اتحادیه اوراسیا فرصت خوبی برای سوآپ نفت است

رشت - ایرنا - نماینده مردم شهرستان انزلی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطع سوآپ در مقطعی و تداوم آن تا کنون گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت خوبی برای کارکرد در حوزه نفت و به نوعی سوآپ است.

احمد دنیا مالی سه شنبه شب در مراسم پایانی همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپولتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در بندر انزلی افزود:موضوعی که اکنون مغفول مانده و زمانی در آن کارکرد خوبی داشتیم سوآپ نفت است چنانکه در ابتدای تاسیس منطقه ویژه اقتصادی در موضوع سوآپ حجم قابل توجی از سوآپ و فرآورده های نفتی را در منطقه داشتیم که با بی دقتی هایی که درآن مقطع انجام شد برای همیشه این محور قطع شد و هیچ گاه نیز احیا نشد.

وی تصریح کرد: اکنون فرصت خوبی است تا بتوانیم با کشورهای اوراسیا در حوزه فرآورده های نفتی جایگاه خود را بیابیم ضمن آنکه نیاز بیشتری به مطالعه بازار منطقه داریم.

وی ادامه داد:باید به صورت عمومی بتوانیم از ظرفیت های اکو نیز بیشتر استفاده کرده وبا فعال کردن نقش خود در اوراسیا به نوعی همگرایی بین اوراسیا و اکو ایجاد کنیم.

دنیامالی در ادامه تصریح کرد: امکانات حمل و نقلی ما قابل توجه است و امکان کاهش هزینه هایمان را داریم تا از ظرفیت این بازار بزرگ به خوبی استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: باید از فرصت بازار بزرگ اوراسیا بیشتر استفاده کنیم اما نقش مناطق آزاد زمانی بیشتر مشخص می شود که کشورهای عضو هم در حوزه بنادر  این کشورها  که در محدوده خزر تعریف می شود و چه در مرزهای مشترک در مبادی مختلف این امکان را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در موضوع صادرات عموما از کمبود زیربناها شکایت می کنیم، گفت:  اما خوشبختانه بندرانزلی و بنادر شمالی ایران ظرفیت بیش از ۳۵ میلیون تن را تخلیه و بارگیری کالا را دارند.

دنیا مالی با اشاره در دست اجرای بودن پروژه راه آهن رشت - انزلی - کاسپین و آستارا  اظهار داشت: تا زمان اتمام و اتصال این مسیر ریلی می توانیم از ظرفیت راه آهن سرخس برای توسعه مبادلات خود استفاده کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =