حیدریه- ایرنا- شهردار تربت‌حیدریه میزان بدهی این نهاد را سه هزار میلیارد ریال اعلام کرد و با بیان این که بخش قابل توجهی از این میزان بدهی مربوط به بانک شهر است افزود: این در حالی است که امسال کل بودجه این نهاد ۸۹۰ میلیارد ریال است که تاکنون ۴۲ درصد آن محقق شده است.

سعید اکبریان روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران، مهمترین درخواست حوزه سرمایه‌گذاری را در حوزه ساخت و ساز مسکن عنوان کرد و افزود: آمارها نشان می دهد تقاضا برای مسکن در این شهر زیاد است و لذا از انبوه سازان و همه دست اندرکاران و سرمایه گذاران در حوزه ساخت و ساز دعوت می کنیم تا از فرصت هایی که مدیریت شهری برای آنها مهیا کرده است استفاده کنند.

وی ادامه داد: شهر تربت حیدریه در ظاهر دارای تهدیدهای شهری است اما در اصل، سرشار از فرصت‌هاست و اگر شهرها را با توجه به سیر تکاملی آنها یک موجود در حال رشد تصور کنیم باید مواردی که زندگی شهری را تهدید می کند به فرصت تبدیل کرد.

شهردار تربت‌حیدریه گفت: بر همین اساس در سطح شهر شاهد نازیبایی‌ها، مخروبه‌ها، فضای بی دفاع شهری و اراضی رها شده متعددی هستیم اما در کنار آن فرصت‌های بی‌بدیلی نیز داریم که باید از این ظرفیت‌ها در مسیر رشد و توسعه استفاده کرد.

اکبریان افزود: ۲۰۰ هکتار اراضی رها شده در شهر تربت حیدریه شناسایی شده است و مصوبه شورای شهر دریافت شد و قصد داریم طبق قانون، تکلیف این اراضی را تعیین کنیم لذا با راهبرد تشویق و تنبیه در ابتدا آن دسته از کسانی که پس از ابلاغ شهرداری برای دریافت پروانه و یا دیوار کشی مراجعه کنند با پنج درصد تخفیف و آن دسته از کسانی که توجهی به ابلاغ نداشته باشند اراضی شان توسط شهرداری به یک فضای شهری تبدیل خواهد شد.

وی از مسیل‌ها و کانال‌های داخل و اطراف این شهر به عنوان دیگر تهدید مدیریت شهری یاد کرد و ادامه داد: همین مسیل‌ها اما ظرفیتی را ایجاد کرده‌اند که می‌توان در مواقع بحران شهری برای تامین آب پایدار و همچنین پارک محوری از آنها استفاده بهینه‌ای کرد.

شهردار تربت‌حیدریه گفت: در حالی که هر دستگاه و سازمانی برای نه گفتن قانون خاص خودش را دارد اما مخاطب همه این دستگاهها و نهادها شهروندان هستند و برای حل مشکلات مردم هر کدام از دستگاه‌های اجرایی باید قوانین خود را برای خدمت رسانی به مردم منعطف کنند.
اکبریان با اشاره به این که از زمانی که تربت حیدریه در مسیر کریدور شمال به جنوب کشور قرار گرفته فرصت‌های مطلوبی برای مردم این منطقه به وجود آمده که هنوز از این ظرفیت‌ها به شکل مطلوب استفاده نشده است افزود: سالها پیش با یک نگاه اشتباه، کمربندی را در اطراف شهر تربت حیدریه به بهانه عبور خودروهای سنگین ایجاد کردند و این اقدام نامناسب علاوه بر این که مسیر تردد زائران را ۱۰ کیلومتر دورتر کرد، منفعت اقتصادی را نیز از این شهر خارج کرد.
وی با بیان این که این کمربندی نیاز به اصلاح و ساماندهی دارد ادامه داد: در حالی که می توانستیم بولوار امام رضا (ع) را به یک بزرگراه  اصلی و شریانی تبدیل و از آن منفعت اقتصادی نصیب شهر کنیم اما احداث این کمربندی مانع این اتفاق شد و بنا داریم تا این مسیر را به بزرگراه تبدیل کنیم.
این مقام مسوول از بلاتکیلفی پارک جنگلی ۸۰۰ هکتاری پیشکوه به عنوان دومین معضل شهری یاد کرد و افزود: پارک جنگلی پیشکوه تربت‌حیدریه بعد از درگز به لحاظ وسعت، ارتفاعات، آب و هوا و فضای موجود بهترین نقطه بکر و تفریحی استان به شمار می‌رود اما نداشتن راه دسترسی مناسب و فقدان خدمات در این منطقه باعث شده نتوانیم از این منطقه به شکل مطلوب استفاده کنیم.
اکبریان از بازگشایی دو مسیر منتهی به منطقه پیشکوه خبر داد و گفت: تا چند روز آینده از انتهای خیابان آبشار و همچنین خیابان صدف، دو مسیر منتهی به پارک پیشکوه بازگشایی خواهد شد، ضمن اینکه از مسیر ورودی شهر از سمت گناباد، کنار پارک ثامن نیز مسیری را برای ورود زائران و گردشگران در حال تهیه و ساخت داریم.
وی از احیای بافت تاریخی شهر تربت‌حیدریه به عنوان یکی دیگر از فرصت‌های موجود یاد کرد و گفت: بافت‌های تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد که برای تورهای گردشگری بسیار جذاب است و باید با کمک سایر دستگاه‌ها و هماهنگی بین بخشی، زیر ساخت توسعه و گردشگری در این مناطق را فراهم کنیم.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =