همکاری ها با منطقه آزاد انزلی را توسعه می دهیم

رشت - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه با بیان اینکه از مدتی قبل روابط دوستانه ای را با منطقه آزاد انزلی داریم، گفت: چندین توافق نامه امضا کرده ایم و در حال توسعه همکاری در زمینه های های مختلف با منطقه آزاد انزلی هستیم.

سرگئی میلوشکین سه شنبه شب در مراسم پایانی همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپولتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در بندر انزلی افزود: با کمک منطقه آزاد انزلی اولین شرکت ایرانی عضو شرکت "رازا " در منطقه لوتوس شد که در حال توسعه ساخت کارخانه ای برای مواد شیمیایی خانگی در منطقه اقتصادی ماست.  

 وی اظهار کرد: همچنین این دو منطقه اقتصادی در چارچوب توسعه کریدور بین المللی شمال- جنوب فعالانه همکاری می کنند و  این پروژه از نظر اقتصادی برای هر دو کشور سودمند است.

وی تصریح کرد: مدتی قبل یک گروه بین المللی ویژه توانمندی و توسعه کریدور شمال -جنوب ایجاد کردیم که این کارگروه شامل نمایندگان مناطق آزاد اقتصادی از جمله  انزلی و منابع شرکت های لجستیک کشورهای حاشیه خزر و نیز کرت و آلمان می باشد و ایجاد سازمان مشترک حمل ونقل در مسیر کریدور شمال - جنوب را می توان از جمله اقدامات این کارگروه  عنوان کرد.

میلوشکین گفت: با پشتیبانی منطقه آزاد انزلی ما چندین محموله آزمایشی کانتینری شمال- جنوب را از مسیر کانتینری منتقل کردیم و اکنون در حال راه اندازی آزمایشی یک خط کانتینری بین بندر آستارا خان و بنادر شمالی هستیم که اولین  سفر خود را در این خط کانتینری شروع کرده است.

وی افزایش سرعت و کاهش هزینه را از مزایای حمل بار از طریق کریدور شمال - جنوب و بخشی هم خزر عنوان و تصریح کرد:  قصد داریم مبادلات تجاری خود را  از مناطق اقتصادی ایران از جمله منطقه آزاد انزلی و سایر کشورهای حاشیه خزر توسعه دهیم.

وی توسعه و تکمیل کریدور شمال - جنوب برای منطقه آزاد لوتوس را دارای اهمیت  دانست و گفت: در مرحله اول این امر برای بندر پایا خیلی مهم است و قدردان تلاش های طرف ایرانی  که تلاش می کنند شرایط خوبی را برای انجام مبادلات ایجاد کنند، هستیم.

وی اظهار داشت: با افزایش ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال‌–جنوب و  زمینه توسعه همکاری‌ها و افزایش درآمدهای ارزی دو کشور فراهم می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اقتصادی لوتوس آستاراخان روسیه ابراز امیدواری کرد: در آینده همکاری های دوجانبه ارتقا یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها