گسترش مناسبات اقتصادی ایران و ازبکستان در دستور کار قرار گرفت

تهران- ایرنا- تفاهم‌نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان برای افزایش همکاری مشترک و سازنده در گسترش هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی دو کشور امضا شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی ایران، روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و ازبکستان به‌ شکل ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفت‌وگو کردند و در این نشست مجازی، ضمن معرفی ظرفیت‎های همکاری دو کشور درحوزه اقتصاد، تفاهم‌نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان امضا شد.

اولویت ایران توسعه تجارت با کشورهای همسایه

«غلامحسین شافعی» رییس اتاق ایران در این نشست ضمن تأکید بر اینکه تقویت همکاری‌های اقتصادی و افزایش معاملات با کشورهای همسایه از مهم‌ترین اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است، تأکید کرد: کشور ازبکستان به‌واسطه اشتراکات فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و جغرافیایی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: ایران به دلیل موقعیت راهبردی خود و همجواری با آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان، حلقه ارتباط ازبکستان با جهان به شمار می‌رود و وجود همکاری‌های مشترک در قالب سازمان‌های منطقه‌ای مانند اکو، علاوه بر مزیت‌های اقتصادی، ضریب امنیت در منطقه را افزایش خواهد داد.

شافعی تأکید کرد: اقتصاد ایران با برخورداری از زیرساخت‌های گسترده، تولیدکنندگان و منابع انسانی کارآمد و ظرفیت‌های اقتصادی، کانون توجه محافل بین‌المللی است و در منطقه‌ای قرارگرفته که ۷۰ درصد نفت و ۴۰ درصد گاز جهان را داراست و در همین زمینه نقش شایان توجهی در تأمین انرژی جهان می‌تواند ایفا کند.

وی با اشاره موقعیت ترانزیتی ایران، تصریح کرد: موقعیت ویژه کشور در منطقه ازلحاظ امنیت و ژئوپلیتیک، چشم‌اندازی پایدار برای سرمایه‌گذاری با کشورهای جهان فراهم کرده و موقعیت جغرافیایی حائز اهمیت ایران به‌گونه‌ای است که کوتاه‌ترین و سریع‌ترین مسیرها برای ترانزیت کالا بین اروپا و شرق آسیا و همچنین بین بخش گسترده‌ای از روسیه و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به خود اختصاص داده است.

مهم‌ترین زمینه‌های همکاری مشترک ایران و ازبکستان

رییس پارلمان بخش خصوصی ایران با اشاره به توانمندی‌های ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی، خاطرنشان کرد: شرکت‌های ایرانی در حوزه‌های جاده‌سازی، ساخت اتوبان، ساختمان‌سازی در کشورهای منطقه فعالیت درخشانی دارند و سابقه درخشان بخش خصوصی ایران در حوزه معادن و رتبه جهانی ازبکستان در استخراج از معادن طلا، مس و اورانیوم می‌تواند همکاری‌های مشترک و مستمری را بین دو کشور رقم زند.

شافعی همچنین  کشاورزی، باغداری، مواد غذایی، خشکبار، شوینده، آهن، فولاد، کاشی و سرامیک و کودهای شیمیایی را از دیگر حوزه‌های همکاری مشترک میان ایران و ازبکستان عنوان کرد.

وی افزود: ایران با تکیه‌بر دانش بومی و متخصصان و دانشمندان داخلی، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را درزمینه دستیابی به فناوری در حوزه نانو و بیوتکنولوژی در سال‌های اخیر کسب کرده است و با توجه به ظرفیت‌های مناسب ازبکستان، می‌توان نسبت به تبادل تجربیات و دانش فنی اقدام کرد و رشد و توسعه دو کشور را رقم زد.

موانع توسعه همکاری‎‌های ایران و ازبکستان

رییس اتاق ایران اضافه کرد: بدون رفع موانع و مشکلات بانکی، کاهش تعرفه های گمرکی، کاهش هزینه های حمل و نقل و ارائه تسهیلات لازم در زمینه حمل و نقل ریلی و افزایش واگن های فعال بین دو کشور، امکان افزایش حجم مبادلات تجاری میسر نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: حجم تجارت دو کشور از ۱۸۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به ۴۱۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش‌یافته و مقایسه توانمندی‌های دو کشور گویای لزوم تلاش بیشتر برای از میان بردن موانع موجود است.

شافعی با اشاره به ظرفیت‌های اتاق ایران، افزود: اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران با داشتن بیش از ۶۰ هزار عضو متشکل از فعالان برجسته اقتصادی، ۳۴ اتاق محلی و بیش از ۲۰۰ تشکل وابسته آمادگی کامل خود را جهت گسترش روابط بین دو کشور بویژه بوسیله تقویت همکاری‌های استانی اعلام کرده و در این ارتباط از ارائه هیچ‌گونه مساعدتی دریغ نمی‌کند.

رییس اتاق ایران ابراز امیدواری کرد: امضای موافقت‌نامه حاضر و تشکیل شورای مشترک تجاری ازبکستان و ایران توسط اتاق بازرگانی ازبکستان، باعث افزایش همکاری مشترک و سازنده در گسترش هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی دو کشور شود.

اشتراکات ایران و ازبکستان، زمینه‌ساز توسعه روابط اقتصادی

همچنین«اکرم‌اف اتخم» رییس اتاق بازرگانی ازبکستان ضمن تأکید بر اشتراکات فرهنگی، تاریخی و اقتصادی دو کشور، تبادل هیات های تجاری و گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و ازبکستان را نشانه تمایل برای توسعه روابط اقتصادی دانست.

پس‌ازآن «حمید نیرآبادی» سفیر ایران در تاشکند، گفت: سابقه همکاری‌ ایران و ازبکستان طولانی و رو به رشد است، هرچند با شیوع ویروس کرونا وقفه‌ای کوتاه ‌مدت در روند تجارت دو کشور بوجود آمد، اما با عادی شدن شرایط، چشم‌انداز موردنظر دو کشور در حوزه تجارت، رسیدن به سطح یک میلیارد دلار است.

تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان

«بهادر عبدالله یف» سفیر ازبکستان در تهران نیز تاکید کرد: تفاهم‌نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان باعث ارتقای روابط اقتصادی دو کشور در سطح کیفی خواهد شد.

وی افزود: راهبرد جدید سیاست خارجی ازبکستان بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه مبتنی است و در این میان، ایران به دلیل اشتراکات فراوان اولویت خاصی برای دولت ازبکستان دارد.

به گفته وی، اکنون با مشارکت سرمایه‌گذاران بیش از ۲۵۰ شرکت در ازبکستان تاسیس شده که از این تعداد ۲۵ شرکت با مشارکت صددرصدی سرمایه‌گذاران ایرانی شکل گرفته و از طرفی انتظار می‌رود با تشکیل کمیته مشترک بازرگانی شرکت‌های ایرانی با آزادی بیشتری به فعالیت در بازار ازبکستان بپردازند.

همچنین «محمدرضا کرباسی» معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در این نشست با ابراز امیدواری برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور، افزود: تلاش در زمینه افزایش همکاری‌های تجاری، بازرگانی و صادرات و واردات اقلام مختلف، ایجاد زمینه‌ای به‌منظور بهره‌برداری از ظرفیت خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی ایران به ازبکستان و تسهیل حمل‌ونقل و تأسیس شرکت‌های حمل‌ونقلی مشترک هوایی، ریلی و زمینی را از مهم‌ترین اهداف امضای تفاهم‌نامه بین دو کشور است.

به گزارش ایرنا،رییس سازمان توسعه تجارت ایران آذرماه پارسال در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در تاشکند پایتخت ازبکستانگفت:‌ دو سال گذشته همکاری میان شرکت‌های ازبکی و ایرانی افزایش یافته و بر این اساس انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ باز هم مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور افزایش داشته باشد.

 حمید زادبوم افزود: سطح خوب روابط سیاسی و حمایت از دیدگاه‌ها در مواضع دو کشور در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین اشتراکات دینی و فرهنگی بین تهران - تاشکند، موجب همکاری‌های مشترک در تمامی زمینه‌های تجاری، اقتصادی، علمی، فنی، صنعتی، معدنی و فرهنگی را فراهم آورده است.

معاون وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت افزود: برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور و در حاشیه آن وجود دو رویداد مهم از جمله برگزاری نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در تاشکند و همایش تجاری ایران و ازبکستان همگی نشانه اراده و عزم جدی دو کشور برای توسعه و تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی و سرمایه گذاری بلندمدت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =