رونق کسب‌وکار روستاییان با توسعه ارتباطات روستایی

تهران- ایرنا- توسعه ارتباطات روستایی و امکان دریافت خدمات الکترونیکی و پستی، به کسب‌وکار بسیاری از روستاییان کشور رونق بخشیده است.

بیستمین قسمت از سری ویدئوهای «ایران هوشمند» که توسط روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات تولید و منتشر شده است، رونق کسب‌وکار روستاییان به‌ دلیل توسعه ارتباطات روستایی را مورد بررسی قرار داده است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای تحقق «عدالت ارتباطی» که از مصادیق «عدالت اجتماعی» است، تاکنون توانسته است نزدیک به ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور را به شبکه ارتباطی متصل کند که این عدد تا پایان سال به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

اتصال اکثر روستاهای کشور به شبکه ارتباطی یعنی بهره‌مندی ساکنان آنها از خدمات الکترونیکی و امکان برقراری ارتباط بیشتر و بهتر با مردم دیگر نقاط کشور که از این طریق روستاییان می‌توانند محصولات خود را بدون واسطه در اختیار مشتریان خود قرار دهند. همین امر نیز موجب رونق کسب‌وکار آنان شده است. 

به گزارش ایرنا در گذشته به‌طور معمول عده‌ای با خرید محصولات روستاییان آنها را با قیمت بیشتر به دست مشتری می‌رسانند. در این بین، در برخی موارد هم کیفیت دچار مشکل می‌شد، اما از زمانی که صاحبان کسب وکار در روستاها خودشان توانستند به شکل مستقیم با مخاطب ارتباط برقرار کنند، این مشکل رفع شد. اکنون روستاییان هرگونه محصولی که دارند را بدون واسطه و با قیمت مناسب به دست مشتری می‌رسانند. در این بین فضای مجازی و شرکت ملی پست برای آماده کردن زیرساخت‌ها بیشتر از هر عامل دیگری موثر بودند. 

۳۹ هزار و ۴۶۵ روستا، آماری است از تعداد کل ‌روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور که میزان دسترسی آنان به شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۲ و پیش از آغاز دولت یازدهم، صفر بود.

در سال ۹۶ و زمان پایان دولت یازدهم بیش از ۱۸ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند. وضعیت فعلی نشان می‌دهد ۳۵ هزار و ۵۱۹ روستا (۹۰درصد) به شبکه ملی اطلاعات دسترسی دارند.

دسترسی به پوشش تلفن‌همراه در آغاز دولت یازدهم برای چهار هزار و ۵۰۰ روستا فراهم بود که در سال ۹۶ به ۱۵ هزار روستا رسید. با گذشت دو سال از آن آمار، اکنون ۳۷ هزار و ۴۹۲ روستا به پوشش تلفن همراه دسترسی دارند. این آمار حاکی از دسترسی ۹۵ درصدی است.

دسترسی به تلفن ثابت اما در آغاز دولت یازدهم وضعیت بدی نداشت. در سال ۹۲ اتصال تلفن ثابت در ۳۰ هزار روستا برقرار بود، در سال ۹۶ این عدد به ۳۱ هزار و ۲۶۳ روستا رسید و اکنون این عدد ۳۱ هزار و ۵۹۷ روستا (۸۰درصد) است.

رشد ۴۳ درصدی روستاهای متصل به شبکه ملی اطلاعات

میانگین روزانه روستاهای متصل شده به شبکه ملی اطلاعات در دولت دوازدهم ۲۰ روستا در روز بوده است. طبق ماده ۶۷ برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات مکلف شد در توسعه زیرساخت خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی سرمایه‌گذاری کند، به گونه‌ای که امکان ارائه چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت (سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی) در ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور امکان‌پذیر شود.

علاوه بر این چهار خدمت، اتصال به شبکه ملی اطلاعات می‌تواند موجب شکوفایی اقتصادی، برقراری عدالت اجتماعی، کاهش شکاف دیجیتال و کاهش روند مهاجرت روستاییان به شهرها شود.

رشد ۵۵ درصدی روستاهای متصل به شبکه تلفن همراه در دولت دوازدهم

اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه تلفن همراه، پیش‌بینی وزارت ارتباطات است که تا پایان سال انجام خواهد شد.

پوشش صوتی تلفن همراه به عنوان یکی از خدمات پایه و مورد نیاز همه مردم کشور، در همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار و بسیاری از جاده‌های روستایی کشور برقرار است که از این طریق علاوه بر رفع نیاز ارتباطی امکان دسترسی روستاییان به خدمات تماس‌های اضطراری مانند امداد و نجات، اورژانس، پلیس و سایر خدمات اضطراری فراهم شده است. این خدمات موجب تسریع در کمک‌رسانی به مردم و بهره‌مندی از برخی خدمات اداری شده است.

وزیر ارتباطات و سازمان‌های تابعه بارها اعلام کرده‌اند که تا پایان سال روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد ارتباط در کشور نخواهیم داشت.

ارتباطات در جامعه امروز نقش اساسی ایفا می‌کند. وزارت ارتباطات کوشیده است با توجه حداکثری به ارتباطات روستایی و مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، بستری را فراهم کند که همه جامعه روستایی کشور به ارتباطات مناسب و با کیفیت دسترسی داشته باشند. کاهش چشم‌گیر تعداد روستاهای فاقد ارتباط در سالیان گذشته گویای این موضوع است.

اتصال بیش از ۳۴ هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات

عملیات اجرایی برای اتصال همه مدارس کشور به شبکه ملی اطلاعات تا پایان امسال به پایان می‌رسد. وزارت ارتباطات بر اساس ماده ۶۹ قانون ششم توسعه، مکلف شده که با رعایت مصوبه‌های شورای عالی فضای مجازی و با همکاری وزارت آموزش و پرورش تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه هوشمندسازی مدارس، امکان دسترسی الکترونیکی (سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوا) به کتاب‌های درسی، کمک آموزشی، رفع اشکال، آموزش و مشاوره تحصیلی، بازی رایانه‌ای آموزشی، استعدادسنجی، آموزش مهارت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های فنی و اجتماعی را به صورت رایگان برای همه دانش‌آموزان شهرهای زیر۲۰ هزار نفر، روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم کند. دولت برای تامین هزینه‌های این ماده می‌تواند از مشارکت بخش غیردولتی استفاده کند و این هزینه‌ها به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیانی تلقی می‌شوند.

نصب دستگاه ATM برای اجرای خدمات خرده بانکی

برنامه‌ریزی برای انجام مناقصه خرید خدمات خرده بانکداری از طریق دستگاه خودپرداز برای یک‌هزار روستای جدید از جمله اقداماتی بود که در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد. با توجه به توسعه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در بیش از ۳۵ هزار روستای کشور، علاوه بر مشترکان خانگی تعداد زیادی از مدارس روستایی و خانه‌های بهداشت از امکانات شبکه ملی اطلاعات بهره‌مند شده‌اند.

نصب یک‌هزار و ۲۵۰ دستگاه ATM در روستاها باعث شده خدمات خرده بانکداری در آن‌ مناطق با استفاده از بسترهای ارتباطی فراهم شده توسعه پیدا کند.

تعداد این دستگاه‌ها در سال ۹۲ صفر بود، یک‌هزار دستگاه در سال ۹۶ نصب شد و این تعداد اکنون به یک‌هزار و ۲۵۰ دستگاه رسیده است و تا پایان امسال دو هزار و ۲۵۰ دستگاه ATM برای اجرای خدمات خرده بانکداری نصب خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =