اختلاف نظر احداث کتابخانه مرکزی نیشابور را به تاخیر انداخته است

مشهد- ایرنا- رییس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور گفت: به خاطر اختلاف نظر بین بانک ملت و اداره راه و شهرسازی در نحوه اختصاص ۲۰ میلیارد ریال تعهد این بانک به طرح احداث کتابخانه مرکزی این شهر، احداث آن با تاخیر مواجه شده است.

محمدرضا مقدم پاشا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بانک ملت اعلام کرده است بخشی از این کتابخانه را به میزان مبلغ مورد تعهد، احداث می‌کند ولی راه و شهرسازی خواهان واریز مبلغ مورد تعهد و اجرای کل طرح توسط این اداره است.

وی با بیان اینکه تاکنون برای حل این مشکل جلساتی در نیشابور و مشهد با حضور نماینده بانک ملت برگزار شده است ادامه داد: مجری این طرح وزارت راه و شهرسازی و بهره‌بردار آن نهاد کتابخانه‌ها بوده و بانک ملت در سال ۱۳۹۵ پس از انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران متعهد به پرداخت ۲۰ میلیارد ریال برای احداث کتابخانه مرکزی این شهر  شده و کلنگ آن هم تیرماه همان سال به زمین زده شد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور گفت: برای تکمیل کتابخانه مرکزی نیشابور با مساحت سه هزار و ۶۰۰ متر مربع و زیربنای ۲ هزار متر مربع دستکم ۱۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است.
وی افزود: شهرستان نیشابور داری ۱۱ کتابخانه عمومی و هفت کتابخانه مشارکتی است که از این تعداد هشت کتابخانه در شهر نیشابور واقع شده و با احتساب کل فضای کتابخانه‌های نیشابور که بالغ بر چهار هزار و ۵۶۳ متر مربع می‌باشد سرانه فضای کتابخانه‌های این شهرستان به ازای هر یکصد نفر یک متر مربع است.
مقدم پاشا ادامه داد: امسال ۲ هزار و ۸۱۱ نسخه کتاب با ۲ هزار و ۵۶۱ عنوان به مجموعه کتابخانه‌های نیشابور افزوده شده و ۱۷هزار و ۷۵۸ نفر از شهروندان عضو کتابخانه‌های این شهرستان هستند و به ازای هر یکصد نفر ۵۵ نسخه کتاب موجود است.
وی گفت: امسال ۵۰۰ میلیون ریال برای بازسازی ساختمان و خرید تجهیزات کتابخانه نابینایان شهرستان نیشابور هزینه شد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور افزود: طی یک سال گذشته ۶ میلیارد ریال از سوی خیران صرف امور کتابخانه‌های این شهرستان شده و ساخت کتابخانه خیرساز زینلی هم به مساحت ۱۵۰ متر مربع با هزینه پنج میلیارد ریال که از سال گذشته آغاز شده بود به پایان رسیده و آماده بهره‌برداری است.
وی ادامه داد: با توجه به‌ اینکه کتابخانه‌های استان از سوم اسفند ماه به علت شیوع کرونا تعطیل شدند ارائه خدمات در حال حاضر به صورت مجازی میسر است.
مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =