دستور الکاظمی درباره نحوه آرایش نیروها در مرز سوریه و عربستان

بغداد – ایرنا- منابع امنیتی عراق از دستور نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور برای جابجایی واحدهایی از نیروهای ارتش در شمال و غرب و اعزام واحدهای دیگری به مرز با سوریه همراه با واگذاری تامین امنیت بخشی از مرز با عربستان به ستاد فرماندهی الانبار خبر دادند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری «العهد نیوز» عراق سه شنبه شب به نقل از یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تغییراتی را در جابجایی یگان های نظامی ایجاد کرد.

وی افزود: الکاظمی سه روز پیش دستور انتقال واحدی از نیروهای لشکر هشتم متشکل از  هفت هزار افسر و نیرو را از مناطق غربی به سمت استان کرکوک در شمال کشور صادر کرد. این تصمیم به علت ثبات امنیتی در مناطق غربی و بی نیازی به این نیروها در این مناطق گرفته شد.

به نوشته خبرگزاری العهد نیوز، این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: الکاظمی همچنین دستور دارد که لشکر هفتم متشکل از حدود ۱۷ هزار افسر و نیرو از مناطق استقرار خود در بخش های «هیت و البغدادی» و مناطق مختلف غرب استان الانبار برای تامین امنیت رهسپار نوار مرزی با سوریه شوند.

این منبع گفت: فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین دستور اعزام واحدی از نیروهای ویژه فرماندهی الجزیره را که در جاده بیجی به صلاح الدین مستقر است، به سمت مناطق غربی صادر کرد. الکاظمی همچنین ماموریت حفاظت از اتوبان بین المللی منطقه النخیب به سمت گذرگاه «عرعر» در مرز با عربستان را به جای فرماندهی ستاد عملیات «فرات میانه» به فرماندهی ستاد الانبار محول کرد.

این جابحایی و تغییرات درحالی است که «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق همزمان دستور افزایش سطح آمادگی همه تشکیلات و نهادهای وابسته به این وزارتخانه برای تحویل گرفتن پرونده امنیت شهرها از وزارت دفاع عراق را صادر کرده است.

به عقیده برخی از تحلیلگران، دستور الکاظمی برای تقویت نیروها در مرز سوریه ممکن است برای جلوگیری از رخنه عناصر گروه تروریستی داعش از مرز سوریه به خاک عراق بویژه در سایه اقدام اخیر شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه » مستقر در خاک سوریه برای آزاد کردن گروه دیگری از خانواده های داعشی از اردوگاه «الهول» در این کشور باشد.

به گفته آنها، جابجایی نیروهای ارتش عراق در مناطق غربی عراق همچنین در ارتباط با تامین امنیت گذرگاه مرزی عرعر و اتوبان بین المللی آن است که دولتهای عراق و سعودی قصد بازگشایی آن طی روزهای آینده را دارند.

واگذاری پرونده امنیتی شهرها به وزارت کشور و تمرکز وزارت دفاع عراق بر خارج از شهرها و جابجایی نیروهای ارتش همچنین در سایه انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های آمریکایی صورت می گیرد که از تصمیم واشنگتن برای کاستن از شمار نیروهای خود در عراق و افغانستان خبر می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =