۲۷ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۴
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 84114046
۲ نفر

برچسب‌ها

برداشت زعفران از مزارع خرم‌آباد آغاز شد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد گفت: برداشت زعفران از سطح ۱۶۰ هکتار مزارع شهرستان از دهه سوم آبان‌ ماه سال زراعی جاری آغاز شده است.

مراد بیرانوند روز سه شنبه به رسانه ها اعلام کرد: ۱۳۲ هکتار مزارع زعفران با دوره کشت ۲ سال بیشتر در خرم آباد وجود دارد که در سال جاری با توجه به حمایت‌های آموزشی، تسهیلاتی و مشاوره کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی  ۳۰ هکتار به این سطح کشت نسبت به سال قبل اضافه شده است که با توجه به میانگین سال کاشت اینگونه مزارع (از یک تا هفت سال) در خرمآباد و میانگین برداشت زعفران که حدود سه کیلوگرم در هکتار می باشد و پیشبینی میشود نزدیک به نیمی از تولید استان که بیشتر از ۵۵۰ کیلوگرم است در شهرستان خرم اباد تولید، برداشت، بسته بندی و به بازار تقاصا عرضه شود.
 وی افزود: بیش از ۴۰۰ خانوار روستایی بهره بردار خرمآبادی در زمینه کشت زعفران مشغول به فعالیت بوده که بخشی از عملیات برداشت، پاک کردن و فرآوری را بصورت خانوادگی انجام میدهند و در این راستا نیز بیش از یک هزار نفر کارگر ماهر مزارع زعفران در قالب تعاونی های خرد زنان با حمایت و برنامه ریزی جهادکشاورزی، ساماندهی و آموزش لازم را طی نموده اند.

بیرانوند بیان کرد: فصل برداشت در هر هکتار مزرعه زعفران حدود  ۱۰۰ کارگر فصلی در ارتباط با عملیات برداشت، پاکنی، خشک و بسته بندی به مدت ۲ ماه نیز مشغول بکار هستند. 

وی تصریح کرد: گردش مالی زعفران در خرمآباد سالانه بیش از ١١ میلیارد تومان است که نقش بسزایی در اشتغال، بالا بردن توان معیشت و مهاجرت معکوس منطقه ایفا می نماید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمآباد ادامه داد: مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی به اکثر قریب به اتفاق زعفران کاران مجوز بسته بندی خانگی داده و  زعفران کاران عمده در حال برند سازی و افزایش کیفیت بسته بندیهای  خود می باشند که امیدواریم با تمهیدات در نظر گرفته شده بتوانیم زعفران استان را در سطح کشور و دنیا معرفی کنیم.

وی گفت: تشکل زعفران کاران شهرستان به همت زعفران کاران در دست تشکیل می باشد و در همین راستا نیز به جهت  حمایت از زعفران کاران، وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی زعفران را توسط سازمان تعاون روستایی در صورت نیاز و مشکل فروش بازار در دستور کار قرار داده و سازمان تعاون روستایی نیز دستورالعمل های لازم را در این زمینه تهیه و تدارک دیده که برحسب نیاز و ضرورت عملیات خرید تضمینی محصول زعفران را اجرایی خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =