آیا عطش فروش سلاح به سعودی در دولت بایدن فروکش می‌کند؟

نیویورک– ایرنا– دیپلمات پیشین آمریکایی، حزب دموکرات را دارای پیوندهای عمیق با سازندگان و دلالان جنگ‌افزارهای نظامی دانست و گفت: بر همین مبنا، عطش فروش سلاح به سعودی در دولت بایدن هم فروکش نمی‌کند.

"مایکل اسپرینگمن" مدیر سابق امور روادید در کنسولگری آمریکا در جده روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود دولت آینده آمریکا سیاست‌های ترامپ در خصوص عربستان و رژیم صهیونیستی را کنار نخواهد گذاشت.

وی درباره چشم انداز روابط خاندان سعودی و  دولت بایدن هم اظهار کرد: من تفاوت جدی میان سیاست بایدن و ترامپ نمی‌بینم. مقاله‌هایی که به تازگی منتشر شده است، به این اشاره می کند که بایدن در حال تشکیل تیمی از چهره های تندروی دوره اوباما است.

این دیپلمات سابق آمریکایی ادامه داد: افرادی چون سامانتا پاور، ویکتوریا نولاند و سوزان رایس را شاید برای تیم سیاست خارجی خود بیاورد. این افراد سیاست‌های بدتری را می‌توانند به اجرا بگذارند.

اسپرینگمن در پاسخ به این سوال که بایدن  تا چه اندازه به دنبال تغییر سیاست کاخ سفید در خصوص بمباران یمن است با توجه به اینکه ترامپ قطعنامه مخالفت با ادامه کمک آمریکا به جنگ یمن را وتو کرد، گفت: فکر نمی‌کنم در این مورد تغییر خاصی به وجود آید.

وی افزود: به نظرم او بنا را بر ادامه سیاست‌های کنونی خواهد گذاشت.

این دیپلمات پیشین آمریکا درباره امکان طرح دوباره پرونده قتل جمال خاشقچی هم اظهار کرد: این مساله نیز دیگر تمام شده است. روزنامه واشنگتن پست هنوز گاه به گاه مقالاتی درباره آن منتشر و سیاست وحشیانه سعودی را محکوم می‌کند اما فراتر از آن، چیزی رخ نداده است.

اسپرینگمن یادآور شد: همیشه ایران را به عنوان کشور شریر و عربستان و امارات را به عنوان صلح طلب مطرح می‌کنند. از این رو،  فکر می‌کنم در مجموع هم در مورد یمن و هم در موضوع خاشقچی اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

وی درباره اینکه چرا آل سعود بر اساس برخی گزارش‌ها از انتخاب بایدن ناراحت است، گفت: دلیل آن روابط خیلی نزدیک محمد بن سلمان با جرد کوشنر داماد ترامپ است. آنها با یکدیگر علیه فلسطینی‌ها همکاری کردند و برای ایجاد اتحاد میان اسرائیل، امارات و بحرین طرح ریختند.

این مقام پیشین کنسولی آمریکا در جده تصریح کرد: فکر می‌کنم سعودی‌ها از اینکه در وضعیت عدم یقین به سر ببرند، نگران هستند. از دست دادن کانال کوشنر، مسائل را برای آنها به نظر بد می‌کند.

اسپرینگمن اضافه کرد: با این حال فکر نمی‌کنم اتفاق خاصی در این رابطه بیفتد چراکه عطش فروش جنگ‌افزار به سعودی‌ها فروکش نخواهد کرد. حزب دموکرات دارای پیوندهای عمیق با سازندگان و دلالان جنگ افزارهای نظامی است.

وی خاطرنشان کرد: هر چند در ظاهر سعودی‌ها کانالی را به داخل دولت آمریکا از دست خواهند داد اما بازار عربستان برای فروش جنگ افزار تضمین کننده ادامه روابط است.

این دیپلمات پیشین آمریکا تصریح کرد: بر خلاف نظر بسیاری که می‌گویند رئیس جمهوری جدید تغییرات بزرگی به وجود خواهد آورد، نظر من این است که تغییر خاصی رخ نخواهد داد. بوروکراسی و سازندگان جنگ‌افزار که تغییری نداشته‌اند.

اسپرینگمن تاکید کرد: از این جهت منتظر باشید که خیلی از رای‌دهندگان به بایدن، دچار یاس و سرخوردگی شوند. اوباما از آغاز جنگ در یمن حمایت کرد و به نظر می‌رسد شاهد تغییر خاصی در سیاست ما در یمن و سعودی نخواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

سرخط اخبار جهان