گذرگاه «عرعر» در مرز عراق و عربستان بازگشایی شد

بغداد – ایرنا- در سایه نگرانی برخی محافل داخلی عراق، مسئولان عراقی و سعودی امروز گذرگاه «عرعر» در مرز دو کشور را برای تردد مسافران و تبادل کالا گشودند.

به گزارش ایرنا، اداره گذرگاههای عراق در بیانیه ای اعلام کرد که گذرگاه «عرعر» ظهر امروز با حضور مسئولان عراق و عربستان گشوده شد.

گذرگاه «عرعر» در سال ۱۹۹۱ میلادی به هنگام اشغال کویت توسط عراق بسته شد و فقط برای عزیمت حجاج عراقی به مناسک حج در عربستان مورد استفاده قرار می گرفت، اما مسئولان دو کشور اخیرا تصمیم به گشودن آن برای تردد مسافران و مبادلات تجاری گرفتند.

دولت عراق در همین راستا تامین امنیت جاده های ارتباطی گذرگاه عرعر به استان های کربلای معلی و الانبار را در دستور کار خود قرار داد.

گشوده شدن این گذرگاه درحالی انجام شد که محافل سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق در سه هفته اخیر انتقادهای گسترده ای به نوع رویکرد اقتصادی دولت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور مطرح کرده اند. این محافل درباره پیامدهای امنیتی، سیاسی و دینی حضور عربستان در قالب سرمایه گذاری در عراق و باز شدن پای این کشور در عراق با توجه به سابقه بد عربستان در برخورد با کشورشان هشدار می‌دهند و این حضور را تهدیدی برای امنیت ملی عراق می دانند.

عراق در سال های پس از حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی، همواره قربانی عملیات تروریست های سعودی بوده که با ورود به عراق به کشتار مردم این کشور اقدام می کردند.

برخی کارشناسان امنیتی عراقی می‌گویند که دستکم ۱۵ هزار تروریست سعودی انواع جنایت تروریستی را در عراق مرتکب شدند و ۵ هزار نفر از آنها خود را در عملیات انتحاری در این کشور منفجر کردند.

به گفته این کارشناسان، عربستان سعودی تروریست‌ها را اعزام و یا دستکم چشم خود را به روی گسیل شدن آنها به عراق بست. سعودیها تاکنون از خانواده‌های قربانیان عراقی حملات تروریست‌های سعودی عذرخواهی نکرده و غرامت نپرداخته اند.

براین اساس کارشناسان هشدار می دهند که گشوده شدن گذرگاه عرعر خطری دو چندان برای عراق به شمار می رود زیرا این گذرگاه از طریق بزرگراه به استان کربلای معلی و مرزهای سوریه متصل می شود و این امر می تواند فعالیت های تروریست ها را در عراق و سوریه تشدید کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =