راهبردهای هفت گانه محدودیت کرونایی به استان بوشهر ابلاغ شد

بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: باتوجه به ابلاغ راهبردهای هفت گانه محدودیت‌های مقابله با کرونا به ستادهای استانی طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های مقابله با کرونا از روز شنبه اول آذرماه در این استان اجرا می شود.

به گزارش ایرنا، عبدالکریم گراوند روز چهارشنبه درنشست ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: تشدید نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی و اعمال قانون، تست گسترده، هدفمند و هوشمند، بیماریابی فعال، قرنطینه و رهگیری هوشمند و ارتقا آموزش و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بخشی از راهبردهای هفت گانه طرح مدیریت محدودیت‌ها برای مقابله با کرونا است.

وی ادامه داد: حفاظت از گروه های آسیب پذیر، تعیین و اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت‌ها و تقویت فرایند درمان سرپایی و کاهش حداکثری موارد بستری از دیگر راهبردهای طرح مدیریت محدودیتها برای مقابله با کرونا است.

گراوند تاکید کرد: در مدت زمان اجرای طرح، فرمانداران و مدیران کل اجرایی استان از برگزاری هرگونه جلسه‌های غیرضروری در شهرستان‌ها و مرکز استان و بازدید از پروژه‌های مختلف خودداری کنند.

استاندار بوشهر خواستار همکاری همه دستگاه‌های اداری استانی و شهرستانی برای نظارت بر رعایت محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در استان شد و گفت: صنف‌هایی که در مدت زمان اجرای طرح محدودیت اجازه فعالیت دارند اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند تا پایان طرح تعطیل می‌شوند.

گراوند در مورد تعدیل نیروهای انسانی شاغل در دستگاه های اداری استان  گفت: در شهرهای با وضعیت قرمز یک سوم نیروها، در شهرهای نارنجی یک دوم و در شهرهای زرد هم دو سوم نیروها اجازه کار و فعالیت دارند و مشاغل بهداشتی، درمانی، خدماتی و شهرداری شامل این طرح نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه در استان بوشهر فقط شهر بوشهر قرمز، دیر زرد و مابقی شهرستانها نارنجی هستند، گفت: کارمندان دستگاه های اجرایی که محل کار و سکونتشان متفاوت است برای تردد به شهر و محل کار خود، باید نامه معرفی از سوی مدیر یا رئیس دستگاه خود به همراه داشته باشند.

استاندار بوشهر گفت: در راستای اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت های مقابله با کرونا طبقه بندی مشاغل در ۴ گروه و در ۳ وضعیت قرمز، نارنجی و زرد انجام شده که اطلاع رسانی لازم در مورد محدودیت فعالیت مشاغل از سوی  رسانه ها انجام خواهد شد.

استاندار بوشهر تصریح کرد: صدا و سیما، رسانه ها، سازمان های مردم نهاد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با برنامه های مختلف فرهنگی و رسانه ای، فرهنگ سازی لازم برای اجرای دقیق پروتکل ها و رعایت محدودیت ها را انجام دهند.

وی بیان کرد: از رسانه‌های استان انتظار داریم هرگونه نقض رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های تعیین شده را اطلاع رسانی کنند.

گراوند گفت: مسئولیت اعمال نظارت بر واحدهای تولیدی در استان با مدیرکل صنعت، معدن و تجارت است و در مدت اجرای طرح محدودیت های مقابله با کرونا، اداره کل صمت استان به دلیل وظیفه مهم نظارت بر فعالیت واحدهای تولیدی و صنفی تعدیل نیرو نخواهد داشت.

استاندار بوشهر افزود: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در مطب ها و داروخانه ها با جدیت از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاونت غذا و دارو دنبال شود و پذیرفته نیست که پروتکل های بهداشتی در داروخانه ها رعایت نشود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر نیز گفت: مردم استان بوشهر تاکنون همکاری خوبی با ستاد استانی مقابله با کرونا داشتند و هم اکنون هم نیاز است که مردم استان در اجرای محدودیت‌های جدید، همکاری لازم را با ستاد استانی داشته باشند.

مجید خورشیدی بیان کرد:  از روز شنبه اول آذرماه در شهرهای با وضعیت قرمز محدودیت تردد و محدودیت فعالیت سطح یک برای اصناف اعمال می شود و بر این اساس فقط مشاغل ضروری مثل سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای، داروخانه ها و مراکز درمانی فعالیت خواهند داشت .

وی ادامه داد: گروه های شغلی ۲، ۳ و ۴ در شهر بوشهر که وضعیت قرمز دارد به مدت ۲ هفته تعطیل خواهند بود، در شهرهای با وضعیت نارنجی گروه های شغلی ۳ و ۴ و در شهرهای با وضعیت زرد گروه  شغلی ۴ تعطیل بوده و مابقی گروه شغلی مجاز به فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: محدودیت‌های جدید مقابله با کرونا در راستای پیشگیری از افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا اعمال شده است.

دکتر سعید کشمیری افزود: هرچند روند ابتلا و جان باختگان ناشی از کرونا در کشور روبه افزایش است اما این روند در استان بوشهر به واسطه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، تشدید نظارت و شرایط خاص آب و هوایی که بیشتر در و پنجرها باز است روند کاهشی داشته است.

وی بیان کرد: کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر تاکنون ۱۶ هزار و ۳۸۹ نفر بوده است و در زمان حاضر نیز ۲۱۷ نفر بستری و ۳۷ نفر در بخش مراقبتهای ویژه که از این شمار ۳۲ نفر نیز با دستگاه تنفسی نفس می کشند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها