اولین واکنش مقام‌های عراقی به تصمیم خروج نیروهای نظامی آمریکا

بغداد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی خود از عراق را باعث تقویت ثبات و امنیت بغداد دانست و گفت که با رفتن آنها، گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا نیز خواهند رفت.

به گزارش ایرنا، «کریم علیوی» سه شنبه شب در واکنش به تصمیم «دونالد ترامپ» برای کاهش نیروهای آمریکایی و ابراز نگرانی رهبر حزب جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا مبنی بر تقویت گروه‌های تروریستی در صورت خروج این نیروها تصریح کرد: گفته‌های مطرح شده مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی و باقی ماندن تنها ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها، رسانه‌ای است.

وی ادامه داد: فکر نمی‌کنیم که آمریکا بخواهد از عراق خارج شود بلکه تلاش خواهد کرد که حضورش را به دلیل پروژه‌هایش در عراق و به طور کلی منطقه تقویت کند. همه مطالبی که در این خصوص رسانه‌ها منتشر می‌کنند،  دروغی بیش نیست و آمریکا با رسانه‌های خود به دنبال مطرح کردن آن است.

وی تاکید کرد: خروج نیروهای آمریکایی و به طور کلی نیروهای بیگانه از عراق نه تنها تاثیر منفی بر امنیت و ثبات عراق نمی‌گذارد بلکه آن را تقویت هم خواهد کرد.

علیوی یادآور شد: این آمریکا است که حامی و کنترل کننده گروه‌های تروریستی در عراق و منطقه به شمار می‌رود و خروجش به معنای خروج این گروه‌ها خواهد بود.

این نماینده پارلمان عراق اظهار داشت: نیازی به این نیروها نداریم زیرا این نیروهای عراقی هستند که کنترل مناطق را به دست دارند و امنیت کامل کشور را تامین می‌کنند و موفقیت‌ها و پیروزی‌های بزرگی در راه کسب کرده‌اند.

شبکه «سی ان ان» دوشنبه شب به نقل از منابع خود نوشت: فرماندهان ارتش آمریکا پیش‌بینی ‌کردند که «دونالد ترامپ» پیش از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) فرمان رسمی را برای آغاز خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از افغانستان و عراق صادر خواهد کرد.

در همین مورد «پنتاگون» با صدور اطلاعیه‌ای به فرماندهان موسوم به "دستور هشدار" خواستار برنامه‌ریزی برای کاهش تعداد نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر تا ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) شد.

در حال حاضر به طور تقریبی چهار هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکا در افغانستان و سه هزار نیروی این کشور در عراق مستقر هستند.

تاکنون پنتاگون و کاخ سفید هیچ اظهار نظری در مورد این خبر شبکه سی ان ان نداشته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =