هشدار پلیس انگلیس نسبت به تاثیر بحران کرونا برافراط گرایی

لندن – ایرنا – رئیس دایره ضد تروریسم پلیس انگلیس هشدار داد که بحران کرونا و محدودیت‌های قرنطینه موج جدیدی را از افراط گرایی جوانان آسیب پذیر در این کشور ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا، «نیل باسو» روز چهارشنبه در یک نشست خبری اظهار داشت: آمار مطالب افراط گرایانه در فضای مجازی طی سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. این در حالیست که بحران کرونا نیز باعث شده تا افراد آسیب پذیر زمان بیشتری را در نبود عوامل حفاظتی که از سوی مدارس، دوستان و محیط کار ارائه می‌شود در فضای مجازی صرف کنند.

وی این وضعیت را یک موج تمام عیار از گرایش به افراط گرایی توصیف کرد که قابل پیش بینی نیست و آثار آن در انگلیس تا سال‌ها ادامه خواهد داشت.

«باسو» در حالی این اظهارات را مطرح کرد که دو هفته پیش سطح هشدار امنیتی انگلیس با یک مرحله افزایش به درجه شدید رسید. این مرحله (شدید) به این معناست که حمله تروریستی در این کشور بشدت محتمل است.

به طور کلی هشدار امنیتی در انگلیس در پنج سطح «کم»، «متوسط»، «قابل‌توجه»، «شدید» و «بحرانی» تعریف می‌شود؛ اگر سطح هشدار امنیتی در درجه «کم» باشد، وقوع حمله غیرمحتمل است. در مرحله دوم یعنی در صورت قرار گرفتن درجه هشدار بر روی «متوسط»، وقوع حمله ممکن ولی باز هم غیرمحتمل است. در حالت سوم نیز که وضعیت «قابل توجه» می شود، وقوع حمله «قویاً ممکن» می‌شود.

سطح هشدار امنیتی انگلیس سال ۲۰۱۴ ( مرداد ۱۳۹۳) به مرحله 'شدید' افزایش یافت و تا سال گذشته در همین مرحله باقی‌ماند. با فروکش کردن احتمال وقوع حملات تروریستی، این سطح سال گذشته با یک مرحله کاهش به درجه «قابل توجه» تنزل یافت.

به گفته نیل باسو، پلیس ضد تروریسم در ۱۸ ماه منتهی به ژوئن گذشته ۱۷ نوجوان در محدود سنی ۱۴ سال دستگیر کرده است. همچنین یک هزار و ۵۰۰ نوجوان زیر ۱۵ سال به طرح دولتی مقابله با افراط گرایی ارجاع شده‌اند.

رئیس دایره ضد تروریسم پلیس انگلیس هشدار داد: ما شاهد هستیم که نوجوانان بیشتری به سمت فعالیت‌های تروریستی کشیده می‌شوند. این یک روند جدید و نگران کننده در انگلیس است، چون تا چند سال پیش با چنین پرونده‌هایی مواجه نبودیم.

بر اساس این گزارش، دولت انگلیس تارنمای مشورتی جدیدی را تحت عنوان «اقدام زودهنگام» برای مقابله با افراط گرایی در نوجوانان این کشور راه‌اندازی کرده است. دولت امیدوار است که با مشارکت بیشتر خانواده‌ها، این روش جایگزین طرح بدنام مقابله با افراط گرایی موسوم به «پرونت» شود. 

شبکه خبری اسکای میزان مراجعین به طرح پرونت از سوی خانواده‌ها را حدود دو درصد در سال گذشته گزارش داد که این میزان به گفته باسو غیر قابل قبول و پایین است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =