پارلمان ترکیه با اعزام نیروی نظامی به جمهوری آذربایجان موافقت کرد

تهران- ایرنا- پارلمان ترکیه روز سه‌شنبه با درخواست دولت این کشور برای اعزام نیروی نظامی به جمهوری آذربایجان موافقت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، اعضای پارلمان ترکیه از احزاب مختلف به جز حزب دموکراتیک خلق، به پیشنهاد دولت برای استقرار نیروهای نظامی حفظ صلح در قره باغ به مدت یک سال، رأی موافق دادند.  

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه روز دوشنبه در چارچوب اطمینان از آتش بس امضا شده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان طرحی را برای اعزام نیرو به باکو به پارلمان ارائه داد.

خبرگزاری جمهوری آذربایجان نیز تصمیم اعزام نیروهای ترکیه به این کشور را گامی ضروری برای تامین منافع ملی و قومی دو کشور بیان کرد.  

خبرگزاری جمهوری آذربایجان اضافه کرد که اعزام نیروهای ترکیه به این کشور بر اساس توافق‌نامه‌های همکاری استراتژیک بین دو کشور است.  

توافق‌نامه همکاری امنیتی بین جمهوری آذربایجان و ترکیه در روز ۲۵ فوریه سال جاری میلادی در هشتمین جلسه شورای همکاری استراتژیک عالی رتبه با حضور روسای جمهور دو کشور در باکو امضا شده بود.

بر اساس این توافق‌نامه،  ترکیه ۲۰۰ میلیون لیر کمک‌های مالی به جمهوری آذربایجان ارائه و باکو نیز با این کمک محصولات و خدماتی را از شرکت‌های صنعت دفاعی ترکیه خریداری خواهد کرد.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۶ مهرماه گذشته آغاز شد و تا چند روز پیش ادامه داشت؛ در طول این درگیری‌ها با وجود این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان دو طرف حاصل شد، اما این توافق‌ها رعایت نشد تا این که توافق آتش بس و صلح در تاریخ دهم نوامبر میان دو طرف حاصل شد.

به ابتکار روسیه، بامداد دهم نوامبر (۲۰ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهوری جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری فدراسیون روسیه رسید.

وظیفه نظارت بر رعایت آتش‌بس بین دو طرف را نیروهای صلحبان ارتش روسیه به عهده دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =