۲۸ آبان ۱۳۹۹،‏ ۳:۰۸
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84114233
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

آکسفام: فروش تسلیحات به عربستان سه برابر کمک‌ها به یمن است

تهران- ایرنا- سازمان بین المللی امدادرسانی آکسفام روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که صادرات سلاح کشورهای گروه - ۲۰ به عربستان سعودی سه برابر کمک‌های این کشورها به یمن است.

به گزارش ایرنا به نقل از المسیره یمن، آکسفام اعلام کرد، ارزش صادرات اسلحه به عربستان سعودی از زمان آغاز جنگ یمن از ۱۷ میلیارد دلار فراتر رفته است، در حالی که این کشورها فقط یک سوم این مبلغ را به شکل کمک به یمن ارائه دادند.

همزمان با نشست مجازی گروه - ۲۰ در عربستان سعودی که قرار است هفته جاری برگزار شود، آکسفام اعلام کرد، طبق آخرین آمار، کل صادرات تسلیحات کشورهای گروه - ۲۰ به برخی از اعضای ائتلاف سعودی، بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ حداقل ۳۱.۴ میلیارد دلار بوده است.

این سازمان امدادرسانی  تأکید کرده است که این رقم پنج برابر بیشتر از مبلغی است که کشورهای عضو گروه - ۲۰ از ابتدای جنگ تا امروز برای کمک به یمن تأمین کرده‌اند.

این گزارش افزوده است، با این حال کشورهای اروپایی پس از فشارهایی که مردم و برخی از سازمان‌های بین المللی علیه آنها به علت مشارکت در کشتار غیرنظامیان یمن آوردند، از فروش تسلیحات به عربستان سعودی، امارات و سایر کشورها عقب نشینی کردند.

پیش‌تر نیز سازمان بین المللی امدادرسانی آکسفام در بیانیه‌ای نسبت به خطر شیوع موج دوم کرونا در یمن هشدار داده بود.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی- آمریکایی، تجاوز به کشور یمن را آغاز کرد اما در حدود ۶ سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

براثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و براساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده‌ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha