امضای تفاهم‌نامه همکاری معاونت صنایع‌دستی با ستاد بازسازی عتبات

تهران- ایرنا- معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و ستاد بازسازی عتبات عالیات تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به‌گزارش روز چهارشنبه ایرنا از میراث‌آریا، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی کشور و یوسف افضلی معاون فرهنگی و مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات با هدف گسترش و تقویت همکاری ها تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند.

این تفاهم‌نامه با هدف دستیابی به سند چشم‌انداز توسعه کشور و اعتلای فرهنگ وهنر ایران اسلامی، احیای هنرهای سنتی و صنایع‌دستی از طریق استفاده از منابع اطلاعاتی، ظرفیت‌ها و فرصت‌های مطالعاتی و تخصصی برای سامان‌دهی، مرمت، بازسازی و توسعه عتبات مقدسه در عراق و سوریه، ثبت جهانی آثار هنری فاخر به جا مانده از دوره‌های تاریخی، تشکیل کارگروه‌های اجرای صنایع‌دستی و تولید آثار هنری سنتی و مشارکت در فروش به‌منظور تامین منابع مالی و ساخت و توسعه عتبات مقدسه با رویکرد اشتغال‌زایی و حمایت از کالای ایرانی به امضا رسیده است.

ایجاد کارگاه‌های آموزشی برای کارشناسان هنری و اماکن مقدسه خادمان درحوزه‌های مختلف، معرفی تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان برتر اقتصادی برای مشارکت در بازسازی و توسعه عتبات، همکاری در مکانیزه کردن اطلاعات و تهیه شناسنامه اطلاعاتی اقلام هنری و صنایع‌دستی در عتبات، از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه همکاری است.

بر اساس این تفاهم‌نامه محصولات و فعالان صنایع‌دستی برای مشارکت در نمایشگاه‌ها، بازارچه‌ها و فروشگاه‌ها، شناسایی و قابلیت‌های موجود در هر استان معرفی و همچنین بانک اطلاعاتی از هنرمندان، صنعتگران و استادکاران هنرهای سنتی و صنایع‌دستی تدوین و ارائه می شود.

تشویق به همکاری، اقدام به آموزش و توسعه برنامه‌های ترویجی و تبلیغاتی، نظارت بر تولید آثار هنری و صنایع‌دستی در کارگاه‌های ستاد عتبات و عالیات در سراسر کشور و استانداردسازی و افزایش کیفی محصولات، طراحی برند اختصاصی ستاد، ارائه شناسنامه و حمایت از آثار و محصولات تولیدشده و تبیین فرهنگ وقف و فرهنگ مرمت و توسعه عتبات مقدسه از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه همکاری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =