آبگرفتگی معابر و سیلابی‌شدن رودخانه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- ایرنا- اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با صدور اطلاعیه ای نسبت به آبگرفتگی معابر، سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها و اصابت صاعقه، لغزندگی و کاهش دید افقی در این استان هشدار داد.

به گزارش ایرنا، در این اطلاعیه آمده است ، بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر نفوذ سامانه بارشی جدیدی به جو استان به تدریج از روز جمعه و تقویت آن در روز های شنبه و یکشنبه در کهگیلویه و بویراحمد است. 

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا در این رابطه گفت: این سامانه سبب بارش باران، تگرگ، گاهی همراه با رگبار و رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید و در مناطق کوهستانی و سردسیری بارش برف خواهد شد. 

ولی بهره مند افزود: منطقه اثر این سامانه بارشی تمام نقاط استان به ویژه نوار شمالی و شرقی استان است.

وی بیان کرد: در این مدت با توجه به شدت بارش‌ها، طغیان رودخانه‌ها، مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و نیز اختلال در تردد جاده ای ناشی از کاهش دید افقی دور از انتظار نیست. 

بهره مند توصیه کرد که برای کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم از سوی مردم، سازمان‌های امدادی و مدیریت بحران به کار گرفته شود. 

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: اختلال در تردد جاده ای به دلیل لغزندگی و کاهش دید افقی وجود دارد که توصیه می شود افراد از تردد غیر ضروری به ویژه در محور های ارتباطی بپرهیزند.

بهره مند گفت: روزهای شنبه و یکشنبه احتمال آسیب به محصولات کشاورزی وجود دارد.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرده است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =