۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۳
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 84115034
۰ نفر

برچسب‌ها

کشت گندم در هرمزگان آغاز شد

بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: کشت گندم در ۱۱ هزار و ۸۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان آغاز شد.

علی باقرزاده همایی روز چهارشنبه در بازدید از زمین‌های کشاورزی استان افزود: کشت گندم در هرمزگان از نیمه آبانماه آغاز شده و تا نیمه بهمن ماه ادامه می‌یابد.
وی پیش بینی کرد: در مجموع ۵۵ هزار تن گندم از زمین‌های زیرکشت آبی این محصول در هرمزگان برداشت شود که حدود۲۲درصد نیاز داخل استان تامین می‌شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اظهارداشت: مصرف سرانه ماهانه گندم در استان با اشاره به هدفمند سازی یارانه‌ها حدود ۲۰ هزار تن در ماه است.
باقرزاده همایی ادامه داد: در بخش زراعت حدود یک هزار و ۷۰۰نفر گندم کار در هرمزگان فعالیت دارند که در این بخش برای سه هزار و ۹۶ نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.
وی یادآورشد: برداشت گندم نیز از نیمه فروردین ماه سال آینده آغاز و تا اوایل تیرماه ادامه خواهد داشت.

حاجی آباد بیشترین سطح زیرکشت گندم را دارد
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: بیشترین سطح زیر کشت گندم  در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به شهرستان حاجی آباد با ۱۰ هزار هکتار اختصاص دارد.
باقرزاده همایی گفت: پیش بینی می‌شود سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری در رودان به ۸۰۰ هکتار، میناب ۶۰۰ هکتار، بستک ۲۰۰ هکتار ، پارسیان ۱۰۰ هکتار و بندرعباس ۱۰۰هکتار  برسد.
وی در خصوص خرید بذرگندم هرمزگان برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اظهار کرد: در سال زراعی گذشته۲ هزار و ۵۰۰ تن بذر گندم شامل ارقام پرورشی، مادری و گواهی شده و مرغوب تامین و در حال توزیع می‌باشد.

مشکلات پیش روی گندم در هرمزگان
این مسوول در خصوص مشکلات و نارسایی‌های احتمالی در رابطه با تولید گندم در هرمزگان گفت: کمبود شرکت‌های مکانیزاسیون و فعال نبودن شرکت‌های موجود، استهلاک سریع ادوات نسبت به سایر نقاط کشور به علت شرایط اقلیمی، نیود دسترسی به بذرهای جدید هیبرید با عملکرد های بالای جهانی، کمبود ادوات مکانیزاسیون در بعضی مناطق و ضعف بنیه مالی اغلب کشاورزان در بازپرداخت وام و درخواست وثیقه از آنان از جمله این مشکلات است.
باقرزاده همایی ادامه داد: پایین بودن سطح سواد بهره برداران و کمبود اعتبارات عمرانی ومنابع بانکی ارزان قیمت به منظور سرمایه گذاری وتامین نقدینگی تنها بخشی از مشکلات پیش روی تولید گندم در هرمزگان است.
وی همچنین پایین بودن توان مالی تولیدکنندگان در پرداخت کامل حق بیمه از یک سو و کمبود پوشش بیمه و ضعف برنامه‌های حمایتی و پرداخت نکردن به موقع غرامت توسط صندوق بیمه درشرایط بحران از سوی دیگر، حضور نداشتن موثر وکارآمد بخش خصوصی در ارائه خدمات و نهاده های تولید، پذیرش نشدن آموزش نوآوری‌ها از طرف کشاورزان به دلیل فرسودگی و نامناسب بودن هرم نیروی انسانی این بخش، کوچک بودن و  پراکندگی واحدهای بهره برداری و دیگر محدودیت‌های طبیعی شامل محدودیت منابع آبی، خشکسالی‌های متوالی، وجود شنزارهای وسیع، تکرار و حجم بلایای طبیعی در  هرمزگان را از دیگر مشکلات تولید گندم عنوان ک

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =